Wszystko wskazuje na to, że po miesiącach przerwy Tauron Wydobycie wznowi budowę szybu Grzegorz w Byczynie. Spółka poinformowała, że na miejscu trwają prace przygotowawcze, które mają na celu umożliwić proces pogłębienia szybu.
Uruchomiliśmy w styczniu prace przygotowawcze do wznowienia głębienia Szybu Grzegorz. Wznowiony został ruch górniczych wyciągów szybowych. Na teren budowy szybu sukcesywnie dostarczamy materiały i konstrukcje technologiczne, które pozwolą wydrążyć szyb do docelowej głębokości, a tym samym osiągnąć cele stawiane przez TAURON Wydobycie - mówi Marcin Mieszczak, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, które jest głównym wykonawcą inwestycji.
Jak podaje Dominik Kasprzyk w portalu extrainfo.pl. budowa szybu Grzegorz w Byczynie miała być jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Tauron w ostatnich latach.
W lutym 2020 roku, prace zostały wstrzymane, na co wpływ miała m.in. zmiana warunków hydrologicznych w rejonie szybu. Prace miały być wznowione, ale wiosną ubiegłego roku Tauron podjął decyzję o odstąpieniu od inwestycji - czytamy.
Władze Grupy zdecydowały, że będą utrzymywały szyb w takim stanie, by ewentualnie inny podmiot mógł dokończyć budowę, ale nie zamierzały już inwestować w nią kolejnych środków.
Jak mówi Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie, budowa nowego szybu oraz uruchomienie eksploatacji w części złoża „Dąb” w oparciu o jego infrastrukturę ma między innymi umożliwić zachowanie stabilnej produkcji węgla dla energetyki w horyzoncie czasowym określonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
I dodaje, że dodatkowe prowadzone są na rzecz budowy Szybu Grzegorz prace w podziemnej części Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie.
Z istniejących dołowych wyrobisk kopalni drążone są wyrobiska na poziomie 540 metrów, stanowiące w przyszłości główny poziom wydobywczy. W specjalnym reżimie technologicznym pokonana została już między innymi skomplikowana strefa uskokowa - dodaje prezes TAURON Wydobycie.
Inwestycja w złoże „Dąb”, ma zapewnić dedykowane paliwo dla aktywów energetycznych, a w szczególności dla niskoemisyjnego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie.
Na terenie inwestycji wykonano do tej pory infrastrukturę powierzchniową, niezbędną do głębienia szybu i wydrążono ponad 80 metrów w obudowie ostatecznej. Nieprzerwanie utrzymywany jest płaszcz mrożeniowy zabezpieczający drążenie szybu. Teren budowy pozostaje w gotowości do kontynuowania głębienia szybu – mówi Rafał Pawłowski, kierownik projektu budowy Szybu Grzegorz - dodaje Jacek Pytel.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Budowa S1 w Beskidach – góry łatwo nie oddają terenu
10807Gliwice: Tenneco uruchomiło Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe
5031Katowice Airport buduje nowy parking. Na lotnisku powstanie 757 nowych miejsc postojowych
1833Jaworzno: Danone uruchomił unikatową w świecie instalację do recyklingu kubków po jogurtach
1092Firma z Wieliczki postawiła w Bytomiu fabrykę domów z drewna klejonego
1085Piramidy w Ustroniu - ruszyły prace budowlane związane z modernizacją i rozbudową uzdrowiska
+19 / -4Katowice Airport buduje nowy parking. Na lotnisku powstanie 757 nowych miejsc postojowych
+12 / -1PGG: w kranach w Łaziskach popłynie woda z kopalni Bolesław Śmiały
+12 / -1Budowa S1 w Beskidach – góry łatwo nie oddają terenu
+14 / -4Firma z Wieliczki postawiła w Bytomiu fabrykę domów z drewna klejonego
+5 / -0Asfalt do wymiany. W sierpniu ruszą prace na autostradzie A4 Katowice-Kraków
0Katowice Airport buduje nowy parking. Na lotnisku powstanie 757 nowych miejsc postojowych
0Budowa S1 w Beskidach – góry łatwo nie oddają terenu
0Starostwo w Grodzisku zyska solarny parking. Wiaty PV stawia firma z Katowic
0Jaworzno: Danone uruchomił unikatową w świecie instalację do recyklingu kubków po jogurtach
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 9