Czy Polska to kraj przyjazny ekologii? Wspierający rozwój czystych źródeł energii, dbający o komfort życia swoich mieszkańców? Przynajmniej taki obraz naszego kraju jawi się w dwuminutowym spocie przygotowanym przez MSZ z okazji zbliżającego się szczytu klimatycznego COP 24.
Spot #ChangingTogether pod względem wizualnym to majstersztyk. Zrealizowany jest profesjonalnie, dobrze się go ogląda.
Jednak treści są co najmniej budzące wątpliwości. Przedstawia je spokojnym głosem po angielsku lektorka. Spot zaczyna się od stwierdzenia, że planeta to nasz dom, który możemy stracić, jeśli się nim nie zaopiekujemy.
Potem przechodzimy do opisu pewnego kraju, w którym klimat się konsekwentnie poprawia, który podejmuje praktyczne kroki w redukcji gazów cieplarnianych, który wprowadza nowoczesne, przyjazne środowisku technologie do produkcji i oszczędzania energii, który promuje niskoemisyjne środki transportu. Jest to kraj, który prowadząc zrównoważoną gospodarkę leśną i dbając o naturę pomaga wchłaniać dwutlenek węgla z atmosfery.
Słyszymy też, że mieszkańcy tego kraju doskonale rozumieją, że miasta jutra adaptują się do zmian klimatycznych, a społeczeństwo wie, co robić dla stymulowania wzrostu i komfortu życia.
Wreszcie dowiadujemy się, że jest to kraj, w którym zmiana jest postrzegana jako szansa na lepsze jutro, a nikt nie jest pozostawiony samemu sobie, a także, że to kraj, w którym wszystko ma znaczenie. Wielkim finałem jest stwierdzenie, że tym krajem jest Polska. To wszystko obrazowane jest obrazkami krajobrazu pełnego zieleni, błękitnego nieba, rozmieszczonych wiatraków i paneli słonecznych.
W sieci nie brak komentarzy, że to propaganda, a nie reklama. I to reklama rodem z minionej epoki.
„Naprawdę najbardziej zanieczyszczony pyłami region w Europie chwiali się czystym powietrzem??? Tego by nawet Bareja nie wymyślił :-) LOL", „Podziwiam, doceniam, naprawdę szanuję ten rodzaj czarnego humoru, tylko nie wiem czemu za to płacę."; „Guys, please... Did you misspelled Holland?", „Is it some kind of joke? Country that produces energy mainly using coal and where cities are extremely polluted is shown as eco-friendly etc.?”; „Wycinanie lasów, energetyka oparta na węglu, eliminacja elektrowni wiatrowych, to jest dbanie o klimat?", „takie tvp tylko, ze w intermetach” - to tylko niektóre z lawiny komentarzy na oficjalnym kanale MSZ na youtube.
Co ciekawe, do filmiku odniósł się Greenpeace Polska zamieszczając w siecią swoją wersję. Dowiadujemy się z niej, że emisja gazów cieplarnianych w Polsce rośnie, że Polska buduje kopalnie i elektrownie węglowe (to w odpowiedzi na wprowadzanie ekologicznych technologii do produkcji energii) a wszystkie lasy w Polsce pochłaniają mniej CO2 niż emituje elektrownia w Bełchatowie.
A Waszym zdaniem filmik jest dobrą reklamą Polski? Czy przedstawia zakłamany obraz naszego kraju?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wyciek informacji z JSW: wkroczy prokurator. Związkowcy i zarząd idą na noże
979Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
561Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
498"Mój rower elektryczny". W 2025 roku ruszą rządowe dotacje
372"Sytuacja daleka od idealnej". Gigantyczna strata JSW
369Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+2 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Wiceminister Edukacji spotkała się z dyrektorami śląskich szkół i uczelni
0PGG: nie żyje 31-letni górnik z kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu
0Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
0Decyzja GDOŚ: Rybnik ma pierwszy ośrodek dla nutrii!
0Raport: ponad połowa Polaków chce robić zakupy w niedziele. Zakaz handlu popiera zwłaszcza jedna grupa
0
~lokalny 2018-11-28
11:58:15
Do tego wycofujemy się z elektrowni wiatrowych i budujemy nowe bloki węglowe. Na wysypiskach palą się śmieci i opony. No raczej nie jesteśmy ECO.
~szpryca 2018-11-28
16:14:56
Jak to było w filmie - że redukowana jest emisja spalin? Stałam w korku pod centrum COP 24, bo policja zablokowała pół miasta. Tzn to nie ich wina, ale ci się nawdychali spalin, to ich