Hotele czynne z wyjątkami, zamkniętych część sklepów w galeriach handlowe, kina, baseny, sauny, solaria i stoki narciarskie, za to otwarte kościoły. W Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Regulacje obowiązują od soboty 20 marca do 9 kwietnia.
Z rozporządzenia wynika, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, jak dotąd w czterech województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim.
Swoją działalność muszą zawiesić hotele. Jednak rozporządzenie dopuszcza katalog wyjątków. Hotele będą mogły gościć m.in. osoby w podróżach służbowych, pracowników, sportowców, dziennikarzy.
W ograniczonym zakresie mogą działać galerie handlowe. Czynne mogą być m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W ich murach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie, krawieckie, myjnie i pralnie.
W sklepach i punkach usługowych obowiązują limity klientów:
Do limitu nie wlicza się obsługi.
Przed wejściem do punktu handlowego czy usługowego muszą być informacje o limicie osób, a także zapewnione środki do dezynfekcji.
Z rozporządzenia wynika, że zamknięte będą teatry, muzea i galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie będzie możliwa. Dozwolona będzie jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online.
Zamknięte będą również kina. Zakazane będą też projekcje w domach i ośrodkach kultury.
Od soboty nieczynne są również baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki. Z kolei obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.
Działać mogą biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie będzie mogła nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.
Wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie.
Rozporządzenie zezwala natomiast na uczestniczenie w wydarzeniach kościelnych, pod warunkiem, że:
„w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m 2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują nakaz zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 25 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”.
W przypadku uczestniczenia w wydarzeniach religijnych na zewnątrz nie ma limitów osób. Należy jednak zachować co najmniej 1,5 metra dystansu i nosić maseczkę.
Co ciekawe, wciąż można organizować różnego rodzaju spotkania zawodowe i zebrania. Ten punkt wykorzystywały np. dyskoteki czy restauratorzy zapraszając na spotkania partyjne. Rozporządzenie mówi m.in., że:
„Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych”.
Lasy, parki pozostają otwarte. Można w nich bez problemów przebywać, nawet bez noszenia maseczek (obowiązek dotyczy jednak parkingów leśnych).
Pełny katalog obostrzeń znajduje się w Rozdziale 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
Oddanych głosów: 4041
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Protest w obronie pracowników kolei na węźle katowickim. Ruch pociągów przywrócony!
502Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
353Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
322Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
305Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
300Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Raport: 20% firm deklaruje konieczność zwolnień, 40% nie chce zmian kadrowych
0Studencie, pobierasz rentę rodzinną? Nie zapomnij złożyć zaświadczenia
0Liczba fikcyjnych faktur rok do roku się podwoiła. Eksperci zaskoczeni skalą zmian
0GIS ostrzega przed tym produktem. Jego spożycie grozi zatruciem!
0Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
0