Polska uzyskała zwolnienie z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej już w roku 2050, zgodnie ze swoimi celami – powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu pierwszego dnia szczytu Unii Europejskiej, głównie poświęconego sprawom klimatycznym.
Za uzyskaniem neutralności opowiedziały się nawet Czechy i Węgry, które dotąd wraz z Polską sprzeciwiały się tej inicjatywie. Polska została sama.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział jednak, że Polska potrzebuje więcej czasu w sprawie neutralności klimatycznej i dodał, że do tego tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 roku.
- Do konkluzji wpisany został wyjątek, czyli reguła, zasada, która musi być uwzględniana w procesie legislacyjnym – co jest zapisane w punkcie trzecim konkluzji, a mianowicie, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neuralności klimatycznej – powiedział premier RP.
- Rozumiemy, że są kraje, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, technologiczną, społeczną, ale Polska nie jest winna temu, że akurat jesteśmy w takim, a nie innym położeniu, jeśli chodzi o nasz systewm energetyczny – dodał.
Jednocześnie Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom, że Polska nie przedstawiła żadnej daty dojścia Polski do neutralności klimatycznej. Szef polskiego rządu liczy na to, że nasz kraj dostanie znaczną część z tworzonego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, mającego wynieść 100 mld euro. Zapis o tworzeniu funduszu znalazł się we wnioskach ze szczytu.
- Wiemy, że znaczna część z tego funduszu, trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część z Funduszu SprawiedliwejTransformacji przypadnie właśnie Polsce – dodał szef.
We wnioskach znalazł się także zapis o przeznaczeniu dużych środków na transformację energetyczną przez Europejski Bank Inwestycyjny, a także bezpośrednie odniesienie do energetyki jądrowej, co wsparła m.n. Polska, Czechy czy Francja. Właśnie energetykę jądrową wskazały Czechy jako tę, która pomoże temu krajowi osiągnąć neutralność klimatyczną, i tym motywowały zmianę swojego punktu widzenia ze sprzeciwu na poparcie.
Mateusz Morawiecki powiedział też, że za sprawą ustaleń szczytu Polska będzie mogła przeprowadzić transformację energetyczną bezpieczną i korzystną gospodarczo, a propozycje szczytu są „ze wszech miar dobre dla Polski” oraz „do czegoś Polskę zobowiązują, ale jednocześnie dają ogromne pole manewru”.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
853Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
610Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
515Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
497Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
437Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0Uwaga! 2 maja ZUS będzie zamknięty. Zaplanuj wizytę w innym terminie
0KAS w Katowicach ostrzega: oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0
~sympatyk 2019-12-15
14:50:04
Na szczycie europejskim załatwiliśmy sobie brudne powietrze i wysokie rachunki za prąd, Putinowi załatwiliśmy zbyt na rosyjski węgiel, i utraciliśmy szanse na większe pieniądze z UE na restrukturyzację polskiej energetyki.
W Radzie Europejskiej konkluzje są przyjmowane JEDNOGŁOŚNIE i dlatego w tych konkluzjach pozwolono Polsce na wyłączenie z celu neutralności klimatycznej. Przywódcy unijni porozumieli się na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r.
W konkluzjach nie ma wyraźnego zapisu, że RE nie życzy sobie przedstawiania wniosków legislacyjnych ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. To teraz od KE zależy np. czy projekt przyjmie formę dyrektywy czy rozporządzenia. Przyjęty przez RE kierunek Komisja wypełnia przepisami szczegółowymi.
Żeby przyjmowane przepisy nie uzależniały wsparcia finansowego od osiągnięć neutralności klimatycznej, to by było dobre dla Polski, ale temu na pewno będzie przeciwny Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron prezydent Republiki Francuskiej, który powiedział „Jeśli Polska wstrzyma się od osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 to postawi się poza mechanizmem solidarnościowym mechanizmem finansowania”.