Coroczna cenowa wojna na pączki to w tłusty czwartek już tradycja. Markety i dyskonty rywalizują ze sobą, licytując się w promocjach na najpopularniejszy w tym dniu produkt. W 2022 roku nie jest inaczej, choć na codzień inflacja sprawia, że strach sięgnąć przy kasie po portfel. Jak to możliwe, że szybujące ceny produktów i opłat za media nie przekładają się w najsłodszy dzień w roku na podwyżkę cen pączków?
Na codzień przeciętny Polak ogranicza już zakupy do minimum, bo ceny niektórych artykułów spożywczych w ciągu ostatniego roku zwiększyły się niemal dwukrotnie. Inflacja dotyczy nie tylko żywności, drastycznie zwiększyły się też ceny mediów. Dla przykładu, w 2022 roku w porównaniu z rokiem wcześniejszym, prąd podrożał niemal trzykrotnie.
O tym, że ta sytuacja przekłada się na działalność piekarni i cukierni, pisaliśmy jakiś czas temu na przykładzie Piekarni Agata w Jastrzębiu-Zdroju.
Chleb stanie się rarytasem, na który stać będzie zamożnych – mówili wówczas właściciele w rozmowie ze Śląskim Biznesem.
Mirosław Gniado, ktory od 30 lat prowadzi z rodziną jastrzębską piekarnię, podkreślał, że podwyżki podniosą cenę chleba do kwoty aż 12 za bochenek. <<Chleb będzie po 12 zł – piekarz ze Śląska o skutkach podwyżek cen gazu i prądu>>
Tymczasem przyszedł kolejny tłusty czwartek. Wydawałoby się, że w obliczu sytuacji na rynku będzie różnił się od najsłodszych dni w ubiegłych latach. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że markety i dyskonty nie widzą przeszkód do kontynuowania tradycyjnej wojny cenowej na pączki. Oto zestawienie największych ogólnopolskich tłustoczwartkowych promocji.
Małe, słodkie szczęście w… niskiej cenie! To Donut mrożony z cukrem w supercenie. Kupisz go teraz za jedyne 0,94 zł/50 g - zachęca sieć.
Jednak tegoroczną cenową wojnę pączkową wygrywają zdecydowanie sieci Biedronka i Lidl. Tam cena pączka wynosi jedyne... 0,29 gr./szt.
Biedronka jak co roku na tłusty czwartek przygotowuje niesamowite okazje. Smakiem pączka można cieszyć się już od 29 groszy w opakowaniu 12 pączków, kosztującym tylko 3,49 - czytamy w ofercie sieci.
Michał Kańczukowski, dyrektor kategorii w sieci Biedronka, odpowiedzialny za ofertę pączków mówi, że pączki "nie mają dodatku substancji konserwujących i barwników, a do ich przygotowania użyto wyłącznie naturalnych aromatów.
Tym niemniej można sobie zadać pytanie, jak to możliwe, że przy znacznych podwyżkach cen energii, gazu, podatków i wielu kluczowych produktów cena pączka jest tak niska? Odpowiedzi można szukać w składzie produktu.
Skład marketowych pączków bez trudu znajdziemy też na stronie internetowej sieci Carrefour. Ale uwaga, lektura może przyprawić o ból głowy.
Na liście składników znajdują się:
ciasto (mąka PSZENNA, woda, pasteryzowana masa JAJOWA, serwatka w proszku (z MLEKA), emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym, gluten PSZENNY, białko JAJA kurzego w proszku, substancje spulchniające (siarczan wapnia, węglan wapnia), mąka PSZENNA, enzymy, aromat: wanilina, barwnik: beta karoten, środek do przetwarzania mąki: l-cysteina), cukier, olej, margaryna (oleje i tłuszcze roślinne utwardzone, woda, emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, lecytyna), substancja konserwująca: kwas sorbowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromat, barwnik: annato), drożdże, sól, aromat pomarańczowy, nadzienie (przecier z owoców mieszanych, cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, syrop glukozowo - fruktozowy, aromat, koncentrat soku z czarnej marchwii), cukier puder (glukoza, skrobia PSZENNA, olej rzepakowy częściowo utwardzony, substancja przeciwzbrylająca: węglan wapnia, tłuszcz palmowy całkowicie utwardzony, aromat), smalec (tłuszcze wieprzowe). Produkt może zawierać: ORZECHY ZIEMNE I INNE ORZECHY, SOJĘ, SEZAM. Oznakowanie alergenów: wielkimi literami.
Oczywiście, można domniemać, że niską ceną pączków sieci chcą zwabić do siebie klientów, a nawet jeśli sprzedawałyby pączki poniżej wartości, to odbiją sobie w innych towarach.
Oczywiście to, że zarówno w Biedronce, jak i w większości sieci handlowych pączki, tak samo jak inne rodzaje pieczywa są artykułami przygotowywanymi po wcześniejszym głębokim mrożeniu, nie jest już chyba dla nikogo niespodzianką.
Tak samo jak to, że w tłusty czwartek lepiej postawić na jakość, a nie ilość i na tradycyjnego pączka wybrać się do cukierni.
A Wy gdzie kupujecie dziś pączki? Wybieracie cukiernię czy marketowe promocje?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
853Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
610Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
515Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
497Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
437Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0Uwaga! 2 maja ZUS będzie zamknięty. Zaplanuj wizytę w innym terminie
0KAS w Katowicach ostrzega: oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0