Zakaz kongresów, targów, czy imprez sportowych z udziałem publiczności – to niektóre z powracających obostrzeń dla czerwonych powiatów. Ministerstwo Zdrowia podało pełny wykaz ograniczeń, które wejdą w życie 8 sierpnia.
Dziś minister zdrowia ogłosił powrót obostrzeń do 19 powiatów w Polsce, przy czym są one podzielone na dwie grupy. Jedna grupa, „czerwona” obejmuje 9 powiatów, w tym 5 w woj. śląskim. Są to powiaty pszczyński, wodzisławski, rybnicki oraz miasta na prawach powiatu: Rybnik i Ruda Śląska.
Z kolei mniejsze obostrzenia zostają wprowadzone w 10 powiatach, w tym trzech śląskich: cieszyńskim oraz w miastach na prawach powiatów: Żory i Jastrzębie Zdrój. Jest to tak zwana grupa „żółta”.
Dotarliśmy do wykazu obostrzeń, które wejdą w życie 8 sierpnia i będą obowiązywać do odwołania.
W przypadku kongresów i targów są one zakazane w strefie czerwonej. W żółtej – można je organizować bez zmian pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, a w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc; Natomiast w przypadku wydarzeń, gdzie obecnie był wymóg nie więcej niż jednej osoby na 2,5 mkw, będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 mkw.
Ograniczenia dotkną wydarzenia sportowe. W strefie czerwonej będą mogły się odbywać bez publiczności, w strefie żółtej – przy udziale 25 proc. publiczności.
W przypadku wydarzeń kulturalnych w strefie czerwonej obowiązuje zakaz. Czego więc dokładnie nie będzie wolno? Wydarzeń kulturalnych w pomieszczeniach, imprez na obiektach sportowych, czy na otwartej przestrzeni. W strefie żółtej publiczność w pomieszczeniach zamkniętych i na obiektach sportowych będzie musiała być ograniczona do 25 proc. (obecnie jest 50 proc.). Z kolei w przypadku wydarzeń kulturalnych na otwartej przestrzeni wprowadza się limit do 100 widzów.
Kina w strefie czerwonej mają zakaz przyjmowania publiczności, w strefie żółtej mogą przyjąć 25 proc. publiczności.
W gastronomii, zarówno w czerwonej jak i żółtej strefie wraca limit 1 osoby na 4 mkw.
Bez zmian będzie mogła być prowadzona działalność hotelarska. Podobnie żadnych zmian nie ma w działalności aquaparków i basenów.
W przypadku wesołych miasteczek, parków rozrywki czy parków rekreacyjnych w strefie czerwonej będzie zakaz. W strefie żółtej wprowadza się ograniczenie 1 osoba na 4 mkw.
W strefie czerwonej będzie też zakaz korzystania z siłowni, klubów i centrum fitness. W strefie żółtej będzie limit 1 osoby na 4 mkw.
W strefie czerwonej będzie zakaz prowadzenia działalności sanatoryjnej i rehabilitacji. W strefie żółtej te działalności można prowadzić bez zmian.
W strefie czerwonej obowiązywać będzie zakaz działalności wg kodu PKD 96.04.Z - łaźnie tureckie, sauny, łaźnie parowe,solaria, salony odchudzające, salony masażu itp. mające na celu poprawę kondycji fizycznej. W strefie żółtej będzie limit 25 proc. klientów. Z kolei salony kosmetyczne, fryzjerskie czy tatuażu będą mogły działać bez zmian w obu strefach.
Nie ma żadnych zmian w zgromadzeniach, tzw. dalej obowiązuje zakaz powyżej 150 osób, dystans 1,5 m i zasłonięte usta oraz nosy.
W przypadku kościołów w strefie czerwonej będzie limit 1 osoby na 4 mkw i 150 na zewnątrz. W strefie żółtej nie będzie zmian.
Wesela, uroczystości rodzinne czy inne imprezy, spotkania i przyjęcia niezależnie od rodzaju będą w strefie czerwonej limitowane do 50 osób, w strefie żółtej – do 100 osób.
Transport zbiorowy w strefie czerwonej – 50 proc. miejsc siedzących, jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać do pojazdu, jeśli wypełnienie nie spada poniżej 50 proc. W strefie żółtej przewóz odbywa się bez zmian. Bez zmian będzie mógł być prowadzony transport lotniczy.
Maski w strefie czerwonej trzeba nosić wszędzie w przestrzeni publicznej. W strefie żółtej obowiązywać będą dotychczasowe zasady.
Handel prowadzony będzie bez zmian. Bez zmian pozostaje też zakaz działalnia nocnych klubów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Od 1 listopada więcej dróg płatnych w Polsce. Na liście m.in. odcinek autostrady A1 i drogi S1
964"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
863"Nikt nie straci pracy". PGG przedstawiła plan dla KWK Ruda
472"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
364Ponad 59,6 mln zł świadczenia wspierającego wypłacił ZUS w woj. śląskim
334"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
+3 / -0Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
+2 / -0Ile pieniędzy popłynie do miast w Śląskiem "kroplówką" dla samorządu? Znamy kwoty
+2 / -0Ponad 58 mln zł przychodów. Digitree Group szacuje wyniki za trzy kwartały 2024 roku
+1 / -0PAS sprawdził, jak najtaniej ogrzać dom w sezonie 2024. Lider wciąż ten sam
0Koniec z bezwzględnym zakazem pracy na L4. Od 1 stycznia rewolucja w zwolnieniach lekarskich
0Ptasia grypa w Śląskiem. Wojewoda wprowadził obostrzenia (mapa)
0Długie weekendy 2025. Jak najkorzystniej rozplanować urlop?
0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
0