Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością ponoszenia różnorodnych wydatków. Oprócz klasycznych kosztów, takich jak czynsz za lokal, opłaty za media czy wynagrodzenia pracowników, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na mniej konwencjonalne formy wsparcia swojej firmy. Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, musi spełniać określone warunki przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się nietypowym kosztom firmowym, które – przy spełnieniu określonych przesłanek – mogą zostać uznane za podatkowe koszty uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyłączeniem wydatków wskazanych w art. 23 tej ustawy. Choć wiele z nich jest oczywistych (czynsz za lokal, media, wynagrodzenia), praktyka pokazuje, że do kosztów firmowych można zaliczyć także szereg nietypowych wydatków, o ile spełnione zostaną wymogi związku przyczynowo skutkowego i należytego udokumentowania.
Oznacza to, że każdy wydatek musi być:
Coraz więcej firm inwestuje w strefy relaksu dla swoich pracowników. Zakup telewizora czy konsoli do gier może wpisać się w koszty, o ile spełnione są następujące warunki:
Dzięki temu wydatek na konsolę PlayStation 5 czy telewizor nie tylko poprawia komfort pracy, ale również znajduje uzasadnienie podatkowe.
Coraz popularniejsze stają się rowery, hulajnogi elektryczne czy skutery jako narzędzia wsparcia działalności (dostawy, dojazdy do klientów). Organy podatkowe uznają, że środki transportu o pojemności silnika do 50 cm³, wykorzystywane wyłącznie do celów firmowych, podlegają pełnemu odliczeniu VAT i mogą być kosztem uzyskania przychodu, co stanowi istotną korzyść podatkową w porównaniu z autem osobowym. Orzecznictwo sądowe potwierdza, że rower, hulajnoga elektryczna czy skuter mogą być wprowadzone do kosztów, jeśli są wykorzystywane w ramach działalności, np.:
Choć może to brzmieć zaskakująco, zwierzęta w firmie również mogą generować koszty uzyskania przychodu. Przykłady:
Kluczowe jest jednak, aby zwierzę nie były kaprysem właściciela, lecz realnym wsparciem działalności przedsiębiorstwa.
Wydatki na rozwój pracowników i właściciela firmy zazwyczaj trafiają do kosztów podatkowych, jeśli mają związek z branżą:
Natomiast bardziej nietypowe kursy, jak kurs tańca czy coaching, mogą zostać uznane za koszty, o ile potrafimy wykazać ich związek z działalnością. Co ciekawe, nawet kursy z autoprezentacji, asertywności czy prowadzenia negocjacji można zaliczyć do kosztów firmowych, o ile potrafimy wykazać ich wpływ na rozwój kompetencji potrzebnych w firmie
Przykład
Pan Jan, prowadzący hurtownię, w lutym 2025 r. poniósł 200 zł na szczepienie psa stróżującego i 2 000 zł za semestr studiów podyplomowych z logistyki. Oba wydatki zostały uznane za koszty uzyskania przychodu: pies strzeże zakładu, a zdobyta wiedza wpływa na efektywność firmy.
Zakup odzieży roboczej (np. odblaskowej, z logotypem) można zaliczyć do kosztów podatkowych. Inaczej jest w przypadku eleganckich garniturów czy koszul, ponieważ trudno udowodnić, że są one użytkowane wyłącznie do celów firmowych. Dlatego wydatki na ubrania biznesowe nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu.
Nietypowe koszty uzyskania przychodu to efekt kreatywnego podejścia do zarządzania firmą. Aby jednak bezpiecznie skorzystać z mniej tradycyjnych wydatków, należy:
Dzięki temu podczas ewentualnej kontroli skarbowej przedsiębiorca będzie mógł skutecznie uzasadnić każdy ponoszony koszt.
Jeżeli chcesz skupić się na rozwoju biznesu i mieć pewność, że Twoje koszty uzyskania przychodu są właściwie rozliczane, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zapraszamy do współpracy z biurem rachunkowym Warido Sp. z o.o. – ekspertami w kompleksowej obsłudze finansowo-księgowej firm.
KONTAKT:
Warido Sp. z o.o.
44-274 Rybnik ul. Wodzisławska 358
www.warido.com mail: [email protected]
tel: (+48) 537 726 726, tel. +32 476 67 77
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1296PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
732Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
564Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
560Wybory prezydenckie 2025 w Śląskiem. Zobacz, jak głosowano w największych miastach
441Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
0