"Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem średnich zarobków nauczycieli do średnich zarobków w kraju. Średnie zarobki nauczyciela w Polsce są wyższe o prawie 57% niż średnia zarobków w Polsce" - takie wnioski wypływają z badania przeprowadzonego przez Preply. Opublikowane w minionym miesiącu zestawienie miało na celu wyłonienie miejsca na świecie, które jest najlepsze do pracy jako nauczyciel. Czy rzeczywiście sytuacja nauczycieli w Polsce jest tak dobra, jak wskazują wyniki badania? O komentarz poprosiliśmy Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Średnio w badaniu około 23% populacji ma 19 lat lub mniej. Jednak istnieją kraje, w których obywatele są wyraźnie młodsi. Przykładowo, aż 36% mieszkańców Izraela ma mniej niż 19 lat, a podobna sytuacja panuje w Kazachstanie. Trzecie miejsce pod względem młodzieży zajmuje RPA, gdzie 35% populacji nie przekroczyło jeszcze 19. roku życia.
Nie jest to zaskoczeniem, że w dużych krajach, takich jak Brazylia i Stany Zjednoczone, znajduje się najwięcej szkół. Jednak to Singapur ma najwięcej placówek na mieszkańca, co stanowi aż 6-krotną przewagę w porównaniu do średniej wynikającej z analizy - zaznacza Preply. - Na drugim miejscu pod względem ilości szkół na mieszkańca są Zjednoczone Emiraty Arabskie, a na trzecim Japonia, pomimo procesu starzenia się populacji.
Oferty pracy z dobrym wynagrodzeniem to tylko część badania. "Ocena zadowolenia z pracy nauczyciela to zadanie bardziej złożone, zależne od systemu edukacyjnego w danym kraju i od sposobu, w jaki społeczeństwo ceni i traktuje swoich nauczycieli" - podkreślają autorzy badania.
Korzystając z danych zebranych w 2018 roku przez OECD w badaniach dotyczących nauczania i uczenia się, można stwierdzić, że najszczęśliwsi i najbardziej cenieni nauczyciele znajdują się w Kanadzie, Meksyku i Austrii. Jednakże warto zwrócić uwagę, że istnieje zauważalna różnica między ogólnym poziomem satysfakcji a zadowoleniem z wynagrodzenia oraz poczuciem bycia docenianym w społeczeństwie - komentują.
Jak wynika z dalszej części zestawienia, Meksyk, Austria i Argentyna to kraje z najbardziej zadowolonymi nauczycielami na świecie.
W tych krajach wskaźniki były niemal doskonałe, ponieważ ponad 96% ankietowanych nauczycieli stwierdziło, że są zadowoleni z zawodu. Jeśli chodzi o poziom wynagrodzenia, tylko 39% wszystkich badanych nauczycieli uważa, że ich zarobki są odpowiednie. Jednak w Kanadzie ten wskaźnik wzrasta do 76%, co stanowi większość nauczycieli. Ponownie Singapur wypada tu dobrze, z wynikiem 72%, a Austria jest bardzo blisko, z wynikiem 70% - czytamy w komentarzu.
Aby przyporządkować ocenę każdemu z 42 krajów objętych badaniem, przeanalizowano następujące wskaźniki dla poszczególnych państw: średnie wynagrodzenie nauczyciela, średnie wynagrodzenie krajowe, liczba ofert pracy w szkołach, liczba ludności w wieku 19 lat i młodszych oraz ogólna liczba ludności. W badaniu wykorzystano również dane z ankiety na temat tego czy nauczyciele czują się doceniani w społeczeństwie, jak zadowoleni są ze swojej pracy oraz ich satysfakcja z wynagrodzenia.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, dotyczące sytuacji nauczycieli w Polsce, o komentarz do opublikowanego raportu poprosiliśmy Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Podane dane pochodzą z raportu firmy zajmującej się korepetycjami i szukającej wśród nauczycieli osób zainteresowanych pracą korepetytora, co należy uwzględnić w kontekście prezentowanej przez firmę informacji o wysokich zarobkach polskich nauczycieli. Ich raport trudno nazwać raportem, ponieważ zawiera błędy merytoryczne i metodologiczne - komentuje w rozmowie z redakcją Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP.
Zaznacza przy tym, że materiał zawiera poważny błąd metodologiczny, który fałszuje wnioski z raportu.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.