W Kopalni Budryk powstanie demonstracyjna instalacja do pozyskiwania metanu z pokładów węgla. To efekt umowy o współpracy, jaką Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. PGNiG liczy na masowe pozyskanie metanu, którego pokłady w śląskich kopalniach szacowane są na 193 mld metrów sześc.
W ramach projektu PGNiG i JSW w KWK Budryk wykonana zostanie demonstracyjna instalacja ujęcia metanu z odwierconych z powierzchni otworów kierunkowych oraz przeprowadzone zostaną testy produkcyjne w celu analizy wydajności dopływu metanu i wpływu szczelinowania na późniejszą eksploatację węgla. Prace będą realizowane w tym roku w oparciu o zatwierdzony przez Ministra Środowiska badawczy Projekt Robót Geologicznych.
– Cieszymy się, że JSW - kolejna spółka podejmuje współpracę przy projekcie, który ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracy górników w kopalniach oraz dla ograniczenia emisji metanu do atmosfery. Współpraca z JSW to kolejny krok do rozpoczęcia prac nad wydobyciem tego paliwa na skalę przemysłową – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.
Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 193 mld m sześc. metanu, który stanowi poważny problem dla spółek zajmujących się wydobyciem węgla.
– Metan w pokładach węgla, który dla spółek górniczych jest kłopotem, dla PGNiG jest szansą na dodatkowe źródło gazu. Rocznie możemy w ten sposób pozyskać nawet do 1,5 mld m sześc. surowca. Dzięki temu wzmocnimy bezpieczeństwo energetyczne kraju, a jednocześniezapewnimy bardziej przyjazne warunki pracy w kopalniach – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. Rozwoju.
Liderem w gospodarczym wykorzystaniu metanu jest Jastrzębska Spółka Węglowa – partner projektu.
- Ze względu na eksploatację coraz niżej położonych pokładów węgla, zagrożenie metanowe w naszych kopalniach będzie wzrastać. Metan jest także cennym surowcem energetycznym. Podejmujemy szereg działań, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom, zminimalizować emisję metanu do atmosfery i maksymalnie wykorzystać ujmowany przez nas gaz do celów gospodarczych - powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Ujęcie gazu z systemu odmetanowania poprawia efektywność energetyczną i wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. - Odmetanowanie górotworu jest jednym z naszych strategicznych procesów technicznych, ponieważ jest to najbardziej skuteczna metoda zwalczania zagrożenia metanowego.
Obecnie efektywność odmetanowania naszych kopalń wynosi nieco ponad 30 procent. Dzięki odmetanowaniu przedeksploatacyjnemu mamy szansę zwiększyć ilość ujmowanego gazu – wyjaśnia Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.
Współpraca JSW i PGNiG odbywa się w ramach programu Geo-Metan, którego celem jest rozwój metod i technik przedeksploatacyjnego wydobycia metanu z pokładów węgla. Spółki podpisały w tej sprawie list intencyjny w styczniu 2018 roku. Sygnatariuszami są również Tauron Polska Energia SA i Polska Grupa Górnicza.
Prace będą prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk. Złoże znajduje się na terenie Ornontowic, Gierałtowic, Mikołowa, Orzesza oraz Czerwionki-Leszczyn.
Niezależnie od współpracy z JSW, w ramach projektu Geo-Metan PGNiG prowadzi obecnie prace związane z wykonaniem odwiertów na terenie KWK Ruda Ruch Bielszowice, której właścicielem jest Polska Grupa Górnicza.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Debatowali w Brukseli. Okrągły stół w sprawie surowców krytycznych dla stali
896Frankowicze mogą liczyć na szybsze rozstrzygnięcia. Sądy coraz sprawniej rozpatrują pozwy
735Czy Rafako wznowi działalność? Jest światełko w tunelu dla dla raciborskiej spółki
650Podziemne kradzieże, fałszerstwa, zmowy. Biuro Kontroli Wewnętrznej zwalcza patologie w PGG
538Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy uderzają zwłaszcza w sektor MŚPm
464Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0A1: Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+2 / -0Decyzja zapadła. Poznaliśmy nazwisko nowego prezesa PGG
+2 / -0JSW: Rada Nadzorcza wydała zgodę na umorzenie certyfikatów o kwocie 300 mln złotych
+1 / -0Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
0Trwa II Kongres Energetyczno-Spawalniczy w Żorach. Kto otrzymał nagrodę specjalną? [foto]
0Tak zmienił się i zmienia nadal Park Śląski. Sporo jeszcze przed nami
0JSW: Rada Nadzorcza wydała zgodę na umorzenie certyfikatów o kwocie 300 mln złotych
0„KSSENON oczami dziecka” - poznają biznes od najmłodszych lat. To unikalny w skali kraju projekt [FOTO, WIDEO]
0
~Piotrek Jakiś 2020-01-17
12:43:50
No i tak trzymać. Oby tylko realizacja przebiegła pomyślnie.