Podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych, w tym państwowych gigantów - oto rządowa recepta na kryzys energetyczny w Polsce i drastyczny wzrost cen prądu. Na temat proponowanego rozwiązania wypowiedział się w TVP wicepremier i szef MAP Jacek Sasin, pomysł skomentował również na antenie radia TOK FM wiceminister finansów Artur Soboń.
Pieniędzy uzyskanych z podatku od nadzwyczajnych zysków spółek energetycznych - nie tylko państwowych koncernów, ale też i prywatnych przedsiębiorstw - rząd chce użyć do zamrożenia cen prądu.
Założenia nowego zobowiązania w systemie fiskalnym wiceminister Jacek Sasin przedstawił w Telewizji Polskiej.
Zaproponowałem podatek od nadmiarowych zysków. Moja propozycja jest taka, żeby to był podatek 50 proc. Mam nadzieję, że rząd to przyjmie. To bardzo wysoki podatek, który da budżetowi państwa 13,5 mld zł - mówił szef Ministerstwa Aktywów Państwowych.
📽️Wicepremier @SasinJacek w @tvp_info o mechanizmie podatku od nadmiarowych zysków▶️ pic.twitter.com/sKIENLeo95
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) September 25, 2022
Spółki chętnie te nadmiarowe zyski oddadzą, bo to sztywne unijne mechanizmy liczenia ceny energii wygenerowały tak duże nadwyżki - mówił Jacek Sasin.
Jak podkreślił wicepremier, "w całej Europie trwa teraz dyskusja, jak spowodować, żeby te zyski tak nie rosły, a tym samym by cena energii nie była tak wysoka".
W całej Europie dyskutuje się o podatku od nadmiarowych zysków. UE jest bliska wprowadzenia takiego podatku, tam się mówi o podatku na poziomie 33 proc. od tych zysków. W niektórych krajach takie rozwiązania już są wprowadzane - dodał.
Zgodnie z zapowiedzią Jacka Sasina, rząd ma zająć się propozycją podatku od zysków nadzwyczajnych we wtorek 27 września.
Proces legislacyjny pewnie potrwa kilka tygodni, ale najważniejsze jest to, że propozycja, którą złożyłem, przewiduje również pewnego rodzaju działanie wstecz. Obejmie wszystkie umowy, również te umowy, które już zostały zawarte po wysokich cenach energii - mówił.
Przypomnijmy: MAP proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych i jednostek samorządu terytorialnego. Proponowana cena stanowi wzrost o 40 proc. względem średniej wysokości taryfy zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych na 2022 rok.
Podatek od zysków nadzwyczajnych nie jest dzisiaj w Europie niczym nadzwyczajnym. Państwa albo go wprowadzają, albo wspólnie rozmawiają w formacie ministrów ds. energii UE, co do zakresu rozporządzenia, które obowiązywałoby w krajach UE - skomentował na antenie radia TOK FM wiceminister finansów Artur Soboń.
💬Wicemin. @sobonartur w @Radio_TOK_FM: Podatek od zysków nadzwyczajnych nie jest dzisiaj w Europie niczym nadzwyczajnym. Państwa, albo go wprowadzają, albo wspólnie rozmawiają w formacie ministrów ds. energii #UE, co do zakresu rozporządzenia, które obowiązywałoby w krajach UE.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) September 26, 2022
Dodał, że "musimy wyważyć te zyski fiskalne z możliwością inwestycyjną spółek energetycznych".
Bo przed tymi spółkami gigantyczne wydatki inwestycyjne po to, aby przechodzić transformację – to zawsze jakiś balans - podkreślił Artur Soboń.
💬Wiceminister @sobonartur w @Radio_TOK_FM o podatku od nadzwyczajnych zysków: Musimy wyważyć te zyski fiskalne z możliwością inwestycyjną spółek energetycznych, bo przed tymi spółkami gigantyczne wydatki inwestycyjne po to, aby przechodzić transformację – to zawsze jakiś balans.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) September 26, 2022
Z wypowiedzi wiceministra wynika, że "nad różnymi wariantami" tego podatku pracuje resort klimatu i URE oraz MAP, ale zasady projektu mogą znacząco odbiegać od tego, co proponuje resort Jacka Sasina.
Pytanie, jaka będzie podstawa, jaka będzie stawka tego podatku - czy będzie to całość nadmiarowych zysków, czy nie, w jaki sposób będziemy te nadmiarowe zyski określać - mówił Artur Soboń.
Wiceminister dodał, że nowe zobowiązanie dla spółek "będzie umieszczone albo w podatku dochodowym od osób prawnych, albo będzie na ten podatek wpływać (...), bądź będzie naturalna z punktu widzenia podatników CIT".
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2680PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
1022Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
782Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
764Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
724„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+7 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
+2 / -0Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur już w przyszłym roku
0Górskie uzdrowiska niewidoczne w programie Czyste Powietrze. Ale opłaty od turystów biorą
0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
0Katowice szykują się do parkingowej rewolucji. Nowe znaki, sprzątanie ulic
0W centrach M1 na Śląsku wynajmiesz sklep na godziny
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 3