Pracownicy PGG dostaną w lutym o kilkaset złotych większą nagrodę roczną, czyli tzw. czternastkę. To jedno z uzgodnień zawartych w piątek w spółce. W pozostałych kwestiach związkowcy i zarząd się różnią. Strony podpisały protokół rozbieżności i do kolejnych rozmów przystąpią z mediatorem.
- Podpisaliśmy protokół rozbieżności. Dzisiaj mamy spełnioną część jednego postulatu, w kwestii reszty będziemy negocjować z udziałem mediatora, którego razem z zarządem wyznaczymy najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu – powiedział po zakończeniu negocjacji Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności i szef związku w PGG.
Zgodnie z ustaleniami związków zawodowych i i zarządu PGG dopłaty do dniówek w wysokości od 18 do 32 zł, które pracownicy kopalń otrzymują na mocy wcześniejszych porozumień, będą włączone do sumy, na podstawie której wyliczana jest nagroda roczna czyli tzw. czternastka. Dzięki temu wysokość tej nagrody, która trafi na konta pracowników w lutym, będzie wyższa o kilkaset zł.
– Zarząd chciał podpisać protokół rozbieżności już pierwszego dnia (w środę 27 listopada – przyp. red). Gdybyśmy się na to zgodzili, dzisiaj nie mielibyśmy nic. Dzięki determinacji ludzi, którzy tutaj cały czas przebywali, mamy jedną sprawę załatwioną – mówił Bogusław Hutek.
Związkowcy domagali się też wprowadzenia tej samej zasady przy obliczaniu Barbórki, a także podwyżki pensji o 12 proc. od 2020 roku. Zarząd napisał w protokole rozbieżności, że ze względu na obecną sytuację finansową spółki „nie może zgodzić się na realizację pozostałych postulatów”.
W piątkowych negocjacjach oprócz związkowców i zarządu Polskiej Grupy Górniczej uczestniczył odpowiedzialny za górnictwo wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda oraz przedstawiciele rady nadzorczej PGG. Po podpisaniu protokołu rozbieżności związkowcy opuścili siedzibę zarządu spółki.
Od środy 27 listopada w budynku cały czas przebywała grupa ok. 40 górników. Byli to przedstawiciele 9 central związkowych: NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego Górników w Polsce, MZZ „Kadra”, WZZ „Sierpień’80”, NSZZ „Solidarność’80”, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, ZZ Jedności Górniczej i ZZ Maszynistów Wyciągowych.
Spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej rozpoczął się 20 listopada. Związki zawodowe zgłosiły postulaty dotyczące podwyżek płac zasadniczych w 2020 roku oraz włączenia tzw. dodatków gwarantowanych do wyliczana wysokości nagrody barbórkowej i nagrody rocznej. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych podpisanie protokołu rozbieżności kończy etap rokowań. Dalsze negocjacje będą prowadzone z udziałem zewnętrznego mediatora.
Tagi: PGG, związki zawodowe, podwyżka
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
38753Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
7735Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
5444ROW, najlepsza kopalnia PGG uruchamia nową ścianę
4847Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3602Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+52 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+43 / -2Zamiast 500 plus będzie 700 plus? PiS zapowiada waloryzację świadczenia
+43 / -11Zbiorowa „awaria” na stacji paliw w Bielsku-Białej. Kierowcy: auta padają na widok cen na pylonie
+23 / -8Papierowe kwity do lamusa. Obowiązek e-fakturowania w Polsce zatwierdzony przez UE
3Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Stopnie alarmowe CHARLIE i BRAVO przedłużone. Premier podpisał zarządzenie
0Nie złożyłeś deklaracji CEEB w terminie? GUNB: Nie szkodzi! Kar i tak nie będzie
0GUS: Inflacja w czerwcu poszybowała do 15,6%. Eksperci: tak źle nie było od 25 lat
0