Raz jeszcze wracamy do tematu, który wywołał sporo zamieszania wśród pracowników elektrowni, związkowców, a także samorządowców. Tym razem głos zabiera sama spółka PGE GiEK. Jak czytamy w komunikacie, pismo z 2020 o szybszym wyłączeniu bloków energetycznych ma moc prawną. Tym samym na boczny tor został odstawiony punkt w umowie społecznej, dotyczący Elektrowni Rybnik.
Wracamy do tematu zapoczątkowanego w pierwszej połowie października. Przypomnijmy opublikowaliśmy głośny artykuł o „odkryciu” posła Marka Krząkały. Polityk spotkał się z prezesem PGE GiEK Jackiem Kaczorowskim. Szef spółki pokazał parlamentarzyście dokument z 2020 roku. Wynikało z niego, że cztery ostatnie bloki Elektrowni Rybnik miały być wyłączone już z końcem 2023 roku.
Nie chcę kopać leżącego, ale to jest wina poprzedniej ekipy rządzącej. Wiedziano o jej likwidacji w 2020 roku i nic z tym nie zrobiono. Wyłączenie planowane było na grudzień 2023 roku, ale później były wybory, więc pewnie nie chciał nikt o tym mówić, podejmować wtedy decyzji, a teraz stają się obrońcami – mówił nam wtedy Marek Krząkała.
Związkowcy odbili piłeczkę. Ich zdaniem pismo z 2020 roku nie ma mocy prawnej, bo potrzeba było „uchwały zarządu oraz zatwierdzenia przez Radę Nadzorczą”. Dodali, że jedyny dokument, który jest wiążący to umowa społeczna, mówiąca o zakończeniu działalności zakładu w 2030 lub nawet 2035 roku »Związkowcy o „rewelacjach” posła Krząkały: dokument z 2020 r. nie ma dla nas mocy. Elektrownia mogłaby podziałać jeszcze kilkanaście lat (wideo)«
Teraz głos postanowiła zabrać sama spółka, czyli PGE GiEK. Jak wyjaśnia w komunikacie wysłanym do Rybnik.com.pl, że „podjęta przez ówczesny Zarząd decyzja dotycząca wyłączenia bloków energetycznych była podjęta zgodnie z obowiązującymi regulacjami i statutem Spółki”.
Zgodnie ze Statutem Spółki wszyscy Członkowie Zarządu są obowiązani i uprawnieni do wspólnego prowadzenia spraw Spółki. Zgodnie z par. 13 ust. 1 do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu lub jednego członka Zarządu łącznie z prokurentem. Ponadto tryb działania Zarządu określa regulamin uwzględniający podział kompetencji i obszarów działalności pomiędzy Członków Zarządu. Podsumowując, pismo z grudnia 2020r. zostało złożone zgodnie z reprezentacją Spółki, w tym również zgodnie z podziałem kompetencyjnym i obszarów działalności Spółki, a tym samym zachowuje moc prawną – informuje Departament Komunikacji i Współpracy z Mediami PGE GiEK.
Co więcej, moc prawną pisma potwierdził także adresat, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne w swoim piśmie z 22.08.2024 r.
Przypomnijmy też, że interwencji premiera domagają się związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności". Apelują, by szef rządu zajął się rybnickim problemem. W innym razie zapowiadają protesty >>„Solidarność” interweniuje u premiera ws. Elektrowni Rybnik: jeżeli nie będzie odpowiedzi, ruszamy z protestem<<
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,pge-giek-pismo-z-2020-roku-o-elektrowni-rybnik-ma-moc-prawna,wia5-3266-60311.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Strategiczna inwestycja JSW. Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem
1026Nowa strategia EMP. Zamiast Izery – hub przemysłowy, który ma zmienić pozycję Polski w Europie
539Zbrojeniówka - nowa przyszłość dla Rafako. Zamiast kotłów gigant ma wytwarzać lufy
525Rusza nabór na wynajem nowych mieszkań katowickiego TBS przy ul. Mariackiej
513Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
486Elon Musk inwestuje na Śląsku! Gigafabryka Tesli zamiast Izery w Jaworznie?
+165 / -81Pyrzowice kluczowym hubem cargo. Katowice Airport z regularnym frachtem Lufthansy do Frankfurtu
+3 / -0Firma z branży lotniczej zainwestuje w Gliwicach miliony złotych
+3 / -0Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+2 / -0To już pewne: Stalexport schodzi ze sceny. A4 Katowice–Kraków po nowemu – od 2027 bez opłat. Co z trzecim pasem?
+1 / -0Hotelowe zawirowanie w Rybniku. Olimpia nadal działa, z mapy miasta zniknął inny obiekt!
0Katowice udostępniają miejskie lokale pod działalność – już po raz dwudziesty. Czynsze od sześciu złotych za metr
0Bytom: ponad 760 tysięcy złotych na modernizację Orlika w Rozbarku
0To już pewne: Stalexport schodzi ze sceny. A4 Katowice–Kraków po nowemu – od 2027 bez opłat. Co z trzecim pasem?
0Solarne biletomaty coraz popularniejsze. Metropolia GZM rozszerza sieć o nowe urządzenia w Katowicach
0