W ciągu najbliższych ośmiu lat Polska Grupa Górnicza będzie musiała zamknąć 9 z 12 swoich kopalń, jeśli wejdzie w życie projektowane prawo unijne dotyczące ograniczania emisji metanu. Rozporządzenie uderzyłoby też w kopalnie produkujące węgiel koksujący, który jest strategicznym surowcem UE, służącym do produkcji stali.
- To rozporządzenie niweczy umowę społeczną dotyczącą tempa odejścia od węgla w Polsce, przyspiesza zamykanie kopalń, dlatego jako sektor górniczy będziemy zmierzali do tego, żeby wprowadzić poprawki - podkreślał w wywiadzie dla Telewizji Republika prezes PGG S.A. Tomasz Rogala.
Rozmowa dotyczyła projektowanego rozporządzenia Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego dotyczącego redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym. Prezes Polskiej Grupy Górniczej i Prezydent Euracoal Tomasz Rogala ocenił, że wprowadzenie unijnego przepisu dotyczącego redukcji emisji metanu w proponowanym kształcie oznacza zamknięcie 7 kopalń PGG S.A. w 2027 roku, a następnie w 2031 roku kolejnych dwóch. Według niego zostałyby 3 z dzisiejszych 12 zakładów produkcyjnych należących do spółki, z których ostatni wydobywałby węgiel do 2037 roku.
- Rozporządzenie w takim kształcie tak naprawdę niweczy umowę społeczną, która została podpisana niecałe 2 lata temu ze stroną społeczną reprezentującą w samym tylko górnictwie kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Bo nie ma sensu umawiać się na dekarbonizację do roku 2049 i na powolne odejście od węgla, kiedy generalnie tylnymi drzwiami wprowadzane są takie regulacje, które przyspieszają likwidację kopalń. Uczciwe byłoby powiedzenie: „Proszę państwa nie wolno wam produkować w ogóle węgla” – zaznaczył w wywiadzie dla Telewizji Republika prezes PGG S.A. Tomasz Rogala.
Przepisy w proponowanym kształcie wprowadzają normę 5 t metanu na 1000 t wydobytego węgla w 2027, a w 2031 to 3 t metanu na 1000 t węgla. Polskie kopalnie emitują więcej - średnio od 8 do 14 t metanu na 1000 t wydobytego węgla, zostaną więc obłożone karami za przekroczenie norm.
- Kary, które są zapisane w tym dokumencie mają mieć charakter dotkliwy i odstraszający. Według szacunków w przypadku PGG S.A. możemy spodziewać się opłaty rocznej rzędu około półtora miliarda złotych – ocenia prezes PGG S.A. Tomasz Rogala. Przypomina, że w polskich kopalniach jest około 280 mln metrów sześciennych metanu, ale od 35 % już jest ujmowane przez instalacje odmetanowania, a docelowo ma być ujmowane nawet 45 % metanu.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? Wyliczysz to w nowym kalkulatorze ZUS
4571Będą dopłaty do pomp ciepła. Rząd rozszerza program Mój Prąd
3440Pożar w kopalni Knurów-Szczygłowice. JSW ogłasza stan siły wyższej
1434Nie żyje żona biznesmena, podejrzewanego o wyprowadzenie pieniędzy. To kolejna tragedia związana z aferą w firmie budowlanej
1385Tysiące osób rezygnuje z zakupu węgla z kopalni JSW. Chaos, kolejka w rozsypce
983Rosyjski szantaż w katowickim Famurze. Chodzi o warte 70 mln zł udziały górniczej spółki
+15 / -0Pyrzowice jednak stracą Turkish Airlines? Kraków otwiera szampana. Jest mowa o zemście PiS
+11 / -0240 mln zł dla Taurona od Rafako. Coraz bliżej porozumienia ws. bloku w Jaworznie
+3 / -0Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? Wyliczysz to w nowym kalkulatorze ZUS
+7 / -4Nie żyje żona biznesmena, podejrzewanego o wyprowadzenie pieniędzy. To kolejna tragedia związana z aferą w firmie budowlanej
+2 / -0Rafał T. aresztowany! Nieuczciwy biznesman ze Śląska usłyszał zarzuty
0"Jedziemy na jednym wózku". JSW, PGG, politycy, związkowcy - razem w obronie polskich kopalń
0Polscy emeryci będą żyli dłużej, ale skromniej. To efekt danych opublikowanych przez GUS
0Laboratorium narkotyków zakamuflowane w centrum miasta. Duża akcja CBŚP (wideo)
0Polacy zaciskają pasa i szukają promocji. Oto, czego szukają w gazetkach sklepowych
0