Sejm jednak wrócił wczoraj do tematu głosowania korespondencyjnego. Nową propozycję Prawa i Sprawiedliwości izba niższa parlamentu przyjęła 230 głosami, przy 226 głosach sprzeciwu i 2 głosach wstrzymujących się. Prezydenta RP wybierzemy najpewniej 23 maja.
Koalicja rządząca chce przeprowadzenia w tym roku wyborów prezydenckich. Swoje zdanie wyraziła we wczorajszym wieczornym głosowaniu. Przegłosowana ustawa zakłada zmianę formy wyborów. Prezydenta RP mamy wybierać korespondencyjnie.
Zgodnie z nową ustawą, jeżeli występuje w kraju stan epidemii, marszałkowi Sejmu przysługuje prawo do zarządzenia zmiany wcześniej już ustalonego terminu wyborów. Ten termin musi być jednak zgodny z Konstytucją. To oznacza, że wybory prezydenckie mogą się odbyć najpóźniej 23 maja.
Jak wyjaśnia Onet.pl, Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób dać sobie więcej czasu na przygotowanie wyborów korespondencyjnych.
- Senat, w którym większość stanowią członkowie opozycji, najprawdopodobniej będzie starał się zatrzymać ustawę jak najdłużej w Izbie wyższej. Tej na zajęcie stanowiska przysługuje 30 dni – czytamy.
To nie wszystko. Podmiotem odpowiedzialnym za dostarczanie pakietów wyborczych będzie Poczta Polska, która ma dostarczać obywatelom przesyłki pod ich adresami wg spisu wyborców. Poczta zobowiązana będzie, by to uczynić w terminie od siedmiu dni do dnia poprzedzającego dzień wyborczy. Ta sama zasada obowiązuje w drugiej turze wyborów.
Ustawa zakłada, że głosowanie będzie odbywało się od godziny 6.00 do 20.00. W tym czasie wyborcy muszą samodzielnie lub za pośrednictwem drugiej osoby umieścić kopertę zwrotną w przygotowanej do tego wydarzenia skrzynce pocztowej na terenie danej gminy.
- W kopercie ma być karta do głosowania z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu – dowiadujemy się na gazecie.pl.
Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciwko a 2 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Oddanych głosów: 4294
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1518PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1138JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
895Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
515Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
497Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
0"Akcja Lato" z MOSiR Żory. Jakie atrakcje na was czekają?
0Długi weekend: więcej patroli, kontrole trzeźwości, zakaz dla ciężarówek
0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
0ZUS wypłaci renty wdowie, 916 tys. wniosków już złożonych
0