4 marca zanotowaliśmy pierwszy przypadek koronawirusa i dzisiaj, w końcu po 300 dniach możemy myśleć o powrocie do normalności – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej mając na myśli rozpoczęcie szczepień przeciwko covidowi-19.
Szczepienia ruszyły dzisiaj w całym kraju za sprawą pierwszej partii 10 tys. szczepionek, które wczoraj dotarły do Polski. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeszcze do końca 2020 roku Polska otrzyma kolejne 300 tys. dawek szczepionki, zgodnie z harmonogrami dostaw, jakie kraje UE mają uzgodnione z producentami. Dostawy szczepionek mają rosnąć z tygodnia na tydzień. Premier powiedział, że 15 stycznia ruszą zapisy do szczepienia się dla wszystkich chętnych.
- Zachęcam do skorzystania z programu szczepień, ponieważ jest to nasz podstawowy instrument powrotu do normalności. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i wtedy ja też zgłoszę się na szczepienie - zgodnie z wyznaczoną kolejnością – powiedział Mateusz Morawiecki.
- Całe zespoły najlepszych naukowców na świecie pracowały nad tą szczepionką. Zapewnimy bezpłatne dawki dla każdego, kto tego zechce. Reszta zależy od państwa – dodał szef rządu.
Ostrzegł, że możliwa jest trzecia fala zachorowań.
- Musimy liczyć się z tym, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń. Grozi nam 3 fala zachorowań. Zróbmy wszystko, by się na nią jak najlepiej przygotować. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem. Mam nadzieję, że to będzie ostatni moment, gdy koronawirus zagrozi naszemu społeczeństwu – powiedział Morawiecki.
Według niego byłoby dobrze, gdyby już w drugim kwartale 2021 roku na tyle duża populacja się zaszczepiła, by koronawirus znalazł się w odwrocie.
Minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień powiedział, że transporty 300 tys. dawek szczepionki będą docierały co tydzień do Polski drogą lotniczą. W momencie, kiedy kolejni producenci zarejestrują szczepionki, transporty do Polski mają wzrosnąć.
Samoloty przetransportują leki do Warszawy, stąd trafią do Agencji Rezerw Materiałowych, tam będą rozdzielane do hurtowni farmaceutycznych, a stamtąd do szpitali węzłowych, czyli placówek, które zadeklarowały, że będą szczepić. W pierwszej kolejności lek otrzymają osoby z tzw. Grupy 0. Po 15 stycznia mają ruszyć szczepienia pacjentów Grupy 1, czyli m.in. seniorów, pracowników służb mundurowych, nauczycieli.
Dworczyk powiedział, że połowa stycznia to jest data, w której system ma już być w pełni funkcjonalny, czyli, że już rozpocznie działać infolinia, pod którą będzie się można zgłosić do szczepienia, że w gotowości będzie wszystkich około 9 tys. placówek służby zdrowia, które wyraziły chęć do podawania szczepionek, że ruszą szczepienia kolejnych grup osób.
-Takie są estymacje rządowe, ale na dwie rzeczy nie mamy wpływu – na tempo i rozmiary dostaw leków, bo tu jesteśmy uzależnieni od producentów, a także na tempo szczepienia osób z Grupy 0 – powiedział szef Kancelarii Premiera RM.
Przypomnijmy, że 28 grudnia rozpocznie się tzw. narodowa kwarantanna, czyli poszerzony zakaz obostrzeń. Na powrót zamkniętych będzie większość sklepów w galeriach, hotele i inne miejsca noclegowe, obiekty sportowe, stoki narciarskie. Zakres wyjątków dopuszczających korzystanie z noclegów czy hal sportowych ograniczna została do minimum.
Natomiast nie wejdzie w życie godzina policyjna w sylwestrową noc. Przypomnijmy, zakaz przemieszczania się miał obowiązywać od 19.00 w sylwestra do 6.00 w Nowy Rok. Prawnicy, konstytucjonaliści od razu mówili, że taki zakaz będzie bezprawny. Ograniczenie swobody przemieszczania się można wprowadzić wyłącznie za sprawą stanu wyjątkowego, a nie rozporządzeniem. Dziś na konferencji de facto premier przyznał rację prawnikom:
- Godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie daje nam niemal wszystkie instrumenty poza godziną policyjną, więc bardzo gorąco apelujemy o nie przemieszczanie, również o nie używanie fajerwerków, aby sylwester minął spokojnie – powiedział premier.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1839JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1613JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
886Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
510Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
441Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0Mobbing w kopalni PGG znajdzie finał w prokuraturze? Solidarność 80: „Dyrekcja zamiata sprawę pod dywan”
0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
0