Wszystko wskazuje na to, że po miesiącach przerwy Tauron Wydobycie wznowi budowę szybu Grzegorz w Byczynie. Spółka poinformowała, że na miejscu trwają prace przygotowawcze, które mają na celu umożliwić proces pogłębienia szybu.
Uruchomiliśmy w styczniu prace przygotowawcze do wznowienia głębienia Szybu Grzegorz. Wznowiony został ruch górniczych wyciągów szybowych. Na teren budowy szybu sukcesywnie dostarczamy materiały i konstrukcje technologiczne, które pozwolą wydrążyć szyb do docelowej głębokości, a tym samym osiągnąć cele stawiane przez TAURON Wydobycie - mówi Marcin Mieszczak, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, które jest głównym wykonawcą inwestycji.
Jak podaje Dominik Kasprzyk w portalu extrainfo.pl. budowa szybu Grzegorz w Byczynie miała być jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Tauron w ostatnich latach.
W lutym 2020 roku, prace zostały wstrzymane, na co wpływ miała m.in. zmiana warunków hydrologicznych w rejonie szybu. Prace miały być wznowione, ale wiosną ubiegłego roku Tauron podjął decyzję o odstąpieniu od inwestycji - czytamy.
Władze Grupy zdecydowały, że będą utrzymywały szyb w takim stanie, by ewentualnie inny podmiot mógł dokończyć budowę, ale nie zamierzały już inwestować w nią kolejnych środków.
Jak mówi Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie, budowa nowego szybu oraz uruchomienie eksploatacji w części złoża „Dąb” w oparciu o jego infrastrukturę ma między innymi umożliwić zachowanie stabilnej produkcji węgla dla energetyki w horyzoncie czasowym określonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
I dodaje, że dodatkowe prowadzone są na rzecz budowy Szybu Grzegorz prace w podziemnej części Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie.
Z istniejących dołowych wyrobisk kopalni drążone są wyrobiska na poziomie 540 metrów, stanowiące w przyszłości główny poziom wydobywczy. W specjalnym reżimie technologicznym pokonana została już między innymi skomplikowana strefa uskokowa - dodaje prezes TAURON Wydobycie.
Inwestycja w złoże „Dąb”, ma zapewnić dedykowane paliwo dla aktywów energetycznych, a w szczególności dla niskoemisyjnego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie.
Na terenie inwestycji wykonano do tej pory infrastrukturę powierzchniową, niezbędną do głębienia szybu i wydrążono ponad 80 metrów w obudowie ostatecznej. Nieprzerwanie utrzymywany jest płaszcz mrożeniowy zabezpieczający drążenie szybu. Teren budowy pozostaje w gotowości do kontynuowania głębienia szybu – mówi Rafał Pawłowski, kierownik projektu budowy Szybu Grzegorz - dodaje Jacek Pytel.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
976PGE GiEK oficjalnie potwierdza doniesienia ws. Elektrowni Rybnik
552Setki pracowników fabryki w Gliwicach zostanie bez pracy. "Zwolnienia posypały się z tygodnia na tydzień"
529Czarny dzień dla Rafako. Gigant energetyki z Raciborza upada
476Rewolucja kolejowa w Katowicach. Ruszyła wielka przebudowa
394Znani inwestorzy na pokładzie Digitree Group. Transakcja za ponad 12 mln zł
+6 / -0Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
+6 / -0900 dodatkowych miejsc dla samochodów. Katowice Airport buduje parking za ponad 10 mln złotych
+4 / -0W Katowice Airport ruszyła budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw za 117 mln zł
+3 / -0Parkowanie w Katowicach po nowemu. Będzie taniej w Strefie Kultury
+2 / -0Hit czy... wymyślanie koła na nowo? Innowacyjny recyklomat rozpętał burzę w sieci
0SRK wykupi kolejne pogórnicze mieszkania
0Czołowy deweloper przemysłowy Górnego Śląska i Zagłębia postawi w Gliwicach kolejne centrum logistyczne
0Rewolucja kolejowa w Katowicach. Ruszyła wielka przebudowa
0Czynsze w Katowicach w górę. Tak uplasują się na tle innych polskich miast
0