We wtorek 7 marca we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, Taurona Wydobycie i Jastrzębskiej Spółki Węglowej ruszyła akcja ulotkowa organizowana przez Związek Zawodowy Sierpień 80. Inicjatywa, która potrwa do końca tygodnia, dotyczy unijnej dyrektywy metanowej, czyli nowych przepisów, które w niedługim czasie mogą doprowadzić do likwidacji polskich kopalń. "W tym samym czasie na świecie wydobywa się coraz więcej węgla" - wskazuje związek.
Przypomnijmy, w ciągu najbliższych ośmiu lat Polska Grupa Górnicza będzie musiała zamknąć 9 z 12 swoich kopalń, jeśli wejdzie w życie projektowane prawo unijne dotyczące ograniczania emisji metanu. Rozporządzenie uderzyłoby też w kopalnie produkujące węgiel koksujący, który jest strategicznym surowcem UE, służącym do produkcji stali.
Więcej na ten temat pisaliśmy <<PGG będzie musiała zamknąć szybko 9 kopalń. To skutki nowego prawa unijnego>>.
Przepisy w proponowanym kształcie wprowadzają normę 5 t metanu na 1000 t wydobytego węgla w 2027, a w 2031 to 3 t metanu na 1000 t węgla. Polskie kopalnie emitują więcej - średnio od 8 do 14 t metanu na 1000 t wydobytego węgla, zostaną więc obłożone karami za przekroczenie norm.
- To rozporządzenie zamyka możliwość prowadzenia produkcji węgla w Polsce, natomiast jest łagodne dla importerów. Bo w przypadku importerów wystarczą składane przez nich oświadczenia, że dochowali wszelkiej staranności, choć w rzeczywistości metan w ich przypadku ulatuje w powietrze i nie jest ujmowany podczas produkcji – wyjaśnia prezes PGG Tomasz Rogala.
Dlatego w jego ocenie, to rozporządzenie szczególnie dotkliwie odczują polscy producenci węgla, choć jako sektor górniczy dokładnie raportują dane dotyczące emisyjności poszczególnych gazów do atmosfery. Rozporządzenie będzie mieć także skutki dla kopalń Tauronu Wydobycie, a także prowadzącej produkcję węgla koksowego – Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
W zaistniałej sytuacji Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zapowiedział akcję informacyjną. Od wtorku 7 marca do końca tygodnia we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, Taurona Wydobycie i Jastrzębskiej Spółki Węglowej pracownicy i związkowcy rozdają ulotki i informują mieszkańców o zagrożeniu.
Górnicy! Unia Europejska chce wprowadzić kolejne restrykcje uderzające w polski węgiel! Tym razem chodzi o dyrektywę metanową. Ma ona zacząć obowiązywać od roku 2027. Normy w niej zawarte przewidują kary za emisję metanu powyżej 5 ton na 1000 ton wydobytego węgla. W roku 2031 normy te mają być jeszcze ostrzejsze i wynosić 3 tony na 1000 ton węgla. Co to oznacza dla polskich kopalń? Ich likwidację - zaznaczono w ulotce.
Związkowcy podkreślają, że praktycznie żadna z polskich kopalń nie jest w stanie spełnić tych norm.
Dotyczy to zarówno kopalń wydobywających węgiel energetyczny (Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie), jak i wszystkich kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydobywających węgiel koksowy. W ten sposób szalona polityka klimatyczna europejskich biurokratów doprowadzi do likwidacji, niemal wszystkich polskich kopalń, do roku 2031 - przestrzega Sierpień 80.
Przedstawiciele górników przypominają jednocześnie, że dyrektywa metanowa będzie równoznaczna z likwidacją wielu miejsc pracy w polskich kopalniach.
Zniszczone będą dziesiątki tysięcy miejsc pracy, dających Waszym rodzinom środki utrzymania. Śląsk czeka katastrofa na niewyobrażalną skalę. Katastrofa czeka również wszystkich Polaków. Likwidacja polskich kopalń oznacza skazanie nas na drogi węgiel z importu lub jeszcze droższy gaz. Wydobycie 1 tony węgla w Polsce to dzisiaj koszt około 400 - 500 złotych. Węgiel sprowadzany z importu, o fatalnej jakości, to koszt od 1500 do 2500 złotych. Energia produkowana z takiego węgla będzie wielokrotnie droższa. Jeszcze droższa będzie energia produkowana z importowanego gazu. Tysiące przedsiębiorstw upadnie - wylicza związek.
Związkowcy podkreślają też, że blisko 4 mln Polaków, którzy do ogrzewania domów używają węgla, nie będzie w stanie tego dłużej robić.
Co stanie się z milionami Polaków, których już dziś, nie stać na kupowanie drogiego węgla z importu i opłacenie rachunków, za drożejącą z dnia na dzień energię. Bez polskiego węgla, te rachunki będą jeszcze wyższe - grzmią.
Związkowcy zaznaczają, że dyrektywa metanowa ma zniszczyć tylko polskie kopalnie. "W tym samym czasie, na świecie wydobywa się coraz więcej węgla" - wskazuje Sierpień 80.
Ale to polski węgiel przeszkadza unijnym hipokrytom. W tym samym czasie, kiedy unijna dyrektywa metanowa zlikwiduje wszystkie nasze kopalnie, do Europy będzie można zwozić węgiel z całego świata i on żadnych norm spełniać nie musi - czytamy w ulotce.
Oburzeni związkowcy podkreślają też, że jednocześnie Unia nie notyfikuje umowy społecznej, która dawała czas, na odejście Polski od węgla do roku 2049.
Ta podpisana blisko dwa lata temu umowa, leży w Unii i nikt się nią nie zajmuje. To świadczy o intencjach unijnych komisarzy. Od początku chcieli likwidacji polskiego węgla, w dużo szybszym czasie. Według nich, do roku 2035 w Polsce, ma nie być, już ani jednej kopalni. Dyrektywa metanowa załatwi to jeszcze szybciej. Nie możemy na to pozwolić! Nie możemy się na to zgodzić - czytamy.
Związkowcy krytycznie oceniają także działania polskiego rządu w sprawie dyrektywy metanowej.
Niestety, polski rząd ma także wiele na sumieniu w tej sprawie. Ostrzegaliśmy o tym niebezpieczeństwie już dawno. Mówiliśmy o zagrożeniach. Na alarm biła Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa. Wielu ekspertów. Słyszeliśmy wtedy od rządzących, że mamy się nie martwić, bo wszystko jest pod kontrolą. Niestety, nie było to prawdą - podnoszą.
Informacje zawarte w ulotce Sierpnia 80 skierowane są nie tylko do górników, ale i do wszystkich Polaków.
Do Unii musi popłynąć silny i jednoznaczny przekaz, że nie ma naszej zgody, na niszczenie naszego górnictwa. Że nie ma naszej zgody na szaloną politykę, która zabiera nam miejsca pracy i środki utrzymania, a cały region skazuje na holokaust. Jesteśmy gotowi do walki o naszą przyszłość! Apelujemy do wszystkich górników, bez względu na przynależność związkową, bądźcie aktywni, wywierajcie nacisk w tej sprawie na wszystkich, którzy mogą coś zrobić, posłów, senatorów, ministrów, samorządowców. Podejmijmy tą walkę wspólnie, domagając się od rządzących, skutecznego i stanowczego działania. Apelujemy do Polaków, wesprzyjcie górników w tej walce, bo to także o wasz los i waszą przyszłość chodzi - podsumowuje Sierpień 80.
Pełną treść apelu Sierpnia 80 prezentujemy poniżej:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2015Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
975Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
441Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
370JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
352Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0