We wtorek, 14 czerwca 2022 r., w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się drugie posiedzenie komisji powołanej przez Prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 23 kwietnia 2022 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.
Komisja, kierowana przez dyrektora Departamentu Górnictwa WUG Zbigniewa Rawickiego, rozszerzona została o specjalistów reprezentujących Politechnikę Śląską w Gliwicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa oraz o przedstawiciela organizacji związkowej.
W trakcie posiedzenia przedstawiciel przedsiębiorcy przedstawił zakres przedsięwzięć podjętych w rejonie zdarzenia po zakończeniu akcji ratowniczej. Dyrektor OUG w Rybniku przekazał informacje o prowadzonych przez urząd czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia.
Wyodrębnione spośród członków komisji zespoły pracują nad kompleksowym wyjaśnieniem zagadnień związanych z przyczynami zaistnienia wstrząsu, charakterem tego zjawiska, współwystępowaniem zagrożeń naturalnych, zwłaszcza tąpaniami i metanowego w analizowanym rejonie, a także oceną przeprowadzonej akcji ratowniczej - czytamy w komunikacie.
Kierujący zespołami przedstawili również stan zaawansowania prac nad poszczególnymi zagadnieniami.
--
Przypomnijmy, w sobotę 23 kwietnia 2022 r. o 3:40 w KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego w chodniku D4a. W rejonie wypadku było 62 pracowników, 52 z nich wyszło o własnych siłach. Po 90 godzinach akcji ratownicy odnaleźli wszystkich 10 zaginionych górników, z którymi stracono kontakt po wstrząsie, żaden z nich nie przeżył.
Pierwsze posiedzenie komisji do zbadania przyczyn i okoliczności katastrofy w kopalni Zofiówka, powołanej po kwietniowych wydarzeniach w JSW przez premiera Mateusza Morawieckiego, odbyło się 12 maja 2022 roku w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. W skład komisji wchodzą specjaliści m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
W trakcie posiedzenia zaprezentowany został przebieg zdarzenia oraz przeprowadzonej akcji ratowniczej, jak również wyniki oględzin miejsca zdarzenia, które miały miejsce 5 maja br. w wyrobiskach kopalni. Według pierwszych ustaleń komisji, już przed katastrofą w KWK Zofiówka dochodziło do wstrząsów w rejonie wypadku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2674PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
1012Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
766Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
761Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
721„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+7 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
+2 / -0Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur już w przyszłym roku
0Górskie uzdrowiska niewidoczne w programie Czyste Powietrze. Ale opłaty od turystów biorą
0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
0Katowice szykują się do parkingowej rewolucji. Nowe znaki, sprzątanie ulic
0W centrach M1 na Śląsku wynajmiesz sklep na godziny
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 3