Zakaz kongresów, targów, czy imprez sportowych z udziałem publiczności – to niektóre z powracających obostrzeń dla czerwonych powiatów. Ministerstwo Zdrowia podało pełny wykaz ograniczeń, które wejdą w życie 8 sierpnia.
Dziś minister zdrowia ogłosił powrót obostrzeń do 19 powiatów w Polsce, przy czym są one podzielone na dwie grupy. Jedna grupa, „czerwona” obejmuje 9 powiatów, w tym 5 w woj. śląskim. Są to powiaty pszczyński, wodzisławski, rybnicki oraz miasta na prawach powiatu: Rybnik i Ruda Śląska.
Z kolei mniejsze obostrzenia zostają wprowadzone w 10 powiatach, w tym trzech śląskich: cieszyńskim oraz w miastach na prawach powiatów: Żory i Jastrzębie Zdrój. Jest to tak zwana grupa „żółta”.
Dotarliśmy do wykazu obostrzeń, które wejdą w życie 8 sierpnia i będą obowiązywać do odwołania.
W przypadku kongresów i targów są one zakazane w strefie czerwonej. W żółtej – można je organizować bez zmian pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, a w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc; Natomiast w przypadku wydarzeń, gdzie obecnie był wymóg nie więcej niż jednej osoby na 2,5 mkw, będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 mkw.
Ograniczenia dotkną wydarzenia sportowe. W strefie czerwonej będą mogły się odbywać bez publiczności, w strefie żółtej – przy udziale 25 proc. publiczności.
W przypadku wydarzeń kulturalnych w strefie czerwonej obowiązuje zakaz. Czego więc dokładnie nie będzie wolno? Wydarzeń kulturalnych w pomieszczeniach, imprez na obiektach sportowych, czy na otwartej przestrzeni. W strefie żółtej publiczność w pomieszczeniach zamkniętych i na obiektach sportowych będzie musiała być ograniczona do 25 proc. (obecnie jest 50 proc.). Z kolei w przypadku wydarzeń kulturalnych na otwartej przestrzeni wprowadza się limit do 100 widzów.
Kina w strefie czerwonej mają zakaz przyjmowania publiczności, w strefie żółtej mogą przyjąć 25 proc. publiczności.
W gastronomii, zarówno w czerwonej jak i żółtej strefie wraca limit 1 osoby na 4 mkw.
Bez zmian będzie mogła być prowadzona działalność hotelarska. Podobnie żadnych zmian nie ma w działalności aquaparków i basenów.
W przypadku wesołych miasteczek, parków rozrywki czy parków rekreacyjnych w strefie czerwonej będzie zakaz. W strefie żółtej wprowadza się ograniczenie 1 osoba na 4 mkw.
W strefie czerwonej będzie też zakaz korzystania z siłowni, klubów i centrum fitness. W strefie żółtej będzie limit 1 osoby na 4 mkw.
W strefie czerwonej będzie zakaz prowadzenia działalności sanatoryjnej i rehabilitacji. W strefie żółtej te działalności można prowadzić bez zmian.
W strefie czerwonej obowiązywać będzie zakaz działalności wg kodu PKD 96.04.Z - łaźnie tureckie, sauny, łaźnie parowe,solaria, salony odchudzające, salony masażu itp. mające na celu poprawę kondycji fizycznej. W strefie żółtej będzie limit 25 proc. klientów. Z kolei salony kosmetyczne, fryzjerskie czy tatuażu będą mogły działać bez zmian w obu strefach.
Nie ma żadnych zmian w zgromadzeniach, tzw. dalej obowiązuje zakaz powyżej 150 osób, dystans 1,5 m i zasłonięte usta oraz nosy.
W przypadku kościołów w strefie czerwonej będzie limit 1 osoby na 4 mkw i 150 na zewnątrz. W strefie żółtej nie będzie zmian.
Wesela, uroczystości rodzinne czy inne imprezy, spotkania i przyjęcia niezależnie od rodzaju będą w strefie czerwonej limitowane do 50 osób, w strefie żółtej – do 100 osób.
Transport zbiorowy w strefie czerwonej – 50 proc. miejsc siedzących, jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać do pojazdu, jeśli wypełnienie nie spada poniżej 50 proc. W strefie żółtej przewóz odbywa się bez zmian. Bez zmian będzie mógł być prowadzony transport lotniczy.
Maski w strefie czerwonej trzeba nosić wszędzie w przestrzeni publicznej. W strefie żółtej obowiązywać będą dotychczasowe zasady.
Handel prowadzony będzie bez zmian. Bez zmian pozostaje też zakaz działalnia nocnych klubów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bezwzględne daty likwidacji kopalń i Śląski Fundusz Rozwoju - związki przedstawiły swój projekt umowy społecznej
6052Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
5565Śląsk dostanie 20 mld zł na likwidację górnictwa i inwestycje w latach 2021-2027
4536Nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu? „Myślałem, że to fake news”
3329Cieszyn: interwencja policji i sanepidu w restauracji. Właściciele otworzyli lokal dla klientów
1925Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
+20 / -2Górale zapowiadają weto! Chcą otworzyć biznesy po 17 stycznia
+7 / -0Po Cieszynie Rybnik - kawiarnia też chce się otworzyć. Mieszkańcy są zachwyceni
+6 / -0PGE też wypowie PGG umowę na dostawy węgla?
+14 / -8To już lawina! Elektrociepłownia Będzin też wypowiada umowę PGG
+5 / -1Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
2Śląsk dostanie 20 mld zł na likwidację górnictwa i inwestycje w latach 2021-2027
1Bezwzględne daty likwidacji kopalń i Śląski Fundusz Rozwoju - związki przedstawiły swój projekt umowy społecznej
1Górnictwo: związkowcy odrzucili rządowy projekt umowy społecznej
1Górnictwo: dziś dalsze rozmowy o umowie społecznej. Związkowcy przedstawią swoją wersję
1