Wiadomości

PGG: minister włączy się w negocjacje podwyżek, ale stawia warunek

Centrale związkowe z Polskiej Grupy Górniczej zwróciły się do zarządu spółki o zorganizowanie w poniedziałek 9 września kolejnej rundy rozmów płacowych. To pokłosie reakcji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego na prośbę związków o włączenie się do negocjacji podwyżek.

Reklama

Według strony związkowej minister energii zgodził się włączyć w negocjacje płacowe, jednak pod pewnym warunkiem.

Poznać skutki finansowe podwyżek

– Chcemy dowiedzieć się, na jakim etapie jest zapowiedziana przez władze spółki analiza skutków ekonomicznych zgłoszonych przez nas postulatów i jakie są pierwsze wyniki tej analizy – mówi Artur Braszkiewicz, wiceprzewodniczący Solidarności w PGG.

– Ta informacja jest dla nas ważna również dlatego, że minister energii Krzysztof Tchórzewski w odpowiedzi na nasz wniosek o objęcie nadzorem negocjacji płacowych w PGG, właśnie od wyników tych analiz uzależnia swoje zaangażowanie w te rozmowy

– dodaje Braszkiewicz.

Cztery postulaty płacowe

1 sierpnia związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej skierowały do zarządu spółki cztery postulaty dotyczące kształtowania się płac w firmie w IV kwartale tego roku i w roku 2020. Domagają się podwyżek płac od 2020 roku o 12 proc., przedłużenia zapisów porozumienia z kwietnia 2018 roku w sprawie dopłat do dniówek w wysokości od 18 do 32 złotych, włączenia tego tzw. dodatku gwarantowanego z ubiegłorocznego porozumienia do sumy, na podstawie której naliczane będą nagroda barbórkowa i czternastka oraz wypłacenia pracownikom PGG rekompensaty za listopad i grudzień 2019 roku.

Pierwsze rozmowy bez porozumienia

29 sierpnia w siedzibie PGG w Katowicach odbyła się pierwsza runda rozmów płacowych pomiędzy zarządem i stroną społeczną. Spotkanie nie przyniosło jednak rozstrzygnięć. Zarząd zapowiedział, że musi szczegółowo przeanalizować skutki ekonomiczne głoszonych postulatów. Strona związkowa zwróciła wówczas do ministra Tchórzewskiego o nadzór nad negocjacjami, podkreślając konieczność pilnego uregulowania kwestii płacowych w firmie i coraz bardziej napiętą atmosferę w kopalniach spółki.

Zyski spółki spadają, a nie brak sygnałów, że całą branżę czeka rychły kryzys, który zakończy się pozostaniem przy życiu 3 - 4 kopalń w Polsce.

Czy górnikom należą się podwyżki?
Oddanych głosów: 6775

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~sympatyk 2019-09-08 08:57:29

  Ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego włączy się w negocjacje płacowe, jednak pod pewnym warunkiem, czyli po analizie skutków ekonomicznych, bo:
   Koszt transformacji polskiej energetyki to minimum 440 mld zł;
   Ambicją ME jest, by nowa powstająca elektrownia (atom) była w najnowocześniejszej technologii (najnowocześniejsza technologia to atom), która będzie służyła kilku pokoleniom Polaków;
   ME nie chce już bajdurzenia o ekologicznym spalaniu węglu;
   Po rekordowych cenach węgla wkrótce może nie być śladu;
   Import z Rosji nie słabnie, energetyka uzupełniła zapasy, surowiec słabej jakości dobiją unijne normy;
   Widoczny w ostatnich latach trend, w którym - mimo spadków na światowych rynkach - węgiel w Polsce drożał, zaczyna się odwracać;
   Zapasy węgla wzrosły, sięgają 4 mln ton, podczas gdy przez ostatnie dwa lata były na niskim poziomie - ok. 2 mln ton;
   W lipcu 2019 roku kopalnie sprzedały ok. 600 tys. ton węgla kamiennego mniej niż zdołały w tym czasie wydobyć. Niesprzedany węgiel trafił na zwały przy kopalniach, gdzie w końcu lipca znajdowało się ok. 4,5 mln ton surowca.

  8 1
 • ~adrianek 2019-09-09 14:33:33

  Sympatyk, skąd masz takie info? Te dane porażają. Naprawdę uważasz, że ME już nie broni węgla?

  1 0
 • ~szpryca 2019-09-09 14:37:23

  Moim zdaniem minister będzie grał na czas. Węgiel nie jest trendy w Polsce i poparcie teraz górników nie dałoby PiS poparcia w kraju. A związki jakie mają wyjście? Muszą poczekać, bo kto jak nie PiS im jeszcze jest w stanie pomóc? Biedroń? PSL? KO?

  1 1
 • ~sympatyk 2019-09-09 20:54:32

  ME wie także i o tym:
   W 2018 roku produkcja węgla kamiennego w Unii Europejskiej wyniosła około 74 mln ton, spadając rok do roku o 6 proc. przy zużyciu na poziomie 226 mln ton, czyli o 4 proc. mniejszym niż rok wcześniej;
   W 2018 roku już tylko 5 krajów członkowskich UE produkowało węgiel wobec 14 na początku ostatniej dekady ubiegłego wieku;
   W latach 1990-2018 zużycie węgla kamiennego w UE spadło z 497 mln ton do około 226 mln ton, a węgla brunatnego z około 690 mln ton do około 370 mln ton;
   W UE spadają zarówno produkcja, jak i zużycie węgla kamiennego, ale niewspółmiernie i lukę podażową wypełnia import tego surowca: w 2017 roku przekroczył 172 mln ton przy eksporcie niespełna 11 mln ton;
   W 2018 roku produkcja węgla kamiennego w UE wyniosła około 74 mln ton wobec 368 mln ton w 1990 roku, co oznacza spadek o 80 proc;
   W 1990 roku 14 państw członkowskich obecnej UE produkowało węgiel kamienny, a w 2018 było takich państw tylko pięć: Polska, Czechy, Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Największym producentem spośród nich była Polska z produkcją w ubiegłym roku 63,4 mln ton węgla kamiennego, co stanowiło 86 proc. produkcji tego surowca w UE.
  I dlatego te decyzje mają charakter gospodarczo-polityczny.

  3 0
 • ~sympatyk 2019-09-09 21:17:58

  Dzisiaj 9-09-2019 fiaskiem zakończyła druga tura rozmów płacowych w PGG. Niewykluczone, że w najbliższych dniach strona społeczna podejmie decyzję o wszczęciu sporu zbiorowego w spółce.
  Biorący udział w tych negocjacjach wiceminister energii Adam Gawęda stwierdził:
  „Musimy powiązać wynagrodzenia i premie z tym, na co stać dziś Polską Grupę Górniczą. Przed PGG rysuje się bardzo dobry i perspektywiczny horyzont, ale wymaga on dużych nakładów, dużej mobilizacji. (...) PGG w tym roku wypłaci 171 mln zł więcej, niż zakładano w porozumieniu płacowym zawartym w 2018 roku. Ponad 70 mln zł z tej sumy zostało już wypłacone w postaci jednorazowej premii na początku sierpnia”.

  1 1
 • ~sympatyk 2019-09-10 09:31:41

  Mają jednak problem!?
  "Musimy powiązać wynagrodzenia i premie z tym, na co stać PGG".
  Na koniec roku 2018 zysk ma tonie wydobycia był ponoć 25 zł, ale w pierwszych miesiącach 2019 został zjedzony wzrostem kosztów.
  Jest rozwiązanie – PLAN RATUNKOWY, ale
  kiedy spółka zaczyna tracić płynność finansową, rząd znowu PRZYJDZIE Z POMOCĄ. Ceną za zgodę Brukseli na kolejny plan ratunkowy będzie ZAMKNIĘCIE kilku kolejnych kopalń, tak jak to było w 2016 r. i wcześniej, przy okazji podobnych planów ratunkowych.

  2 0
 • ~Jan Surzycki 2019-09-16 21:21:12

  Górnikom podwyżki się należą i basta

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Co sądzicie o ograniczeniach dla niezaszczepionych?


Oddanych głosów: 131