Zbliża się ostateczny termin rozliczenia podatku dochodowego za 2024 rok. Podatnicy mają czas do 30 kwietnia 2025 r., aby złożyć deklarację PIT. To również ostatnia szansa, by zdecydować, której organizacji pożytku publicznego bez dodatkowych kosztów przekazać 1,5% podatku.
Rozliczenia można dokonać tradycyjnie – w formie papierowej – lub elektronicznie, korzystając z usługi Twój e-PIT.
W przypadku braku aktywności ze strony podatnika, urząd skarbowy automatycznie zaakceptuje przygotowane zeznanie, jednak wtedy 1,5% podatku nie zostanie przekazany żadnej organizacji.
Dlatego warto samodzielnie zalogować się do systemu i wskazać wybrany numer KRS w odpowiednim miejscu formularza.
Co ważne, przekazanie 1,5% nie wiąże się z żadnym, dodatkowym obciążeniem. Sami decydujemy gdzie i do jakiej organizacji i na jaki cel zostanie przekazana część naszych podatków.
Wykaz OPP prowadzi Narodowy Instytut Wolności.
W wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok podatkowy w roku następnym uwzględniamy organizacje pożytku publicznego, które w terminie spełniły obowiązek sprawozdawczy i w stosunku do których nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego informacja o otwarciu likwidacji lub ogłoszenia upadłości – informuje w komunikacie NIW.
Jak się następnie dowiadujemy, wykaz został stworzony na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego na dzień 30 listopada danego roku podatkowego.
Wykaz za 2024 rok, obowiązujący w 2025 roku, upubliczniliśmy 12 grudnia 2024 roku. Raz w miesiącu, zazwyczaj w jego pierwszej połowie, aktualizujemy wykaz i na podstawie danych z Ministerstwa Sprawiedliwości usuwamy z niego organizacje, które zostały postawione w stan likwidacji albo upadłości, utraciły status organizacji pożytku publicznego albo zostały wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego. Do wykazu dopisujemy organizacje, które wykażą, że niezamieszczenie w terminie zatwierdzonego sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego nastąpiło bez ich winy albo z przyczyn od nich niezależnych – czytamy.
Pełną listę organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1,5% podatku, znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Wolności lub w wykazie opublikowanym przez Ministerstwo Finansów podatki.gov.pl.
Przypomnijmy: termin 30 kwietnia obowiązuje zarówno osoby rozliczające się indywidualnie, jak i przedsiębiorców składających PIT-36 lub PIT-36L.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW na sprzedaż Niemcom? "Pogłoski, ale jak akcje spadną, to i Pakistańczyk kupi za cenę jednego kombajnu"
41249Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
1866PKW ogłosiła oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich 2025. Trzaskowski i Nawrocki w II turze
986Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
781W JSW negocjują nowy układ zbiorowy. Związkowcy: bez gwarancji wynagrodzeń nie będzie porozumienia
731JSW na sprzedaż Niemcom? "Pogłoski, ale jak akcje spadną, to i Pakistańczyk kupi za cenę jednego kombajnu"
+79 / -34Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+11 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Firma z Gliwic będzie współtworzyć czołg przyszłości. OBRUM w europejskim konsorcjum FMBTech
+2 / -0Z wizytą w najgłębszej kopalni Europy. Unijni attaché ds. energii odwiedzili KWK Budryk
0Miliony papierosów przechwycone. CBŚP i KAS rozbiły siatkę przestępczą
0Hałda Wrzosy I przestanie płonąć. SRK rusza z rekultywacją zwałowiska
0Hutnicy w Warszawie: "Przemysł najbardziej energochłonny nie ma już czasu". Branża bije na alarm
0Sztuczna inteligencja zmienia reguły gry. Rybnik rozmawia o przyszłości biznesu (zdjęcia)
0