Ekoimplanty, rusztowania do tkanek, przekształcanie cukru w sole - to tylko niektóre zagadnienia, którymi zajmować się będą naukowcy w supernowoczesnym Laboratorium Katalizy Przemysłowej, uruchomionym na Politechnice Śląskiej. Ośrodek do projektowania nowoczesnych, ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle, zbudowany za 2 mln zł, został otwarty 11 maja.
Inwestycja została sfinansowana z dotacji rektora Politechniki Śląskiej, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza oraz w ramach realizacji strategii rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2016-2024.
– Strategia to jest przede wszystkim nasza wizja przyszłości i to, do czego dążymy. Jest oparta o realizację programu Inicjatywa Przyszłości – Uczelnia Badawcza, a przede wszystkim o wsparcie Priorytetowych Obszarów Badawczych, które zdefiniowaliśmy w Politechnice Śląskiej. Laboratorium Katalizy Przemysłowej wspiera obszar „Materiały przyszłości”, ale równie dobrze wpisuje się w obszar szósty, czyli „Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka”, ponieważ oba obszary dotyczą technologii, które są powiązane z gospodarką obiegu zamkniętego. Są to materiały, które mają wspierać niskoodpadowe procesy technologiczne – mówił na otwarciu rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
Powierzchnia użytkowa laboratorium i części biurowej wynosi 114 mkw. W tej przestrzeni zostały rozlokowane najnowocześniejsze sprzęty i urządzenia bazujące na najnowszych technologiach. Posłużą one do wielokierunkowego prowadzenia badań we współpracy z partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Nowe laboratorium chemiczne Politechniki Śląskiej należy do najnowocześniejszych tego rodzaju pracowni.
– Jest to laboratorium katalizy przemysłowej. Realizujemy tutaj z sukcesem strategię zrównoważonego rozwoju, który dobrze wpisuje się w ochronę środowiska, klimatu, a zarazem naszego zdrowia. Celem naszych badań jest opracowanie innowacyjnych materiałów o właściwościach katalitycznych, które stosowane są dla rozwoju czystych technologii chemicznych – mówi prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej.
Laboratorium Katalizy Przemysłowej posłuży do projektowania nowoczesnych ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle. Badacze zajmują się m.in. takimi problemami, jak wykorzystanie biomasy i materiałów pochodzenia roślinnego do magazynowania energii oraz technologiami wytwarzania inteligentnych materiałów do zastosowań medycznych, m.in. rusztowań do tkanek, ekoimplantów, nici chirurgicznych, czy leków samouwalnialnych.
Czytaj kolejne strony:
Oddanych głosów: 895
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Brzmi jak szaleństwo: właśnie teraz warto brać kredyty hipoteczne
87510Obwodnica Ustronia zyska nowy przebieg. Łatwiej dojedziemy DW 941 do Wisły (mapa)
14433Rynek biurowy się zmienia. Ale Katowice wciąż w czołówce
2349Brenna: na Hali Jaworowej powstanie baza hotelowa z trasami narciarskimi
1577DK78. Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w toku. Zobacz postęp prac (wideo)
1130PLK: wiadukt zapewni dojazd koleją do lotniska w Katowicach
+21 / -1W Zabrzu będzie produkowany niebieski wodór. Wspólny projekt PGNiG i 3 firm ze Śląska
+5 / -0Powstanie 120 km velostrad w Metropolii. Budowa pierwszych ruszy w 2023 roku
+4 / -0Katowice, Bielsko-Biała i Ożarowice wśród liderów biznesu, inwestycji i pracowitości
+4 / -0Katowice Airport: ogromny, trzeci hangar niemal gotowy
+3 / -0Powstanie 120 km velostrad w Metropolii. Budowa pierwszych ruszy w 2023 roku
0Trwają ostatnie prace na Autostradowej Obwodnicy Częstochowy. Co z resztą odcinków A1?
0Ceny mieszkań w Polsce wzrosną? Problemem inflacja, stopy procentowe i "podatek" ukryty w ustawie
0Powstaną nowe drogi przy MCK i Muzeum Śląskim. Katowice szykują sześć inwestycji
0W Zabrzu będzie produkowany niebieski wodór. Wspólny projekt PGNiG i 3 firm ze Śląska
0