— Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii — mówił podczas dzisiejszej konferencji Adam Niedzielski. Rano minister zdrowia zapowiedział prawdopodobne zniesienie obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, ale zmian w obowiązujących obostrzeniach jest więcej.
O tym, że wkrótce zacznie się "odwilż" w narzuconych z powodu rosnącej ilości zakażeń restrykcjach, informowaliśmy rano. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że czeka nas zniesienie obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.
Pojawiło się także hasło powrotu do nauki stacjonarnej. Dziś po południu (09.02.2022 r.) odbyła się konferencja z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji Przemysława Czarnka.
Zdaniem ministra zdrowia, przesilenie 5. fali potwierdza się w każdym wymiarze, pod względem liczby nowych zakażeń, testów i zleceń POZ na test.
Tendencja spadkowa, z którą mamy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch tygodni, to jest tendencja stała. 5. fala miała charakterystyczny przebieg. Spodziewamy się, że spadki z tygodnia na tydzień będą powyżej 20 proc. - zaczął konferencję Adam Niedzielski.
Minister @a_niedzielski w #MZ: Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii #COVID19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku #koronawirus. Ta tendencja spadkowa jest stała. pic.twitter.com/XvBAAXbbTt
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 9, 2022
Według ministra zdrowia, w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej.
Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji — zapowiedział szef resortu.
Adam Niedzielski zapowiedział, że rząd przywraca ok. 5 tys. łóżek do systemu leczenia, zmniejszając tym samym wielkość infrastruktury COVID-owej do poziomu ok. 25 tys.
To mocny krok w kierunku przywracania normalności. Pierwsze kroki powinny dotyczyć ograniczania właśnie tej infrastruktury — tłumaczy Adam Niedzielski. - Walka z COVID-19 ma nie dewastować i nie dezorganizować systemu opieki zdrowotnej.
Zapowiedziane podczas konferencji zmiany dotyczą też zasad izolacji i kwarantanny. Od 15 lutego obowiązywać ma 7-dniowa izolacja dla wszystkich oraz kwarantanna dla współdomowników - wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny.
Kwarantanny i izolacje będą liczone równolegle. Nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji — zapowiedział ponadto Adam Niedzielski.
Minister zdrowia zapowiedział też, że z dniem 11 lutego zniesiona zostaje 7-dniowa kwarantanna z przyjazdu. Wyjątek od tej reguły będą stanowiły osoby nie posiadające unijnego certyfikatu COVID-19.
Minister @a_niedzielski w #MZ: Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację. Zmieniamy też zasady dot. kwarantanny. pic.twitter.com/5Wm9ZxLU04
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 9, 2022
Podczas konferencji zabrał głos także minister edukacji Przemysław Czarnek, który już wcześniej sygnalizował, że rząd może podjąć decyzję w sprawie skrócenia okresu nauki zdalnej. Szef MEiN zapowiadał, że w pierwszej kolejności do szkoły wrócą uczniowie z tych województw, które ferie zimowe miały w styczniu. Informacja ta się potwierdziła.
Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadaliśmy - poinformował minister edukacji.
Przemysław Czarnek podkreślił również, że zmiany w zasadach kwarantanny i izolacji będą miały ogromne znaczenie dla szkół.
Minister @CzarnekP na konferencji w @MZ_GOV_PL: Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadaliśmy. pic.twitter.com/ehtan6uEaN
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) February 9, 2022
Co sądziecie o zmianach? Czy to rzeczywiście koniec pandemii?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
548Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
538JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
488Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
478Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
466Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0Wesołych Świąt!
0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
010 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0