Na mocy specustawy o specjalnym przeznaczeniu gruntów leśnych (…), w Jaworznie rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem terenów inwestycyjnych. To kolejny etap zaplanowanych działań, które mają umożliwić uruchomienie terenów przemysłowych o pow. ok. 300 ha w okolicy jaworznickich elektrowni – w północno-zachodniej części miasta, przy węźle A4 z S1.
Jaworznicki Obszar Gospodarczy staje się miejscem strategicznych inwestycji państwa, regionu i miasta. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nadający funkcje przemysłowe dla tych terenów został uchwalony w 2022 roku. Historia terenów objętych pracami przygotowawczymi jest związana z przemysłem eksploatacji piasku jak i wydobywczym węgla kamiennego, na części terenu znajdują się byłe osadniki wód dołowych kopalni Jan Kanty.
Przywrócenie tego obszaru do funkcji gospodarczych jest priorytetem w transformacji regionu i zostało ujęte w dokumentach i strategicznych planach rozwoju. Urząd Miejski pozyskał również dotację na uzbrojenie w media Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, w wysokości 100 mln zł na budowę sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej wraz ze stacją oczyszczania wody. Aby te prace mogły się rozpocząć, konieczne jest wycięcie drzewostanu, wykonanie planowanych inwestycji i dalsze dostosowanie gruntów do potrzeb inwestorów - informuje jaworznicki magistrat.
Na działce inwestycyjnej, na której zlokalizowana ma być fabryka samochodów elektrycznych marki Izera trwa wycinka drzewostanu wraz z oczyszczeniem terenu. Prace wykonywane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przez podmioty do tego uprawnione. By zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, obowiązuje zakaz wchodzenia osobom postronnym. Teren jest chroniony i monitorowany.
Jak podkreślają włodarze, gmina Jaworzno od wielu lat, przygotowując się na nadchodzące niekorzystne zjawiska ekonomiczne, postawiła na działania pro-ekologiczne, tworzenie obszarów chronionych, użytków ekologicznych, arboretum, parków, nowe nasadzenia i elektromobilność w komunikacji miejskiej. Suma tych działań, ich obszar na którym funkcjonuje przyroda (75% powierzchni Jaworzna to tereny zielone) i gatunki chronione, pozwalają stwierdzić, że przeznaczenie pod nowoczesny przemysł terenów zdegradowanych zostało już z ogromnym naddatkiem zrekompensowane środowisku naturalnemu.
Oczywiście, w planach są kolejne miejsca, które będą obejmowane ochroną przyrodniczą, programami naukowymi czy też pozostawiane przyrodzie jako obszary cenne dla natury. Łączna powierzchnia terenów chronionych przyrodniczo w mieście wynosi obecnie już 1 159,83ha. Tereny przemysłowe stanowią jedynie 728 ha powierzchni miasta - zapewnia Urząd Miasta Jaworzna.
Przypomnijmy, Jaworznicki Obszar Gospodarczy jest terenem poprzemysłowym, który w przeszłości związany był z działalnością górniczą. Według Katowickiej SSE obszar ma potencjał porównywany do podstrefy gliwickiej, która rozwinęła się głównie za sprawą fabryki Opla. Więcej na ten temat pisaliśmy. <<Izera to nie wszystko. KSSE i Jaworzno podpisały umowę o współpracy>>
Powierzchnia całkowita: 325,6 ha
Powierzchnia nieruchomości inwestycyjnych (po odliczeniu obszarów zielonych i terenów zajętych przez infrastrukturę techniczną): ok. 260 ha
Powierzchnia terenów przyrodniczych w JOG: ok. 25 ha
Potencjalna liczba nowych miejsc pracy po pełnym zagospodarowaniu: 10.000-12.000
Przewidywane roczne przychody do gminy z tyt. podatków gruntowych: ok. 60 mln zł (po pełnym zagospodarowaniu działek)
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG: w kranach w Łaziskach popłynie woda z kopalni Bolesław Śmiały
3098Idziemy krok dalej z interaktywnością – Maciej Chmiel o powstającym centrum bajek OKO w Bielsku-Białej. Wywiad
2985Gliwice: Tenneco uruchomiło Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe
2832Visa planuje otworzyć w Polsce nowy globalny Hub Technologiczno-produktowy. Praca dla 1500 osób
1090Tauron inwestuje 100 mln w rozbudowę Katowice Airport. Innowacyjna technologia w użyciu
992Piramidy w Ustroniu - ruszyły prace budowlane związane z modernizacją i rozbudową uzdrowiska
+19 / -4PGG: w kranach w Łaziskach popłynie woda z kopalni Bolesław Śmiały
+8 / -1Tauron inwestuje 100 mln w rozbudowę Katowice Airport. Innowacyjna technologia w użyciu
+5 / -0Katowice Airport: powstanie węzeł przeładunku towarów i paliw z bocznicą kolejową
+5 / -0Firma z Wieliczki postawiła w Bytomiu fabrykę domów z drewna klejonego
+4 / -0Jaworzno: Danone uruchomił unikatową w świecie instalację do recyklingu kubków po jogurtach
0Katowice Airport: są unijne pieniądze na budowę multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw
0Remont węzła A4 Katowice-Kraków – kierowcy muszą się przygotować na kolejne zmiany od 31 maja
0Firma z Wieliczki postawiła w Bytomiu fabrykę domów z drewna klejonego
0Gliwice: Tenneco uruchomiło Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe
0