W ciągu najbliższych ośmiu lat Polska Grupa Górnicza będzie musiała zamknąć 9 z 12 swoich kopalń, jeśli wejdzie w życie projektowane prawo unijne dotyczące ograniczania emisji metanu. Rozporządzenie uderzyłoby też w kopalnie produkujące węgiel koksujący, który jest strategicznym surowcem UE, służącym do produkcji stali.
- To rozporządzenie zamyka możliwość prowadzenia produkcji węgla w Polsce, natomiast jest łagodne dla importerów. Bo w przypadku importerów wystarczą składane przez nich oświadczenia, że dochowali wszelkiej staranności, choć w rzeczywistości metan w ich przypadku ulatuje w powietrze i nie jest ujmowany podczas produkcji – wyjaśnia prezes PGG Tomasz Rogala.
Dlatego w jego ocenie, to rozporządzenie szczególnie dotkliwie odczują polscy producenci węgla, choć jako sektor górniczy dokładnie raportują dane dotyczące emisyjności poszczególnych gazów do atmosfery. Rozporządzenie będzie mieć także skutki dla kopalń Tauronu Wydobycie, a także prowadzącej produkcję węgla koksowego – Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Emisje nie mają paszportu, one nie meldują się na granicach. Przewidywana produkcja węgla za 2022 rok wynosi około 8,4 miliarda ton, a Polska produkuje zaledwie 53 miliony ton rocznie. My mówimy o takich wartościach, przy czym polskie kopalnie są w procesie zamykania do 2049 roku. Zatem jaki jest sens, by kierować do tej Polski, która odchodzi od węgla, przygotowuje plany, zmiany miksu energetycznego na bardzo ambitne oparte na energii atomowej, jaki jest sens adresować do takiego kraju normy, które mają zwiększyć uzależnienie energetyczne od węglowodorów importowanych – zaznacza prezes PGG S.A. Tomasz Rogala.
Prezes przypomniał, że w czasach kryzysu związanego z wojną za wschodnią granicą Polski, węgiel był 4 krotnie tańszy od importowanego, poszukiwali go też Czesi i Niemcy. W jego opinii trzeba mieć też na uwadze, aspekt związany z bezpieczeństwem, bo jeśli będzie trzeba wcześniej zamknąć polskie kopalnie, w tak krótkim czasie w Polsce nie powstaną alternatywne źródła energii. W efekcie Polska będzie skazana na importerów, a węgiel będzie pokonywał kilkanaście tysięcy kilometrów. Skutek środowiskowy będzie natomiast jego zdaniem taki, że oprócz większej emisji metanu, bo importerzy nie ujmują metanu, trzeba będzie jeszcze dołożyć zanieczyszczenia związane z transportem.
- Na pewno będziemy w PGG S.A. i w Euracoal zmierzali do tego, żeby wprowadzić jeszcze w Parlamencie Europejskim poprawki, które podniosą na tyle te limity związane z emisjami metanu, żeby umowy społecznej można było dochować, żeby spółka mogła pracować do 2049 roku – zapowiedział prezes Tomasz Rogala.
Głosy sprzeciwu wobec planów Unii wyrazili już śląscy europarlamentarzyści Jerzy Buzek oraz Łukasz Kohut.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
396Wielki powrót protestu rolników. Blokady również w województwie śląskim (mapa)
370Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
349Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też mieszkańcy Śląska
335Agencja Rozwoju Przemysłu i Fundusz Górnośląski będą razem wspierać przedsiębiorców
284Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0Kim są kupujący raporty historii pojazdu? Statystyki Autobaza.pl
+1 / -0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
+1 / -0Finansowy gigant opuszcza klimatyczną koalicję banków. "Co było do zarobienia na zielonej modzie, już zarobili"
+1 / -0Kim są kupujący raporty historii pojazdu? Statystyki Autobaza.pl
0"Zdeprawowane" CBA do likwidacji. Przedsiębiorcy oceniają projekt ustawy
0Lawina wniosków o wakacje składkowe. Oto dane dla poszczególnych oddziałów ZUS w woj. śląskim
0Były prezes Parku Śląskiego po 5 latach skazany za korupcję. Sąd: przyjął 100 tys. zł łapówki
0Agencja Rozwoju Przemysłu i Fundusz Górnośląski będą razem wspierać przedsiębiorców
0