Obsługa klienta to jeden z najważniejszych aspektów rozwoju przedsiębiorstwa. Sposób, w jaki traktujemy potencjalnego lub stałego klienta, przekłada się na wyniki finansowe oraz renomę. Warto wobec tego rozważyć wdrożenie dodatkowych rozwiązań, które polepszą komunikację na linii konsultant - klient, szczególnie w zakresie rozwiązania problemów, czy udzielaniu dodatkowych informacji o ofercie.
Chat bot jest oprogramowaniem, które umożliwia interakcję klientów z urządzeniami cyfrowymi. To inteligentny asystent, który zastępuje pracownika. Na rynku znajdują się zarówno proste oprogramowania, które odpowiadają użytkownikowi hasłowo, jak i zaawansowane programy, uczące się na podstawie rozwiązanych problemów, które wraz z upływem czasu dostosowują się do pracy w danym przedsiębiorstwie.
Chat boty obsługują zarówno użytkowników, którzy poszukują informacji w sieci, jak i klientów, którzy mają problem techniczny z danym zagadnieniem. To uniwersalne oprogramowanie, które można dostosować do danej branży.
Rozwiązania mogą mieć różne zastosowania, w zależności od danej branży. Można jednak wyróżnić dwa główne rodzaje chat botów:
1. Deklaratywne. Koncentrują się zazwyczaj na rozwiązywaniu prostszych problemów i zagadnień. Generują zautomatyzowane odpowiedzi, które podtrzymują konwersację. Działają na zasadzie gotowego zestawu pytań i odpowiedzi na nie. To obecnie najczęściej występujące chat boty, zwłaszcza w e-commerce.
2. Konwersacyjne. Bardziej zaawansowane narzędzia. Podlegają personalizacji, ich oprogramowanie pozwala na zrozumienie języka pisanego. Co więcej, urządzenia te uczą się na podstawie wykonywanych zadań, dlatego z czasem zwiększa się ich efektywność. Stosują inteligencję predykcyjną, analizują wypowiedzi i dopasowują kontekst, na podstawie przeszłych doświadczeń współpracują z klientem.
Istnieje szereg korzyści z wprowadzenia chat botów. Przede wszystkim wpływają na lepsze doświadczenia powiązane z IT Service Management. Klienci obsługiwani są szybciej, przy zachowaniu odpowiednich standardów. Rozwiązanie to jest inwestycją w rozwój własnej działalności. Z czasem koszt wdrożenia asystenta się zwraca, dzięki nowym klientom. To dokładniejsza i szybsza obsługa. Klient zainteresowany ofertą nie musi czekać na konsultanta, co ma wpływ na jego decyzję o zakupie. To także elastyczność i możliwość dopasowania automatycznego rozwiązania do specyfiki danej firmy. Finalnie największą zaletą pozostaje bezpośredni wzrost sprzedaży dający firmie lepsze wyniki finansowe.
Wielokanałowa komunikacja wymaga wdrażania nowych rozwiązań. Dzięki chat botom klienci mają lepsze doświadczenia, co przekłada się na wizerunek firmy. Zastosowanie automatycznych rozwiązań w obsłudze klienta badano na wielu rynkach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Analizy rynkowe udowadniają, że ich wprowadzanie przekłada się na wzrost przychodów, szczególnie w kontekście e-handlu. W e-commerce największą przeszkodą dla rozwijających się przedsiębiorstw jest tzw. wskaźnik porzucania koszyków. Oznacza to, że dany użytkownik jest zainteresowany zakupem, jednak z uwagi na m.in. zbyt mały zakres informacji, finalnie rezygnuje z zakupu. Dzięki chat botom takim jak ten oferowany przez InteliWISE potencjalny klient jest obsłużony według odpowiedniego schematu, opierając się na wysokich standardach. Dowodem na to są raporty State of Conversational Marketing. W jednej z edycji wykazano, że klienci są zadowoleni z takiej formy wsparcia. Co trzecia osoba przyznała, że dzięki chat botom szybciej uzyskuje odpowiedź na pytanie. 42% badanych wskazało na wygodę użycia, jako największą zaletę, 40% wspomniano o dostępności 24/7.
Wiele osób wciąż mylnie postrzega chat boty jako boty hakerskie. Warto podkreślić, że charakteryzowane rozwiązanie nigdy nie było wykorzystywane do celów hakerskich. To narzędzia konwersacyjne i skomercjalizowane rozwiązanie biznesowe, dlatego nie powinno się kojarzyć negatywnie.
Więcej o samym rozwiązaniu i jego możliwościach znajdziesz na: https://inteliwise.com/pl/chatbot/
Bibliografia:
1. Raport State of Conversational Marketing, 2019.
2.
Chatbot as a New Business Communication Tool: The Case of Naver TalkTalk, 2018.3. P. Wolski, Ocena skutków implementacji inteligentnych chatbotów w aspekcie zarządzania zasobami ludzkimi, 2019.
Tagi: inteliWISE
Policja zatrzymała pracowników kopalni PGG. Ma to związek ze śmiercią 29-letniego górnika
12386"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
4213Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
3070Będzie drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków. Stalexport tłumaczy się sytuacją gospodarczą
1422JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1127"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Zapłacimy więcej za prawo jazdy. Sejmik podpisał uchwałę ustalającą wysokość opłat
+2 / -0JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
+3 / -1JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1JSW wznowi akcję na Pniówku. Ratownicy: "Jesteśmy świadomi zagrożenia"
0W Katowicach wreszcie oddycha się lepiej. Tak dobrze nie było od dekady
0Kolejny czarny absurd: węgiel był za drogi, teraz jest za tani. Samorządy znów mają problem
0Przełom w negocjacjach płacowych - zarząd JSW mięknie. Związkowcy: "To wciąż za mało"
0