W sobotę 5 grudnia wchodzą w życie przepisy, które dotyczą wszystkich kierowców. Nowością jest aplikacja, która umożliwia umieszczenie prawa jazdy w telefonie. A więc możemy jeździć bez dokumentów, tyle, że trzeba znać swój numer PESEL - przypomina serwis Prawo.pl.
Drukowany dokument zastępujemy formą elektroniczną w telefonie. Korzystamy z aplikacji mObywatel, w której już jest dostępny dowód osobisty i dowód rejestracyjny pojazdu, ale tylko właściciela. Jeśli leasingujemy pojazd, to dowodu tam nie zobaczymy. Dodatkowo pojawi się aplikacja z prawem jazdy.
Według ekspertów, cytowanych przez Prawo.pl, użycie telefonu podczas kontroli policyjnej można porównać do używania kart płatniczych.
- Płacimy telefonem przy drobnych zakupach koło domu, a przy większych wydatkach bierzemy kartę. I tak samo przy odwożeniu dziecka do przedszkola, dowodu nie zabierzemy, ale jadąc z Warszawy do Poznania lub za granicę - dokumenty tradycyjne raczej będą potrzebne - mówi dr Jacek Karcz, ekspert transportu i logistyki, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Jednak tu pojawiają się niedogodności; co zrobić, gdy komórka nam się rozładuje, albo zepsuje się wyświetlacz i nie będziemy w stanie pokazać dokumentu?
Policja zapewnia, że nie będzie mandatów za brak prawa jazdy w samochodzie. W opinii ekspertów wypowiadających się dla Prawo.pl, jest dobrowolność posiadania aplikacji prawa jazdy w telefonie.
- Przy wątpliwościach podczas kontroli uprawnień, przy kolizjach i innych zdarzeniach losowych kierowca będzie musiał podać tylko numer PESEL - mówi Karol Witkowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Witkowski przypomina, że wprowadzenie w błąd policjanta ma swoje konsekwencje, więc lepiej tego nie robić. - Nie zaszkodzi też sfotografować prawa jazdy, jeśli kierowca nie mógł ściągnąć aplikacji - dodaje ekspert.
Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zachęca wszystkich kierowców, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i nie chcą mieć aplikacji mObywatel, aby sprawdzili swoje dane na stronie gov.pl w usłudze „Sprawdź dane kierowcy”, żeby mieć pewność, że nie ma tam błędów, ponieważ jest to ważne w czasie kontroli drogowej. Zaleca sprawdzić literówki i terminy ważności dokumentu.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Emerytury będą wyższe. ZUS podał wysokość waloryzacji
113790E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
57190Brak węgla w PGG: Protesty pomogły. Spółka przedstawia nową strategię sprzedaży
53098Protest w PGG. Będą rozmowy o zwiększeniu dostępności węgla
40459U cwaniaczków węgiel od ręki - klienci zgrzytają na PGG. A spółka chwali się 34-krotnym wzrostem sprzedaży węgla
26568E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
+218 / -35Zbulwersowani górnicy ostrzegają premiera. "Polska stoi na węglu, a jego ceny wkrótce obalą rząd!"
+178 / -8Protest w PGG. Będą rozmowy o zwiększeniu dostępności węgla
+160 / -5Górnicy do wicepremiera: "Chcemy gwarancji bezpieczeństwa dla tych, którzy powiedzą, jak było w JSW"
+104 / -23U cwaniaczków węgiel od ręki - klienci zgrzytają na PGG. A spółka chwali się 34-krotnym wzrostem sprzedaży węgla
+52 / -11Zbulwersowani górnicy ostrzegają premiera. "Polska stoi na węglu, a jego ceny wkrótce obalą rząd!"
2PGG się nie wyrabia. "Chętnych na zakup węgla wielokrotnie więcej niż towaru"
0Zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Rząd uwzględni inflację i wzrost cen paliw
0Wykorzystujesz firmowy samochód do celów prywatnych? Rząd zmienia zasady rozliczania
0Brak węgla w PGG: Protesty pomogły. Spółka przedstawia nową strategię sprzedaży
0