W I kwartale 2025 roku liczba nowych jednoosobowych działalności gospodarczych spadła o ponad 2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Eksperci zauważają, że mimo oznak ożywienia gospodarczego, przedsiębiorcy wciąż odczuwają niepewność związaną z legislacją i kosztami prowadzenia działalności.
Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że w I kwartale 2025 roku złożono 73,7 tys. wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 2,1% mniej niż rok wcześniej. Mimo tego, liczba rejestracji nadal przewyższała zamknięcia (55,1 tys.).
Liczba wniosków jest na stosunkowo przyzwoitym poziomie. Póki co bilans jest więc na plusie. Natomiast ten spadek pokazuje, że przedsiębiorcy wciąż żyją w stanie niepewności – komentuje mec. Łukasz Goszczyński z kancelarii prawa gospodarczego GKPG.
Eksperci podkreślają, że decyzje o rozpoczęciu działalności są wrażliwe na otoczenie regulacyjne i poziom kosztów.
Duże znaczenie mają bariery legislacyjne i niepewność co do ostatecznego kształtu przepisów, np. związanych ze składką zdrowotną. Należy też uwzględnić aspekt rosnących wydatków, jakie obligatoryjnie przedsiębiorcy ponoszą niezależnie od rezultatów i wyników osiąganych w biznesie. Mam tu na myśli m.in. składki ZUS czy koszty obsługi podatkowej i księgowej – mówi Aleksander Buczkowski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zespół Polskiego Instytutu Ekonomicznego przypomina, że po trudnym roku 2024 (PKB wzrósł o zaledwie 0,2%), pojawiły się pierwsze sygnały poprawy – m.in. wzrost indeksu PMI w marcu br. powyżej poziomu 50 pkt. Mimo to, decyzje o rozpoczęciu działalności nadal są podejmowane ostrożnie.
Przedsiębiorcy zaczynają z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Jednak decyzje o założeniu działalności gospodarczej są opóźnione względem poprawy nastrojów. To naturalna cecha cyklu gospodarczego – wyjaśnia Sebastian Sajnóg z PIE.
W czterech województwach – mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim i podkarpackim – liczba rejestracji JDG przewyższyła liczbę zamknięć. To regiony z rozwiniętymi usługami i nowoczesną gospodarką. Z kolei liczba wznowień działalności wyniosła 45,1 tys., czyli o 0,5% mniej niż przed rokiem.
Ten niewielki spadek rdr. sugeruje, że warunki prowadzenia biznesu były dość podobne w obu porównywanych okresach. Polska gospodarka powoli przyspiesza. Prognozy NBP zakładają wzrost PKB o 3,7% w 2025 roku – dodaje Sajnóg.
Mimo trudności, wielu Polaków nadal jest gotowych podjąć ryzyko prowadzenia własnej firmy. Jednak eksperci podkreślają, że potrzebne są zmiany, które realnie ułatwią prowadzenie działalności.
Dla gospodarki byłoby dobrze, gdyby powstawało więcej JDG. Jednak to wymaga lepszych warunków do prowadzenia biznesu. Przede wszystkim musi nastąpić zmniejszenie obciążeń fiskalnych – zaznacza mec. Adrian Parol.
– Polacy co do zasady chcą prowadzić własne firmy i czują przedsiębiorczość, ale oczekują zmian, szczególnie tych legislacyjnych w zakresie ułatwienia prowadzenia działalności i finansowych, np. w kwestii składek ZUS i innych tego typu danin – podsumowuje mec. Goszczyński.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1296PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
733Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
564Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
560Wybory prezydenckie 2025 w Śląskiem. Zobacz, jak głosowano w największych miastach
441Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
0