Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia wprowadzającego obowiązkowe powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Dokument określa sposób przeznaczania osób do służby, wymogi dotyczące ich kierowania do poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych i rodzajów wojsk oraz kryteria kierowania na poszczególne stanowiska i funkcje wojskowe z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych.
W Polsce nie ma poboru do zasadniczej służby wojskowej. Od lat jest zawieszony. Poboru nie wprowadziła również niedawna Ustawa o obronie Ojczyzny. Nie oznacza to jednak braku mechanizmu kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
Mechanizm ten wprowadza projekt rozporządzenia MON, który ukazał się w serwisie legislacja.rcl.gov.pl. Rozporządzenie określa sposób przeznaczania osób do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, wymogi dotyczące kierowania tych osób do poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych i rodzajów wojsk oraz kryteria ich kierowania na poszczególne stanowiska i funkcje wojskowe.
Na mocy ustawy z 11 marca 2022 roku służba wojskowa wciąż jest dobrowolna. Ale zawieszenie obowiązkowej slużby wojskowej wcale nie oznacza jej całkowitej likwidacji, bo z Ustawy o obronie Ojczyzny wynika, że w sytuacji zagrożenia wojną możliwe jest "przeznaczanie osób uznanych za zdolne do tej służby do jej odbycia".
Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wynika z potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych RP w czasie pokoju, z uwzględnieniem potrzeb w zakresie gromadzenia rezerw osobowych na potrzeby czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny - czytamy w rozporządzeniu.
Co ważne, przy przeznaczaniu osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej - oprócz warunków określonych w ustawie o obronie ojczyzny - mają być uwzględniane także ich predyspozycje zdrowotne.
Pod uwagę brane będą też:
Osoby przeznaczone do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, przed powołaniem do jej odbycia, szef wojskowego centrum rekrutacji kwalifikuje do określonego rodzaju Sił Zbrojnych i rodzaju wojsk, w których będą odbywały tę służbę, oraz na stanowiska lub funkcje, na których będą szkolone podczas odbywania tej służby zgodnie z potrzebami uzupełnieniowymi Sił Zbrojnych - czytamy w dalszej części dokumentu.
Dodatkowo, w ramach kwalifikacji, szef wojskowego centrum rekrutacji przed przeznaczeniem na stanowiska lub funkcje w rodzajach Sił Zbrojnych i rodzajach wojsk, na których wymagane są szczególne predyspozycje zdrowotne lub psychologiczne, skieruje kwalifikowane osoby do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu określenia ich szczególnych zdolności fizycznych lub na badania psychologiczne celem orzeczenia braku przeciwskazań do służby na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych.
Wynikające z art. 155 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w w sprawie przeznaczania i kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ma wejść w życie 23 kwietnia.
Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej odnotowuje się w książeczce wojskowej oraz zamieszcza w ewidencji wojskowej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
987"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
517"Nikt nie straci pracy". PGG przedstawiła plan dla KWK Ruda
491Ponad 59,6 mln zł świadczenia wspierającego wypłacił ZUS w woj. śląskim
366Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
335"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
+3 / -0Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
+2 / -0Przedsiębiorcy nie chcą wolnej Wigilii Bożego Narodzenia. Proponują kompromis
+1 / -0Ponad 58 mln zł przychodów. Digitree Group szacuje wyniki za trzy kwartały 2024 roku
+1 / -0Rząd bierze się za szefów, którym się "nie spieszy". Gigantyczna kara za poślizg z wypłatą pensji
0Przedsiębiorcy nie chcą wolnej Wigilii Bożego Narodzenia. Proponują kompromis
0PAS sprawdził, jak najtaniej ogrzać dom w sezonie 2024. Lider wciąż ten sam
0Koniec z bezwzględnym zakazem pracy na L4. Od 1 stycznia rewolucja w zwolnieniach lekarskich
0Ptasia grypa w Śląskiem. Wojewoda wprowadził obostrzenia (mapa)
0