Wycofujemy poselski projekt dotyczący między innymi utworzenia rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego - poinformował rzecznik PiS Radosław Fogiel. - Można na ten temat dyskutować – skomentował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapytany, czy wycofanie się jest słuszną decyzją.
Projekt autorstwa posłów PiS wpłynął do sejmu w poniedziałek. Opozycja od razu skomentowała, że do działaczy PiS dotarło, że mogą przegrać wybory i chcą zabetonować posadki we władzach 5 spółek Skarbu Państwa nawet pomimo utraty władzy w państwie. Donald Tusk określił projekt jako „Koryto na wieki”.
A co zakładał? Otóż projekt ustawy przewidywał, że odwołanie członków organów zarządzających spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu: PERN, Orlen, PSE, Gaz-System, Polfa Tarchomin, mogłoby nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego. Rada miałaby liczyć pięciu członków - 3 wybierałby Sejm, a po 1 Senat i prezydent. Kadencja rady trwałaby sześć lat.
Dziś rzecznik partii Radosław Fogiel przekazał, że PiS wycofuje się z projektu. Dziennikarzom tłumaczył, że decyzja zapadła "po pogłębionej analizie okazało się, że są wątpliwości natury konstytucyjnej i projekt dotyczący utworzenia rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego nie będzie procedowany".
Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych wśrodę w kuluarach sejmu został zapytany przez dziennikarzy, czy decyzja jest słuszna:
- Można na ten temat dyskutować, ponieważ jakaś forma stabilności w zarządzaniu spółkami strategicznymi, a za takie uznaję spółki zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Polski pewnie by się być może przydała, natomiast, jak widać nie ma w tej chwili atmosfery do dyskusji na ten temat – powiedział, cytowany przez PAP.
- Analiza i publiczna dyskusja, która toczyła się od wtorku na temat projektu PiS dotyczącego m.in. zarządów spółek Skarbu Państwa, skłoniła Prawo i Sprawiedliwość do wycofania projektu – zaznaczył wicepremier.
Z informacji Business Insidera wynika, że za projektem stał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Projekt miała z kolei storpedować Solidarna Polska.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
567Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
532Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
514Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
491Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
475Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Zatrudnienie osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności a prowadzenie księgowości
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0