Jest ciąg dalszy tematu odesłania na emerytury osób z kierownictwa kopalń i wyższego dozoru w PGG, które nabyły te uprawnienia. Pismo z wnioskiem o dane dotyczące liczby osób z uprawnieniami emerytalnymi i ich pensje wystosował do prezesa Tomasza Rogali związek Sierpień 80.
Sprawę opisaliśmy 24 lutego. Temat spotkał się ze sporym odzewem. Przypomnijmy, Sierpień 80 w komunikacie podsumowującym osiągnięte porozumienie płacowe napisał, że do września z pracy odejdzie około 500 osób z kierownictwa kopalń i wyższego dozoru, które nabyły uprawnienia emerytalne.
Polska Grupa Górnicza tego nie komentowała, za to szef Sierpnia 80 Bogusław Ziętek mówił nam, że to rozwiązanie zaproponowała sama spółka jako dodatkową możliwość uzyskania około 100 mln zł oszczędności w Funduszu Płac.
Związek poszedł dalej. Dziś poinformował o piśmie, które skierował 26 lutego do Tomasza Rogali, prezesa PGG w sprawie osób, które pracują w PGG, a nabyły uprawnienia emerytalne wcześniej, niż 6 miesięcy temu.
„Komisja Zakładowa WZZ Sierpień 80 działająca w Polskiej Grupie Górniczej SA w nawiązaniu do rozmów prowadzonych pomiędzy zarządem spółki i stroną społeczną z udziałem wicepremiera Jacka Sasina oraz ministra Adama Gawędy zwraca się z wnioskiem o przedstawienie następujących informacji:
- Ilu pracowników (oddziały spółki, centrala) posiada uprawnienia emerytalne nabyte wcześniej niż 6 miesięcy temu?” czytamy w piśmie.
Dalej związki domagają się podania tej informacji w rozbiciu na następujące dane:
„- jak wygląda struktura osób z takimi uprawnieniami emerytalnymi w rozbiciu na poszczególne grupy zawodowe (pracownicy fizyczni, dozór i kierownictwo)?;
- jaka jest średnia wynagrodzeń dla wyżej wymienionych pracowników?;
- jaka jest struktura zatrudnienia tych osób w rozbiciu na poszczególne oddziały (kopalnie) i centralę?"
Bogusław Ziętek mówi nam, że PGG ma obowiązek udostępnić te informacje.
- Tam nie ma wrażliwych informacji. To jest ogólna informacja o tym, ilu jest uprawnionych i jak to się rozkłada w poszczególnych kopalniach. Naszą intencją jest to, żeby wyliczyć, jakie będą możliwe podwyżki płac w wyniku zrealizowania uprawnienia, które w skali spółki bardzo wiele osób posiada, bo około 500. Chcemy też wiedzieć, jakie będą korzyści dla pozostałych pracowników, jeżeli te osoby skorzystają z uprawnienia, które posiadają – mówi szef Sierpnia 80.
Działacz zauważa, że górnicy mają możliwość wcześniejszego przechodzenia na emerytury, na co niezbyt przychylnym okiem patrzy się w Polsce.
- Uważa się, że jest to uprawnienie wyjątkowe. Ja uważam, że osoby, które mają uprawnienia do emerytury nie powinny tego przedłużać w nieskończoność, dlatego że może skutkować takim efektem, że wkrótce ktoś zacznie się zastanawiać po co górnikom prawo do przechodzenia na emeryturę po 25 latach, skoro część z nich z tego prawa w żaden sposób nie korzysta – stwierdza działacz.
W temacie emerytów na etatach w PGG rysuje się dwugłos między związkami. Związek Kadra Górnictwo opublikował stanowisko dotyczące uchwały zarządu PGG o optymalizacji zatrudnienia. Dla działaczy oznacza to zwolnienia, a pierwszymi osobami do rozwiązania umów mają być właśnie emeryci. Kadra przypomina, posiłkując się kodeksem pracy, że odsyłanie kogoś na emeryturę tylko dlatego, że ma odpowiedni wiek jest dyskryminacją:
„prawo polskie zabrania dyskryminowania pracownika ze względu na płeć, kolor skóry, orientację seksualną, przynależność związkową oraz ze względu na wiek; uprawnienia do wcześniejszej emerytury jest przywilejem pracownika i nie oznacza konieczności przejścia na emeryturę, każdy członek Związku płacąc składkę członkowską ma prawo oczekiwać ochrony, a Związek jest zobowiązany jej udzielić.” pisze przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo Krzysztof Stanisławski.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0
~sympatyk 2020-03-05
14:49:19
W PGG musi nastąpić optymalizacja zatrudnienia, czyli znalezienie najlepszego (optymalnego) rozwiązania z punktu widzenia możliwości uzyskania około 100 mln zł oszczędności w Funduszu Płac. Tym bardziej, że według WICEMINISTRA GAWĘDY musi to być BUDŻETOWE PODEJŚCIE DO WYNAGRODZENIA. System ten umożliwi wzrost wynagrodzeń w ramach OBECNIE POSIADANYCH ŚRODKÓW. Budżetowe podejście do wynagradzania stosowane jest już powszechnie w przemyśle, podnosi efektywność przedsiębiorstw i uwalnia środki na wzrost płac. Wiąże się m.in.:
z lepszą organizacją pracy,
z optymalizacją zatrudnienia,
z usprawnieniem procesów produkcyjnych,
ze skróceniem czasu wykonywania zadań,
ze zmniejszaniem kosztów.
Żądanie przez Sierpień 80 informacji o emerytach w spółce jest OK, gdyż pokazanie w sposób transparentny, jawny, nieukrywający niczego w tej sytuacji jest niezbędne.