Polska dostąpiła wątpliwego zaszczytu. Otrzymała antynagrodę Skamielina Roku (Colossal Fossil). Nagroda została przyznana przez organizacje ekologiczne zarówno polskiej prezydencji jak i polskiemu rządowi. Pierwszy raz w historii ta nagroda została przyznana gospodarzowi szczytu klimatycznego.
Głównym powodem, dla którego Polska została tak negatywnie oceniona przez obserwatorów szczytu była promocja węgla, blokowanie negocjacji oraz ograniczanie swobód obywatelskich.
- Seria wpadek na początku szczytu, czy to ze strony polskich władz, czy organizatorów okazała się tylko przygrywką. Polska jako gospodarz szczytu nie zrobiła prawie nic, żeby zmierzyć się z kryzysem klimatycznym. Szumne zapowiedzi Mateusza Morawieckiego i Michała Kurtyki na otwarciu okazały się puste, prawdziwą twarz polskiej polityki pokazał Andrzej Duda, mówiąc o 200 latach węgla, co przecież stoi kompletnie w sprzeczności z głosem nauki. Ta bowiem stwierdza wyraźnie: zostało nam 12 lat na ambitne działania, w Polsce oznacza to konieczność odejścia od węgla do 2030 roku - powiedział Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska.
- Polska prezydencja przez długi czas zwlekała ze stworzeniem formalnej przestrzeni negocjacyjnej. Dopiero pod koniec, pod dużą presją ze strony delegacji i organizacji społecznych uchyliła trochę drzwi, ale na tym się skończyło. Zamiast na ambicje i zaangażowanie w proces negocjacji, Polska postawiła na promocję węgla i robienie dobrej miny do złej gry. To nieodpowiedzialne, by w obliczu katastrofy klimatycznej promować węglowy skansen - powiedział Paweł Szypulski, koordynator działu klimat i energia w Greenpeace Polska
- Przykro było słuchać reprezentacji Polski, wspierającej węgiel jednocześnie z takimi dyplomatami, jak Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, który trzykrotnie pojawił się w Katowicach i mówił o kryzysie klimatycznym jako zagrożeniu egzystencjalnym dla całej ludzkości, czy jak reprezentacje krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu, które dosłownie walczą o przetrwanie. Zawodzimy jako gospodarz szczytu klimatycznego, zostaje jeszcze cień nadziei, że na ostatniej prostej zmądrzejemy. Zostały dwa dni. - dodał Pękacki.
Do ograniczania swobód obywatelskich zaliczyć należy zatrzymanie przez straż graniczną 12 aktywistów, którzy chcieli dotrzeć na obrady szczytu. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką Climat Action Network, sieci składającej się z 1300 organizacji ekologicznych ze 120 krajów. - Zdecydowanie potępiamy odmowę wjazdu i deportację kolegów, którzy nie zostali wpuszczeni do Polski w celu wzięcia udziału w COP24. Z tego, co rozumiemy, powody odmowy wjazdu wynikają z zarzutów, że stanowią „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” - komentuje May Boeve z 350.org.
Co prawda szczyt zaplanowany jest do 14 grudnia, ale już wiadomo, że obrady potrwają dłużej. Dziś minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że na pewno rozmowy dotyczące dokumentu końcowego prowadzone będą jeszcze w sobotę. A niewykluczone, że dłużej. - Dziś mówimy, że przedłużamy na sobotę, a co będzie dalej, to się okaże. Jest wiele godzin do końca soboty – zaznaczył.
Czy Waszym zdaniem Polska zasłużyła na antynagrodę?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Od 1 listopada więcej dróg płatnych w Polsce. Na liście m.in. odcinek autostrady A1 i drogi S1
959"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
859"Nikt nie straci pracy". PGG przedstawiła plan dla KWK Ruda
470"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
360Ponad 59,6 mln zł świadczenia wspierającego wypłacił ZUS w woj. śląskim
332"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
+3 / -0Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
+2 / -0Ile pieniędzy popłynie do miast w Śląskiem "kroplówką" dla samorządu? Znamy kwoty
+2 / -0Ponad 58 mln zł przychodów. Digitree Group szacuje wyniki za trzy kwartały 2024 roku
+1 / -0PAS sprawdził, jak najtaniej ogrzać dom w sezonie 2024. Lider wciąż ten sam
0Koniec z bezwzględnym zakazem pracy na L4. Od 1 stycznia rewolucja w zwolnieniach lekarskich
0Ptasia grypa w Śląskiem. Wojewoda wprowadził obostrzenia (mapa)
0Długie weekendy 2025. Jak najkorzystniej rozplanować urlop?
0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
0