Jest nowy portal informujący o jakości powietrza. W dodatku zawiera prognozę jakości powietrza na trzy dni.
Serwis w jednym zasadniczo różni się od istniejących aplikacji mobilnych, czy serwisów podających wyniki pomiarów. Otóż zawiera prognozę jakości powietrza na kolejne trzy dni.
Dane można sprawdzać na dwóch stronach: www.powietrze.gios.gov.pl i www.ios.gov.pl/jakosc-powietrza. Dane aktualizowane są codziennie w godzinach porannych, na kolejne trzy dni („dziś-jutro-pojutrze”).
Na stronie IOŚ-PIB aktualnie dostępne są:
- mapy indeksu średniodobowego na kolejne trzy dni;
- trend zmian indeksu w miastach wojewódzkich;
- animacja rozkładu indeksu nad obszarem Polski.
Według planów prognozy jakości powietrza będą uzupełnione dodatkowymi informacjami i funkcjonalnościami, aby jeszcze bardziej dostosować je do potrzeb mieszkańców.
>>>Smog zabija 4 tys. osób rocznie<<<
Dlaczego to tak ważne? Jak przekonuje Ministerstwo Środowiska informacje o zmianach w kolejnych dniach i godzinach są szczególnie istotne dla osób uprawiających sport na świeżym powietrzu, ale także dla osób starszych, chorych, kobiety w ciąży oraz osób posiadających małe dzieci, czyli dla grup społecznych szczególnie narażonych na niekorzystny wpływ zanieczyszczeń.
Jak to działa?
Prognozy jakości powietrza opracowywane są dzięki wykorzystywaniu metody modelowania System prognozowania IOŚ-PIB oparty jest na deterministycznym modelu dynamiki i chemii atmosfery, który umożliwia wykonanie obliczeń od skali lokalnej poprzez skalę regionalną, aż do skali globalnej.
Ponieważ jakość wyników modelowania jakości powietrza zależy od szczegółowej i wiarygodnej informacji o źródłach emisji zanieczyszczeń, została utworzona Centralna Baza Emisyjna, za którą odpowiada Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) funkcjonujący w strukturze IOŚ-PIB. W Centralnej Bazie Emisyjnej gromadzone są informacje dotyczące emisji m.in. ze źródeł przemysłowych i energetycznych, a także z ogrzewania mieszkań, transportu, rolnictwa i źródeł naturalnych.
- Dotychczas wykonywane zadania związane z modelowaniem jakości powietrza prowadzone były przez poszczególne województwa odrębnie, z wykorzystaniem różnych danych dotyczących zarówno emisji zanieczyszczeń (bazy emisji w różnym stopniu kompletnej), jak i narzędzi obliczeniowych, co mogło skutkować brakiem ciągłości przestrzennej rozkładu stężeń zanieczyszczeń w skali kraju, jak również brakiem zapewnienia spójności czasowej, pozwalającej np. na analizę trendów zmian jakości powietrza na obszarze całego kraju - zauważa dyrektor IOŚ-PIB Krystian Szczepański.
>>>Również na Śląsku można bezkarnie palić śmieci<<<
Wyniki modelowania przekazywane są codziennie do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, celem uzupełnienia pomiarów prowadzonych przez sieć Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Przekazywane dane dotyczą następujących substancji: pył zawieszony PM10, dwutlenek azotu NO2, dwutlenek siarki SO2 (w okresie zimowym od października do marca), ozon troposferyczny O3 (w okresie letnim od kwietnia do września).
Wykorzystując dodatkowo wartości stężeń innych prognozowanych zanieczyszczeń, IOŚ-PIB ocenia ogólny poziom narażenia, wyrażony jako Polski Indeks Jakości Powietrza, zdefiniowany na stronie GIOŚ i wykorzystywany do obliczeń indeksu na podstawie pomiarów ze stacji PMŚ. Ponadto na potrzeby Rządowego Centrum Bezpieczeństwa obliczany jest zasięg przestrzenny prognozowanego przekroczenia wartości dopuszczalnej, progu informowania lub progu alarmowego dla stężeń poszczególnych zanieczyszczeń.
Spójny system dla kraju
Wprowadzenie systemu prognozowania jakości powietrza wynika ze znowelizowanej ustawy Prawo ochrony środowiska. Prognozy opracowuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). - Celem zmian jest podniesienie jakości badań powietrza atmosferycznego, a także wzmocnienie systemu oceny wpływu zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie ludzi. Chodzi o podejmowanie skutecznych działań usprawniających zarządzanie jakością powietrza - podkreślił w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk.
- Rezultatem wprowadzanych zmian będzie bezpłatny i powszechny dostęp obywateli do jednolitej i spójnej informacji na temat rozkładu stężeń zanieczyszczeń powietrza oraz prognoz jakości powietrza w całym kraju" – dodał wiceminister Sławomir Mazurek.
Czy Waszym zdaniem serwis jest przydatny?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
0
~ 2019-03-11
09:55:55
Super!
~adrianek 2019-03-11
10:11:30
oby tylko nie przekłamywał wyników
~juliusiekk 2019-03-11
10:20:05
Przydatny portal, warto wiedzieć jaką mamy jakość powietrza
~prezes 2019-03-11
13:31:51
juliusiekk, o tym, jakie mamy powietrze to nie potrzeba portalu. to widać za oknem. Lepszą funkcją jest prognoza jakości powietrza, to może komuś pozwolić zaplanować sobie np. bieganie w terenie czy rodzinny rower. Pytanie, czy prognozy będą się sprawdzać