Rząd po raz kolejny pochylił się nad sytuacją przedsiębiorców, którzy najdotkliwiej odczuli skutki pandemii COVID-19. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2021 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U.2021.713) czyli tak zwaną Tarczę 9.0 analizują pod kątem form wsparcia dla przedsiębiorców Beata Bieniek-Wiera, adwokat, wspólnik kancelarii Adwokaci i Radcowie Prawni Żyglicka i Wspólnicy sp.p., Dominika Bielecka i Aleksandra Bętkowska, aplikantki adwokackie.
Najnowsza tarcza przewiduje następujące formy wsparcia przedsiębiorców:
Powyższe rozwiązania są dedykowane przedsiębiorcom prowadzącym określoną w rozporządzeniu działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 jako rodzaj przeważającej działalności. W poczet beneficjentów tarczy przyjęto sprzedawców detalicznych czy podmioty świadczące usługi fryzjerskie i kosmetyczne (tzw. branża beauty). Ocena spełnienia warunku prowadzenia danej działalności dla nowo objętych tarczą przedsiębiorców dokonywana będzie na podstawie danych figurujących w rejestrze REGON na dzień 31 marca 2021 r.
Rozporządzenie przewiduje świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy przedsiębiorcy, którego przychód z prowadzonej działalności uzyskany w jednym z trzech miesięcy przed złożeniem wniosku był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego lub w lutym 2020 r., lub we wrześniu 2020 r. Rodzaj przeważającej działalności (PKD) pozwalającej na skorzystanie z tej formy wsparcia opisuje tabela dołączona jako galeria zdjęć.
Świadczenia przyznawane są na okres trzech miesięcy i wynoszą 2.000,00 zł miesięcznie na każdego z pracowników, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy oraz z wyłączeniem tych pracowników, których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz tych, którzy zostali zatrudnieni w okresie krótszym niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.
Wnioski o przyznanie świadczeń można składać do 30 czerwca 2021 r. Wniosek należy złożyć elektronicznie do dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
752Co trzeci polski przedsiębiorca zwolnił kogoś na rzecz AI. Kto może spać spokojnie, a kto powinien się bać?
402Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Polskiej edukacji poważnie zagraża luka pokoleniowa
229Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Polskiej edukacji poważnie zagraża luka pokoleniowa
0Co trzeci polski przedsiębiorca zwolnił kogoś na rzecz AI. Kto może spać spokojnie, a kto powinien się bać?
0GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
0