Polska zanotowała w 2020 roku drugie, po Czechach, najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej – jak podał Eurostat. Jednak Andrzej Kubisiak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę, że dane nie uwzględniają aktywności zawodowej, a z tą w Polsce jest krucho.
Według danych Eurostat w grudniu 2020 r. Polska była, po Czechach drugim krajem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Wyniosło 3,3%. Dla porównania średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej według danych Eurostatu wyniosła 7,5%.
- Rynek pracy w Polsce wykazuje się odpornością na kryzys wywołany COVID-19, co potwierdzają dane. Dzięki instrumentom kierowanym do polskich przedsiębiorców udało nam się ochronić miliony miejsc pracy. Blisko 200 mld zł to nasza pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jest to zdecydowanie jedna z największych w Europie tarcz na ratowanie ludzi i miejsc pracy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki 9 lutego podczas konferencji podsumowującej sytuację polskiej gospodarki w 2020 roku.
Jednak eksperci przestrzegają przed zbytnim optymizmem, który mogą w nas wzbudzić europejskie statystyki. Jak podaje serwis eNewsroom, Eurostat stosuje bowiem inną metodologię obliczania bezrobocia, niż nasz państwowy GUS. Główną różnicą jest wskaźnik aktywności zawodowej, który umyka obliczeniom Eurostatu – a w Polsce od lat jest on dużo poniżej średniej unijnej.
W roku pandemicznym aktywność zawodowa spadła zaś jeszcze bardziej. Widać to bardzo wyraźnie w gospodarkach Włoch i Francji, gdzie większość niepracujących osób nie chce się już nawet zgłaszać do urzędów pracy. W ankietach nie deklarują, że chcieliby znaleźć zatrudnienie. To jest dużo bardziej niebezpieczne zjawisko niż rosnące bezrobocie. Dezaktywizacja zawodowa bywa znaczniej trwalsza i destrukcyjna dla całych grup społecznych.
– Jesteśmy na etapie, gdzie większość rynków pracy jest zamrożona, a miejsca pracy są sztucznie podtrzymywane. To generuje paradoksy – bo są gospodarki, które w wyniku pandemii prawie nie zanotowały zmiany bezrobocia. Dlatego kluczowym wskaźnikiem ostatnich kwartałów jest nie tylko stopa bezrobocia – ale też to, na ile obserwujemy proces dezaktywizacji i wpadania w bierność zawodową przez poszczególnych pracowników – powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Kubisiak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
– Poziom dezaktywizacji zawodowej w Polsce w drugim kwartale 2020 roku miał znamiona przekraczające 1% wielkości polskiego rynku pracy. To dosyć duży wzrost. W trzecim kwartale udało się to odbudować – poza jedną grupą wiekową osób młodych.
To młodzi najbardziej cierpią na tym kryzysie – zarówno po stronie wzrostu rejestrowanego bezrobocia, jak i po stronie dezaktywizacji. Nawet po wyjściu z pandemii i kryzysu pokolenie młodych osób będzie doświadczało konsekwencji tego, co dzisiaj dzieje się na europejskich rynkach pracy – przewiduje Kubisiak.
Bezrobocie w woj. śląskim wyniosło 4,9 proc. w 2020 roku i było drugim najniższym w Polsce. Lepsza sytuacja wystąpiła jedynie w Wielkopolsce – 3,7 proc. Na poziomie zbliżonym do Śląskiego bezrobocie kształtowało się na Mazowszu – 5,2 proc. oraz w Małopolsce – 5,3. Na przeciwległym biegunie znalazły się województwa: warmińsko-mazurskie (10,1 proc.), podkarpackie (9,1 proc.), kujawsko-pomorskie 8,9 proc. oraz świętokrzyskie (8,5 proc.).
Jeśli chodzi o bezrobocie w miastach, to najmniej zarejestrowanych ludzi bez pracy znajduje się w Katowicach – jedynie 1,7 proc. Dla porównania najwyższe bezrobocie jest w Bytomiu – 10,1 proc.
Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy warto prześledzić trendy w zawodach po pandemii. Jak pisaliśmy w 2020 roku, pierwszą dziesiątkę najbardziej perspektywicznych zawodów po pandemii stworzą:
1. Specjalista ds. BHP;
2. Ekspert ds. e-commerce;
3. Digital manager:
4. Specjalista business intellligence
5. UX designer;
6. Big Data specialist;
7. Deweloper aplikacji;
8. Specjalista ds. infrastruktury;
9. Inżynier automatyk;
10. Analityk biznesowy
Ciekawą prognozę dotyczącą zawodów w woj. śląskim przedstawiło też Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jeden ranking zawiera zawody, na które będzie istotne zapotrzebowanie. Tutaj znaleźli się m.in. monterzy, mechanicy, operatorzy czy budowlańcy. Druga lista zawiera zawody bez przyszłości. Związane są m.in. z gastronomią, hotelarstwem czy branżą poligraficzną.
Oddanych głosów: 267
Tagi: bezrobocie Śląsk, bezrobocie polska, bezrobocie 2020, eurostat, polski instytut ekonomiczny, andrzej kubisiak
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Otwieram drugą restaurację, żeby wkur.... sanepid – restaurator z Cieszyna
9329Musiałem otworzyć. Sprzedałem auta, dom, żeby mieć na wypłaty - restaurator z Pszczyny. W sobotę miał nalot policji
4962PGG: górnik skarży się na obciętą czternastkę. Jak jest z nagrodami rocznymi?
2936Famur zamyka zakład w Zabrzu. Ponad 50 osób do grupowego zwolnienia
988Związki kontra Izabela Kloc. Chodzi o nową prezes JSW
760Wyobrażasz sobie świat bez własności prywatnej? To nasza przyszłość
+302 / -25Otwieram drugą restaurację, żeby wkur.... sanepid – restaurator z Cieszyna
+38 / -5O was się mówi "tłuste koty" - były członek zarządu JSW odgryza się związkowcom
+7 / -0Musiałem otworzyć. Sprzedałem auta, dom, żeby mieć na wypłaty - restaurator z Pszczyny. W sobotę miał nalot policji
+5 / -2Odejście od węgla uzależni nas od gazu z Rosji - wiceminister MAP
+4 / -1PGG: górnik skarży się na obciętą czternastkę. Jak jest z nagrodami rocznymi?
1Związki kontra Izabela Kloc. Chodzi o nową prezes JSW
0Musiałem otworzyć. Sprzedałem auta, dom, żeby mieć na wypłaty - restaurator z Pszczyny. W sobotę miał nalot policji
0Będzie nowy prezes Tauronu. Wojciech Ignacok zrezygnował przez problemy ze zdrowiem
0Otwieram drugą restaurację, żeby wkur.... sanepid – restaurator z Cieszyna
0Czy firmy zaplecza górniczego powinny dostać podobną pomoc jak samo górnictwo?
Oddanych głosów: 267