Minister przemysłu Marzena Czarnecka zabrała głos w sprawie wcześniejszej likwidacji kopalni Bobrek w Bytomiu. Szefowa resortu zapewniła, że żaden z pracowników zakładu nie straci pracy, a miasto i właściciel kopalni - spółka Węglokoks Kraj - mogą liczyć na rządowe wsparcie.
Przypomnijmy: kopalnia Bobrek-Piekary w Bytomiu będzie fedrowała do końca 2025 r., potem rozpocznie się jej likwidacja - poinformował w minionym tygodniu piśmie do pracowników zarząd spółki Węglokoks Kraj, właściciela zakładu <<Koniec górnictwa w Bytomiu. Kopalnia "Bobrek" do wcześniejszej likwidacji>>.
Decyzja o wcześniejszym wygaszeniu kopalni jest następstwem opinii wydanej przez Wyższy Urząd Górniczy po marcowym wstrząsie w zakładzie.
Likwidacja kopalni ma zostać przeprowadzona siłami spółki, z wykorzystaniem załogi własnej i w oparciu o zapisy zawarte w umowie społecznej z 28 maja 2021 r., z wykorzystaniem gwarancji świadczeń socjalnych w całym okresie likwidacji, tj. urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, jednorazowych odpraw pieniężnych oraz alokacji do spółek węglowych i innych spółek nieobjętych umową społeczną, dających gwarancję kontynuacji zatrudnienia.
W komunikacie zaznaczono, że powyższe ustalenia wymagają jeszcze zatwierdzenia przez Ministerstwo Przemysłu.
W związku z powyższym, do sytuacji odniosła się wczoraj szefowa resortu. Minister Czarnecka spotkała się 1 lipca z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem oraz prezesem spółki Węglokoks Kraj (właścicielem kopalni) - Grzegorzem Wacławkiem.
Podkreśliła, że na decyzję o likwidacji zakładu przesądziły kwestie bezpieczeństwa.
1/3 Spotkałam się dziś z prezydentem @umbytom @mariuszwolosz oraz z prezesem #WęglokoksKraj Grzegorzem Wacławkiem w sprawie KWK #Bobrek. O sytuacji zakładu przesądziły kwestie bezpieczeństwa. pic.twitter.com/TQKyRTLCVY
— Marzena Czarnecka (@Marz_Czarnecka) July 1, 2024
- Zgodnie z decyzją nadzoru górniczego podjętą po tragicznym w skutkach wstrząsie, nie jest możliwe bezpieczne prowadzenie robót górniczych w tym rejonie. Zapewniam, że nikt nie straci tam pracy - oświadczyłą Marzena Czarnecka.
Proces związany z zakończeniem eksploatacji będzie prowadzony w oparciu o zapisy zawarte w umowie społecznej z 28 maja 2021 r. z wykorzystaniem gwarancji świadczeń socjalnych - potwierdziła szefowa resortu przemysłu.
Dodała, że zarówno miasto Bytom, jak i spółka Węglokoks Kraj, mogą liczyć na pomoc i wsparcie Ministerstwa Przemysłu, dotyczące działań restrukturyzacyjnych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1587JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wszyscy górnicy wytransportowani na powierzchnię
805Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
634JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
513Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
439Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
0KWK Knurów-Szczygłowice: ewakuowano 44 górników, nie ma ofiar śmiertelnych
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wszyscy górnicy wytransportowani na powierzchnię
0Mały ZUS Plus tylko do 31 stycznia. Jak się zgłosić, ile wynosi, kto skorzysta?
0