Wracamy do ustawy posłów Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej nie mają wątpliwości, że jej przyjęcie przez Sejm otworzy furtkę do budowy kopalni „Paruszowiec” w Rybniku. Jednocześnie zarzucają rządowi powrót do praktyk jakie miały miejsce w PRL-u.
Przypomnijmy, w poniedziałek pisaliśmy o projekcie ustawy, która zmieni prawo geologiczne i górnicze.
Projekt mówi wprost o ułatwieniu życia przedsiębiorcom w branży górniczej. Mówiąc inaczej – po przyjęciu takiej ustawy głos mieszkańców i samorządu nie będzie miał żadnego znaczenia.
Głos w sprawie budowy nowej kopalni w Rybniku i proponowanej specustawy zabrali politycy Koalicji Obywateskiej - poseł Marek Krząkała i Grzegorz Wolnik, radny sejmiku śląskiego.
Krząkała przypomnia, że 13 maja wystosował pismo do premiera z konkretnym pytaniem: czy w Rybniku powstanie nowa kopalnia?
- Po 4 miesiącach otrzymałem odpowiedź, która niczego nie mówi poza tym, że węgiel jest potrzebny, a kopalnie nie mają wpływu na smog. Nie wiemy, jaka będzie decyzja ws. kopalni „Paruszowiec”. Z kolei pan wiceminister Gawęda mówił, że nie skreślałby pomysłu powstania kopalni. Niedawno, bo 9 września pojawił się za to poselski projekt zmiany prawa górniczego i geologicznego
- mówi Marek Krząkała.
Zdaniem radnego Sejmiku Śląskiego – Grzegorza Wolnika, tytuł projektu jest przewrotny.
- Tak naprawdę to skreśla on możliwość udziału społeczeństwa, samorządu w procesie powstawania kopalń. Minister zarezerwował sobie możliwość utworzenia obszaru specjalnego przeznaczenia. Ten obszar to rodzaj stanu wojennego na terenie gminy. Zawiesza się w tym momencie prawo miejscowe, jakim jest plan zagospodarowania przestrzennego. Decyzją administracyjną prawo lokalne zostaje zniesione. Będzie wymagana opinia wójta, burmistrza, prezydenta, ale nie jest ona absolutnie wiążąca. To lokalny samorząd w ciągu roku będzie musiał dostosować swój plan do koncesji, która będzie wydana. Jeżeli samorząd będzie się opierał, zarządzenie zastępcze wyda wojewoda. Nasze szanse w walce z kopalnią są żadne.
- wyjaśnia.
Zdaniem Grzegorza Wolnika, nie można milczeń w tej sprawie.
- Niedawno powstało „lex deweloper”, a teraz mamy kolejny „kwiatek”
- dodaje.
Marek Krząkała stwierdza z kolei, że wnioskodawcy projektu ustawy nie kryją się ze swoimi intencjami.
- Już w pierwszym zdaniu mówią o usunięciu wszelkich przeszkód prawnych, które mogą przeszkodzić budowie kopalni. Wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom
- zauważa.
Posłowie KO zapowiadają, że będą przyłączali się do każdej formy protestu przeciw kopalni „Paruszowiec”.
- Nie po to walczyliśmy o samorząd, by urzędnik z Warszawy decydował o nas. To powrót do najgorszych praktyk PRL. Mamy świadomość, że są kopalnie w naszym regionie i będzie wydobywany węgiel. Ale nie może być tak, że na zwałach zalega ten węgiel, a my fundujemy sobie nową kopalnię, w miejscu, gdzie nie ma zgody
- dodaje.
- A poza tym fundujemy sobie węgiel z Mozambiku, USA, Australii. Jesteśmy bardzo hojnym krajem. Nie walczymy z węglem, mamy świadomość, że nasza gospodarka przez wiele lat będzie na nim oparta, ale rząd zaniedbał OZE
- stwierdza Grzegorz Wolnik.
Co ciekawe, Czesław Sobierajski, jeden z posłów PiS, który podpisał się pod projektem ustawy, przyznał nam wczoraj, że zrobił to nie czytając dokumentu. Kiedy już zapoznał się z jego treścią wycofał podpis i zapowiedział głosowanie przeciwko. Mało tego, wyraził nadzieję, że projekt w ogóle nie będzie procedowany w Sejmie.
Jeszcze dziś przedstawimy komentarz wiceministra Adama Gawędy w temacie specustawy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG: nie będzie podwyżek pensji. Związkowcy rozpoczęli spór zbiorowy
6249PGG – groteska zamiast pikiety. Górnicy nie dojechali przez „Barbórkę”?
6084Co zarząd PGG zaproponował w nocy związkowcom?
4665Niespodzianka - od stycznia będą tańsze stawki za przejazd A4 do Krakowa! Znamy szczegóły
3770Związkowcy w PGG czekają na zarząd „do skutku”
2920Nie potraficie się dogadać? Dopuśćcie nas do rozmów - górnicy apelują do zarządu PGG i związków
+162 / -20PGG: nie będzie podwyżek pensji. Związkowcy rozpoczęli spór zbiorowy
+118 / -19PGG: górnicy dostaną większą „czternastkę". Dalsze rozmowy płacowe z mediatorem
+26 / -5PGG – groteska zamiast pikiety. Górnicy nie dojechali przez „Barbórkę”?
+34 / -20Uwaga kierowcy! Od jutra obowiązkowy korytarz życia i jazda na suwak
+7 / -0Black Friday w Polsce – hit czy kit? Badania nie zostawiają złudzeń
2Pękła bariera 1000 zł! Rekordowe składki ZUS na rok 2020
1PGG – groteska zamiast pikiety. Górnicy nie dojechali przez „Barbórkę”?
1Minister Emilewicz: nie będzie rekompensat za wzrost cen prądu
1Niespodzianka - od stycznia będą tańsze stawki za przejazd A4 do Krakowa! Znamy szczegóły
1