We wtorek, 14 czerwca 2022 r., w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się drugie posiedzenie komisji powołanej przez Prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 23 kwietnia 2022 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.
Komisja, kierowana przez dyrektora Departamentu Górnictwa WUG Zbigniewa Rawickiego, rozszerzona została o specjalistów reprezentujących Politechnikę Śląską w Gliwicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa oraz o przedstawiciela organizacji związkowej.
W trakcie posiedzenia przedstawiciel przedsiębiorcy przedstawił zakres przedsięwzięć podjętych w rejonie zdarzenia po zakończeniu akcji ratowniczej. Dyrektor OUG w Rybniku przekazał informacje o prowadzonych przez urząd czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia.
Wyodrębnione spośród członków komisji zespoły pracują nad kompleksowym wyjaśnieniem zagadnień związanych z przyczynami zaistnienia wstrząsu, charakterem tego zjawiska, współwystępowaniem zagrożeń naturalnych, zwłaszcza tąpaniami i metanowego w analizowanym rejonie, a także oceną przeprowadzonej akcji ratowniczej - czytamy w komunikacie.
Kierujący zespołami przedstawili również stan zaawansowania prac nad poszczególnymi zagadnieniami.
--
Przypomnijmy, w sobotę 23 kwietnia 2022 r. o 3:40 w KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego w chodniku D4a. W rejonie wypadku było 62 pracowników, 52 z nich wyszło o własnych siłach. Po 90 godzinach akcji ratownicy odnaleźli wszystkich 10 zaginionych górników, z którymi stracono kontakt po wstrząsie, żaden z nich nie przeżył.
Pierwsze posiedzenie komisji do zbadania przyczyn i okoliczności katastrofy w kopalni Zofiówka, powołanej po kwietniowych wydarzeniach w JSW przez premiera Mateusza Morawieckiego, odbyło się 12 maja 2022 roku w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. W skład komisji wchodzą specjaliści m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
W trakcie posiedzenia zaprezentowany został przebieg zdarzenia oraz przeprowadzonej akcji ratowniczej, jak również wyniki oględzin miejsca zdarzenia, które miały miejsce 5 maja br. w wyrobiskach kopalni. Według pierwszych ustaleń komisji, już przed katastrofą w KWK Zofiówka dochodziło do wstrząsów w rejonie wypadku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
568Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
533Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
515Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
492Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
478Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Zatrudnienie osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności a prowadzenie księgowości
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0