Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, że ceny prądu niestety muszą rosnąć. - Będą rosły, ponieważ rośnie koszt, który ponosimy za wydzielanie do atmosfery CO2. Uprawnienia do emisji CO2 bardzo wpływają na ceny energii – stwierdził na antenie Polskiego Radia.
- Będziemy się starali, by dla odbiorców prywatnych i małych ceny energii rosły umiarkowanie. Tym niemniej będzie się to działo na przestrzeni lat, przełom nastąpi ok. 2030 r. Wtedy transformacja energetyczna zmieni sposoby produkcji prądu - powiedział w radiowej Jedynce pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Według Piotra Naimskiego aktualnie trudno przewidzieć skalę wzrostów cen do 2030 r.
- W Polsce ponad milion gospodarstw wydaje na energię cieplną i elektryczną więcej niż 10 proc. swojego dochodu miesięcznego. To stan ubóstwa energetycznego zdefiniowany w UE - powiedział w Jedynce. Zaznaczył, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przygotowywane są rozwiązania, które będą bezpośrednio wspierały tych, którzy są dotknięci ubóstwem energetycznym. Jednak nie będą to rekompensaty.
Jego zdaniem przełom w energetyce nastąpi wraz z oddaniem do użytku elektrowni atomowej.
- Przełom w energetyce to budowa elektrowni atomowej. Trzeba zastąpić elektrownie węglowe, które musimy zamykać. Ten proces odchodzenia od węgla będzie rozłożony do 2050 r. - zaznaczył.
Wiceminister stwierdził, że elektrownie jądrowe to stabilne źródła energii, niezależne od słońca i wiatru.
Przypomnijmy, że na skokowe wzrosty cen zwracają już uwagę przedsiębiorcy. Niektórzy płacą od początku 2021 roku więcej o 100 procent. Ekspert OZE wskazywał też, jak można rachunki zmniejszyć.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1517PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1116JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
871Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
650Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
509Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
0"Akcja Lato" z MOSiR Żory. Jakie atrakcje na was czekają?
0Długi weekend: więcej patroli, kontrole trzeźwości, zakaz dla ciężarówek
0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
0ZUS wypłaci renty wdowie, 916 tys. wniosków już złożonych
0