Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej żądają natychmiastowych rozmów z zarządem PGG w sprawie podwyżek zarobków. Chodzi o dodatki do wynagrodzeń, ale również podwyżkę deputatów węglowych. Przedstawiciele związków zawodowych podkreślają, że sytuacja na rynku węgla jest trudna i niestabilna, a to przynosi górnikom realne straty. Znamy wstępne żądania w zakresie kwot podwyżek.
Związki zawodowe Polskiej Grupy Górniczej domagają się pilnego spotkania z zarządem spółki w sprawie podwyżek dodatków do wynagrodzeń oraz wyższego deputatu węglowego dla pracowników.
W piśmie do zarządu, podpisanym przez Bogusława Hutka, przewodniczącego Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Polskiej Grupy Górniczej, czytamy o trudnej sytuacji na rynku węgla, która przekłada się na straty pracowników kopalń.
W związku z zaistniałą sytuacją na rynku węgla, nawiązując do treści pisma z 19 maja 2022 r., Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” Polskiej Grupy Górniczej żąda podjęcia natychmiastowych rozmów w temacie wzrostu wartości węgla deputatowego dla pracowników. Proponujemy, aby wartość ta była pochodną ceny ekogroszków kupowanych „na bramie” kopalń Polskiej Grupy Górniczej - pisze .
Deputat jest częścią składową wynagrodzenia górnika, w tym roku przysługuje deputat w rocznym wymiarze 8 ton węgla. Pracownik może zdecydować, czy woli otrzymać węgiel, czy odpowiedni ekwiwalent pieniężny, którego wartość w bieżącym roku to 765,55 zł za 1 tonę.
Ale trzeba pamiętać, że sytuacja na rynku węgla jest niestabilna, a jego ceny szybują. Zdaniem związkowców, pobieranie ekwiwalentu pieniężnego to realne straty dla górników i jego podwyżka jest koniecznością.
Drugi postulat związkowców dotyczy wzrostu części składowych pensji górników - tzw. dodatków za wykonywaną pracę.
W nawiązaniu do pisma z 23 marca 2022 r. żądamy waloryzacji o 50 procent dodatków do wynagrodzeń (np. przodowy, strzałowy itd.) zawartych w § 8 Porozumienia z dnia 20 grudnia 2004 r., które nie są waloryzowane od najniższego średniego wynagrodzenia - pisze dalej Bogusław Hutek.
Jak informowaliśmy rano, system sprzedaży węgla przez Polską Grupę Górniczą ma zostać gruntownie przebudowany w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. To jedno z głównych ustaleń ze spotkania przedstawicieli „Solidarności” z zarządem PGG, które odbyło sięwczoraj, 2 czerwca, w siedzibie spółki.
Kolejnym tematem rozmów była kwestia dostępności węgla dla obecnych i byłych pracowników kopalń. Teraz zarząd PGG bada ten problem.
Poniżej pełna treść listu związkowców do zarządu PGG:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
782Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
622I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
406Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
398Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
390Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+1 / -0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+1 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0DMS – Jak system zarządzania dokumentami usprawnia pracę w firmie?
0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0