PKB to pojęcie ekonomiczne, o którym usłyszeć możemy przeważnie w kontekście oceny rozwoju gospodarczego. Produkt krajowy brutto, bo tak brzmi rozwinięcie tego skrótu to jeden ze wskaźników na podstawie którego mierzona, a następnie porównywana jest dynamika wzrostu gospodarczego różnych państw na świecie. Czym dokładnie jest ten wskaźnik i jak się go mierzy? Czy informacje, których dostarcza rzeczywiście można uznać za rzetelne?
PKB to suma całkowita dóbr i usług, które zostały wytworzone w danym państwie w określonym czasie. Pod uwagę brane są jedynie dobra i usługi finalne. Nacisk należy położyć na fakt, że w przypadku produktu krajowego brutto liczy się wyłącznie terytorium wytworzenia dóbr. Nie mają znaczenia takie czynniki, jak chociażby pochodzenie kapitału. PKB podaje się najczęściej w przeliczeniu rocznym. Co ciekawe, wartość PKB wyraża się w USD. Dzięki temu łatwiej porównać poszczególne wartości pomiędzy różnymi krajami. Warto wspomnieć także o rozróżnieniu pomiędzy PKB nominalnym a realnym. Ten pierwszy wskaźnik oblicza się na podstawie bieżącej wartości pieniądza. PKB realny uwzględnia także wpływ inflacji, dlatego jego wartość to PKB nominalne podzielone przez indeks cen.
Niektóre źródła wprowadzają także pojęcie PKB potencjalnego. Jest to maksymalna wartość produkcji, jaką może osiągnąć gospodarka danego kraju przy zachowaniu stabilności cen. Wyznacza się go poprzez potencjał wytwórczy. Zależy on od wielu czynników,w tym. m.in. nakłady pracy czy kapitału.
PKB można mierzyć na trzy sposoby, które zależne są od kontekstu, jaki weźmiemy pod uwagę. Uwzględnić możemy stronę dochodową, wydatkową czy też produkcyjną. PKB produkcyjne to suma wartości dodanej wszystkich towarów i usług, które zostały wytworzone w gospodarce. Oznacza to więc, że produkcja całkowita zostaje pomniejszona o wartość dóbr i usług zużytych do tej produkcji.
Zupełnie inaczej możemy spojrzeć na wskaźnik PKB kiedy przyjmiemy założenie wydatkowe. Wówczas wysokość produktu krajowego brutto ustalana jest w oparciu o wydatki wszystkich nabywców dóbr finalnych wytworzonych w danym okresie czasu (zazwyczaj roku).
Ostatni sposób pomiaru uwzględnia sumę dochodów z wszystkich możliwych źródeł. Na PKB dochodowe składają się zatem dochody z pracy, dochody z kapitału, dochody państwa oraz amortyzacja.
Główny zarzut odnośnie do wskaźnika PKB dotyczy faktu, iż trudno za jego pomocą zmierzyć zamożność społeczeństwa czy też jakość życia obywateli. Co prawda, wprowadza się w tym celu PKB per capita (wartość PKB obliczoną na jednego mieszkańca), jednak nie jest to wartość, którą można uznać za w pełni rzetelną. Dlaczego tak się dzieje? PKB nie uwzględnia wielu istotnych czynników, do których zalicza się m.in. wpływy z szarej strefy. koszty zewnętrzne czy też rozwarstwienie dochodów w społeczeństwie. Właśnie dlatego często zastępuje się go wskaźnikiem HDI (Human Development Index). Co prawda uwzględnia on wskaźnik PKB, lecz jest on tylko jedną z części składowych.
Wskaźnik PKB pomimo głosów krytyki jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym wskaźnikiem obrazującym rozwój gospodarczy. Na jego podstawie możemy powiedzieć, czy gospodarka danego kraju rozwija się czy jest wręcz przeciwnie.
Tagi: PKB, produkt krajowy brutto
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
505Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
445Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
397Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
375Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
337Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0Ewakuacja w powiecie raciborskim to fake news! Miasto dementuje dezinformacje
0Powódź 2024. PLK: we wtorek ruch pociągów wciąż wstrzymany na 12 odcinkach linii lokalnych
0