- To przejaw niekompetencji i arogancji – tak o decyzji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypowiada się dzisiaj Polski Alarm Smogowy. Chodzi o wstrzymanie programu „Czyste Powietrze”. Jak zaznacza PAS, decyzja funduszu pozostawiła tysiące gospodarstw domowych, które wykonały remont domu i kotłowni, a nie zdążyły złożyć wniosku, bez obiecanego wsparcia. Zdaniem organizacji takie decyzje podważają zaufanie obywateli do instytucji publicznych. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze odwołanie decyzji NFOŚiGW.
Ten temat już podnosiliśmy. Po informacji o wstrzymaniu programu „Czyste Powietrze” rozpętała się burza <<PAS: rząd chce wstrzymać program „Czyste Powietrze”. „To skandal”>>. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził, że wstrzymuje przyjmowanie nowych wniosków »Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!«
Sprawę postanowił w ostrych słowach skomentować Polski Alarm Smogowy, który wskazuje, że wstrzymanie naboru odbyło się bez uprzedzenia i zwyczajowego w takich sytuacjach okresu dostosowawczego. Przypomnijmy, że NFOŚiGW tłumaczy się tym, że w „Czystym Powietrzu” mnożyły się wyłudzenia i nadużycia. Powstał też zator w wydawaniu środków na dofinansowanie ekoinwestycji. PAS wskazuje jednak, że fundusz nie potrafił odpowiedzieć, jak wielka była skala nadużyć, która wywołała taką decyzję. Zawieszenie naboru wniosków ma potrwać „do wiosny”, jak stwierdzono na konferencji. Brak wyznaczenia daty rodzi obawy, że wstrzymanie naboru może potrwać dłużej.
– Dla obywateli, którzy dokonali remontu domu i kotłowni, ale nie zdążyli złożyć wniosku o refundację, to najgorsza z możliwych wiadomości – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Wielu z nich zdecydowało się na wymianę „kopciucha” tylko dlatego, że mogli spodziewać się wsparcia z Programu Czyste Powietrze, niektórzy z nich wzięli na tę inwestycję kredyt. Tymczasem NFOŚiGW bez ostrzeżenia wyłączył system pobierania wniosków do programu, pozostawiając tych obywateli na lodzie. Dla wielu małych firm zajmujących się termomodernizacją domów jednorodzinnych decyzja NFOŚiGW może oznaczać koniec działalności i bankructwo. Takie nieodpowiedzialne decyzje podważają zaufanie obywateli do instytucji państwowych i stanowią przykład niekompetencji urzędniczej – dodaje Guła.
Polski Alarm Smogowy podkreśla, że decyzja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska stoi w sprzeczności z zapisami umowy koalicyjnej zawartej w dniu 15 października 2023 r. W punkcie 9 zapisano “będziemy walczyć ze smogiem m.in. poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Wprowadzimy niezbędne zmiany w programie Czyste Powietrze”. Choć program wymaga reform, to jego wstrzymanie jest niepotrzebne. W przeszłości program przechodził bardziej skomplikowane zmiany bez wstrzymywania naborów.
Z kolei Emil Nagalewski, koordynator PAS w województwie śląskim odbiera decyzję NFOŚiGW jako start programu „Brudne Powietrze”.
Wstrzymanie dopłat w kluczowym momencie walki ze smogiem (za 13 miesięcy koniec ery kopciuchów w woj. śląskim), w regionie najbardziej dotkniętym tym problemem może uniemożliwić realizację założeń uchwały antysmogowej. Tysiące gospodarstw domowych nie zdąży dostosować się do nowych regulacji, podważając tym samym skuteczność polityki antysmogowej, a utrzymanie w użyciu kopciuchów przedłuży ich negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Co więcej, brak wsparcia finansowego uderzy w uboższych mieszkańców, którzy nie będą w stanie sprostać antysmogowym wymogom – zauważa.
Polski Alarm Smogowy zwrócił się z apelem do Premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przywrócenie naboru wniosków oraz uruchomienie systemu operatorów, którzy udzielaliby wsparcia osobom najuboższym w wymianie starych kotłów na węgiel i drewno oraz dociepleniu domów.
Program Czyste Powietrze dofinansowuje wymianę starych kotłów, tzw. kopciuchów od 2018 roku. Po ponad pięciu latach działania programu złożono już milion wniosków na zwrot kosztów docieplenia budynków i likwidacji starych kotłów. Popularność programu rośnie: w samym 2024 roku liczba złożonych wniosków najprawdopodobniej przekroczy ćwierć miliona. Od początku funkcjonowania programu do 8.11.2024 r. złożono już 1 008 637 wniosków o dofinansowanie na kwotę sięgającą 37 miliardów zł. Coraz częściej aplikujący do programu Czyste Powietrze wnioskują o dofinansowanie ocieplenia domu. We wrześniu 2024 r. aż 80% wniosków zawierało w sobie element termomodernizacji.
Program Czyste Powietrze znacząco przyczynił się do poprawy jakości powietrza w Polsce będąc katalizatorem ekologicznej przemiany polskich gospodarstw domowych. Dzięki środkom z Krajowego Programu Odbudowy i funduszu Feniks udało się zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w tysiącach domów. Zawieszenie tego programu to bardzo poważny błąd rządu Donalda Tuska – podkreśla Polski Alarm Smogowy.
Poniżej treść apelu do premiera Donalda Tuska:
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,pas-decyzja-nfosigw-to-start-programu-brudne-powietrze-jest-apel-do-premiera-tuska,wia5-3266-60588.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1926JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1739JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
999JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
625Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
531Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0