Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej żądają natychmiastowych rozmów z zarządem PGG w sprawie podwyżek zarobków. Chodzi o dodatki do wynagrodzeń, ale również podwyżkę deputatów węglowych. Przedstawiciele związków zawodowych podkreślają, że sytuacja na rynku węgla jest trudna i niestabilna, a to przynosi górnikom realne straty. Znamy wstępne żądania w zakresie kwot podwyżek.
Związki zawodowe Polskiej Grupy Górniczej domagają się pilnego spotkania z zarządem spółki w sprawie podwyżek dodatków do wynagrodzeń oraz wyższego deputatu węglowego dla pracowników.
W piśmie do zarządu, podpisanym przez Bogusława Hutka, przewodniczącego Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Polskiej Grupy Górniczej, czytamy o trudnej sytuacji na rynku węgla, która przekłada się na straty pracowników kopalń.
W związku z zaistniałą sytuacją na rynku węgla, nawiązując do treści pisma z 19 maja 2022 r., Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” Polskiej Grupy Górniczej żąda podjęcia natychmiastowych rozmów w temacie wzrostu wartości węgla deputatowego dla pracowników. Proponujemy, aby wartość ta była pochodną ceny ekogroszków kupowanych „na bramie” kopalń Polskiej Grupy Górniczej - pisze .
Deputat jest częścią składową wynagrodzenia górnika, w tym roku przysługuje deputat w rocznym wymiarze 8 ton węgla. Pracownik może zdecydować, czy woli otrzymać węgiel, czy odpowiedni ekwiwalent pieniężny, którego wartość w bieżącym roku to 765,55 zł za 1 tonę.
Ale trzeba pamiętać, że sytuacja na rynku węgla jest niestabilna, a jego ceny szybują. Zdaniem związkowców, pobieranie ekwiwalentu pieniężnego to realne straty dla górników i jego podwyżka jest koniecznością.
Drugi postulat związkowców dotyczy wzrostu części składowych pensji górników - tzw. dodatków za wykonywaną pracę.
W nawiązaniu do pisma z 23 marca 2022 r. żądamy waloryzacji o 50 procent dodatków do wynagrodzeń (np. przodowy, strzałowy itd.) zawartych w § 8 Porozumienia z dnia 20 grudnia 2004 r., które nie są waloryzowane od najniższego średniego wynagrodzenia - pisze dalej Bogusław Hutek.
Jak informowaliśmy rano, system sprzedaży węgla przez Polską Grupę Górniczą ma zostać gruntownie przebudowany w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. To jedno z głównych ustaleń ze spotkania przedstawicieli „Solidarności” z zarządem PGG, które odbyło sięwczoraj, 2 czerwca, w siedzibie spółki.
Kolejnym tematem rozmów była kwestia dostępności węgla dla obecnych i byłych pracowników kopalń. Teraz zarząd PGG bada ten problem.
Poniżej pełna treść listu związkowców do zarządu PGG:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Elektrownia Jaworzno na skraju katastrofy? Rafako: Tauron spala syf!
5267Senat: dodatek jednak dla wszystkich. Ustawa węglowa poprawiona
5038Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
4768Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
4584UTK hamuje zapał Czechów. RegioJet wyjedzie na polskie tory, ale rozkład okrojony
4048Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
+28 / -6Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
+20 / -2Duński urbanista bez ceregieli: Katowice to amerykańsko-sowiecka dystopia. Komentują architekci
+12 / -4Koniec z bezprawnym blokowaniem kół na osiedlach? Ważny wyrok katowickiego sądu
+7 / -1Upał w pracy. Jakie są obowiązki pracodawcy?
+5 / -0Duże podwyżki cen węgla w sklepie PGG. „Za 5 ton muszę zapłacić 1900 zł więcej”
0Biedronka w szponach UOKiK. Dyskontowi grozi olbrzymia kara za jedną z akcji promocyjnych
0Autostrada A1: pożar baterii do samochodów elektrycznych. Z "dostawczaka" zostały zgliszcza
0Trudniej będzie odzyskać prawo jazdy, łatwiej będzie je stracić. Wchodzą w życie ważne zmiany
0Kiedy spadną stopy procentowe? Oto prognoza eksperta
0