Do końca wakacji Palmiarnia Miejska w Gliwicach będzie nieczynna – trwa I etap modernizacji elewacji. Zakres prac jest ogromny i dotyczy pawilonu historycznego, najstarszej przestrzeni ekspozycyjnej gliwickich tropików. Większość aluminiowej konstrukcji, tworzącej siatkę nowych ścian, jest już zamontowana!
Gliwicka Palmiarnia - jeden z ciekawszych obiektów woj. śląskiego, przechodzi największą od lat modernizację. Po jej zakończeniu Palmiarnia znów będzie przyciągać turystów czy wycieczki szkolne.
Właśnie rozpoczyna się montaż płyt z poliwęglanu – to one stworzą ściany Palmiarni. Na budowę dotarł także pierwszy transport szkła, które z kolei zostanie zamontowane od strony parku Chopina. Dzięki temu będzie można zajrzeć do wnętrza gliwickich tropików, spacerując po parkowych alejkach. Oprócz renowacji stolarki okiennej, w Palmiarni renowację przejdą też drabiny, pomosty techniczne i cokół, które zostaną wypiaskowane, wzmocnione i poddane cynkowaniu ogniowemu. Dobudowane zostaną też dodatkowe podesty.
Zadanie wykonuje częstochowska firma PPUH Dom-Gaz Krzysztof Piaszczyk, która wygrała przetarg. Inwestycja będzie kosztować niemal 1,7 mln zł. W przyszłości renowacją objęte zostaną też pawilony: roślin użytkowych, roślin tropikalnych i kaktusów.
– Remont jest konieczny. Kiedy od 1986 roku prowadzona była kompleksowa przebudowa Palmiarni (do kształtu, który znamy teraz), prace rozpoczęły się od pawilonu roślin użytkowych, a kolejnym był właśnie pawilon historyczny. Wówczas – ze względu na stan techniczny – gliwickie tropiki w ogóle były zamknięte dla odwiedzających – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni.
Pawilon historyczny jest największy i najwyższy. Ma ponad 20 metrów wysokości i 900 m kw. powierzchni. Wewnątrz prezentowane są jedne z najcenniejszych eksponatów Palmiarni – trzy feniksy kanaryjskie, które przyjechały do Gliwic w 1924 roku na wystawę roślin egzotycznych. To wydarzenie dało początek gliwickim tropikom.
Czas modernizacji elewacji zostanie również wykorzystany na renowację podestów i schodów drewnianych we wnętrzach pawilonów. Również w środku Palmiarni prowadzone są intensywne prace. Rośliny przechodzą zabiegi pielęgnacyjne – są myte, przycinane, przesadzane.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3735Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1376Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1330O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1215Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1189Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
+3 / -1Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0