Eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej pracują nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wodoru w ramach projektu HydroSens. Przedsięwzięcie otrzymało dofinasowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Finansowanie przyznane przez NCBiR dotyczy programu „Niskotemperaturowe czujniki wodoru na bazie polikarbazolu i jego pochodnych” (HydroSens). Projekt koncentruje się na opracowaniu czujników (sensorów) do wykrywania wodoru w mieszaninach gazów, w tym zawierających gaz ziemny. Urządzenia te będą mogły być wykorzystywane m.in. do badania zawartości wodoru w mieszankach transportowanych sieciami dystrybucyjnymi i przesyłowymi.
W ramach Programu Wodorowego PGNiG realizujemy projekt InGrid - Power to Gas. Obejmuje on badania dotyczące produkcji wodoru z OZE i możliwości przesyłu tego paliwa z wykorzystaniem sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego - mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Rozwoju. - Czujniki, nad którymi pracujemy z naszym partnerem naukowym - Politechniką Śląską w ramach HydroSens, pozwolą nam na szybkie wykrywanie wodoru w instalacjach. Dzięki temu będziemy mogli monitorować jego optymalny poziom dla bezpieczeństwa i prawidłowego działania sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz innych instalacji wykorzystujących to paliwo – dodaje Wiceprezes Sekściński.
Innowacją projektu HydroSens jest zastosowanie półprzewodników polimerowych (tzw. polimerów przewodzących) jako materiału do produkcji sensorów wodoru. Obecnie do pomiaru wodoru w sieciach gazowych stosuje się chromatografy. Urządzenia te są jednak drogie i wymagają specjalistycznej obsługi. Czujniki, nad którymi pracuje konsorcjum PGNiG i Politechniki Śląskiej mają być tanie w produkcji, niezawodne i łatwe w obsłudze. Oprócz wykorzystania sensorów do szybkiego wykrywania wodoru w sieciach dystrybucyjnych, mogą one stanowić również element sterowników dla urządzeń przystosowanych do zasilania paliwami o zmiennym składzie, np. kotłów gazowych.
Istniejące sensory wodoru wykorzystują półprzewodniki nieorganiczne, których wytwórstwo wymaga licznych energo- i materiałochłonnych operacji jednostkowych, podczas gdy opracowywane przez nas sensory wytwarzane są z roztworów będących zdolnymi do wykrywania wodoru w powietrzu i innych gazach, np. w gazie ziemnym – wyjaśnia prof. Tomasz Jarosz z Wydziału Chemicznego, kierownik zespołu wykonującego projekt w Politechnice Śląskiej.
Projekt został zgłoszony przez konsorcjum PGNiG i Politechniki Śląskiej w ramach europejskiego programu M-ERA.NET 3 Call 2021. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie prac naukowych zmierzających do wzmocnienia europejskiej gospodarki i przemysłu dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. W M-ERA.NET 3 zaangażowanych jest 50 agencji finansujących badania w 36 państwach. Program wspierany jest również z środków Komisji Europejskiej.
Politechnika Śląska jest żywotnie zainteresowana projektami związanymi z technologiami wodorowymi, głównie z zielonym wodorem. Świadczy o tym jej uczestnictwo w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej, w Radzie Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej powołanej przez Ministra Klimatu i Środowiska oraz współpraca z przemysłem, w tym PGNiG.
Kierownikiem zespołu wykonującego projekt z ramienia Politechniki Śląskiej jest prof. Tomasz Jarosz z Wydziału Chemicznego. Kieruje on zespołem wykonawców z własnego wydziału i Wydziału Elektrycznego.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Edukacja na ostrym zakręcie. Już teraz brakuje nawet kilkudziesięciu tysięcy pedagogów
3313Najpiękniejszy mały suv rodem ze Śląska. Jeep Avenger najlepszą nowością projektową roku
3310Popularny muzyk Patrick Moreno, to... polski górnik z kopalni PGG (foto, video)
984Współpraca z byłym prezesem zawieszona. Afera z EC Będzin zatacza szersze kręgi
817Drogo na A4 Katowice-Kraków, to i zysk imponujący. Stalexport chwali się wynikiem
720Porażki przekuła w biznesowy sukces. Dziś jej "smakowite" świeczki zdobią domy katowiczan (foto)
+17 / -1Edukacja na ostrym zakręcie. Już teraz brakuje nawet kilkudziesięciu tysięcy pedagogów
+13 / -4Zawód: taksówkarz - czy to się jeszcze opłaca? Sprawdzamy kondycję branży w Śląskiem
+6 / -1Pierwszy kierunek studiów w Politechnice Śląskiej z prestiżową amerykańską akredytacją
+2 / -0Pierwszy taki showroom w Polsce. Politechnika Śląska testuje ultraszybką sieć 5G
+1 / -0Drogo na A4 Katowice-Kraków, to i zysk imponujący. Stalexport chwali się wynikiem
0Najpiękniejszy mały suv rodem ze Śląska. Jeep Avenger najlepszą nowością projektową roku
0Współpraca z byłym prezesem zawieszona. Afera z EC Będzin zatacza szersze kręgi
0Popularny muzyk Patrick Moreno, to... polski górnik z kopalni PGG (foto, video)
0Edukacja na ostrym zakręcie. Już teraz brakuje nawet kilkudziesięciu tysięcy pedagogów
0