Czy Polska to kraj przyjazny ekologii? Wspierający rozwój czystych źródeł energii, dbający o komfort życia swoich mieszkańców? Przynajmniej taki obraz naszego kraju jawi się w dwuminutowym spocie przygotowanym przez MSZ z okazji zbliżającego się szczytu klimatycznego COP 24.
Spot #ChangingTogether pod względem wizualnym to majstersztyk. Zrealizowany jest profesjonalnie, dobrze się go ogląda.
Jednak treści są co najmniej budzące wątpliwości. Przedstawia je spokojnym głosem po angielsku lektorka. Spot zaczyna się od stwierdzenia, że planeta to nasz dom, który możemy stracić, jeśli się nim nie zaopiekujemy.
Potem przechodzimy do opisu pewnego kraju, w którym klimat się konsekwentnie poprawia, który podejmuje praktyczne kroki w redukcji gazów cieplarnianych, który wprowadza nowoczesne, przyjazne środowisku technologie do produkcji i oszczędzania energii, który promuje niskoemisyjne środki transportu. Jest to kraj, który prowadząc zrównoważoną gospodarkę leśną i dbając o naturę pomaga wchłaniać dwutlenek węgla z atmosfery.
Słyszymy też, że mieszkańcy tego kraju doskonale rozumieją, że miasta jutra adaptują się do zmian klimatycznych, a społeczeństwo wie, co robić dla stymulowania wzrostu i komfortu życia.
Wreszcie dowiadujemy się, że jest to kraj, w którym zmiana jest postrzegana jako szansa na lepsze jutro, a nikt nie jest pozostawiony samemu sobie, a także, że to kraj, w którym wszystko ma znaczenie. Wielkim finałem jest stwierdzenie, że tym krajem jest Polska. To wszystko obrazowane jest obrazkami krajobrazu pełnego zieleni, błękitnego nieba, rozmieszczonych wiatraków i paneli słonecznych.
W sieci nie brak komentarzy, że to propaganda, a nie reklama. I to reklama rodem z minionej epoki.
„Naprawdę najbardziej zanieczyszczony pyłami region w Europie chwiali się czystym powietrzem??? Tego by nawet Bareja nie wymyślił :-) LOL", „Podziwiam, doceniam, naprawdę szanuję ten rodzaj czarnego humoru, tylko nie wiem czemu za to płacę."; „Guys, please... Did you misspelled Holland?", „Is it some kind of joke? Country that produces energy mainly using coal and where cities are extremely polluted is shown as eco-friendly etc.?”; „Wycinanie lasów, energetyka oparta na węglu, eliminacja elektrowni wiatrowych, to jest dbanie o klimat?", „takie tvp tylko, ze w intermetach” - to tylko niektóre z lawiny komentarzy na oficjalnym kanale MSZ na youtube.
Co ciekawe, do filmiku odniósł się Greenpeace Polska zamieszczając w siecią swoją wersję. Dowiadujemy się z niej, że emisja gazów cieplarnianych w Polsce rośnie, że Polska buduje kopalnie i elektrownie węglowe (to w odpowiedzi na wprowadzanie ekologicznych technologii do produkcji energii) a wszystkie lasy w Polsce pochłaniają mniej CO2 niż emituje elektrownia w Bełchatowie.
A Waszym zdaniem filmik jest dobrą reklamą Polski? Czy przedstawia zakłamany obraz naszego kraju?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17603Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
7941Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7919JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2138Wrócą po zaginionych górników. JSW rusza z kolejnym etapem akcji ratowniczej na Pniówku
1094Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Poważny błąd popełniany przy zakupie auta. Na ten szczegół rzadko kto zwraca uwagę
0Famur, JSW i Komatsu zbudują kopalnię na Ukrainie. Śląskie spółki podpisały list intencyjny
0Nie chcą biogazowni w pobliżu domostw. "To byłby dramat dla ludzi"
0Stormwater Poland 2023. Ostatnia szansa na rejestrację!
0
~lokalny 2018-11-28
11:58:15
Do tego wycofujemy się z elektrowni wiatrowych i budujemy nowe bloki węglowe. Na wysypiskach palą się śmieci i opony. No raczej nie jesteśmy ECO.
~szpryca 2018-11-28
16:14:56
Jak to było w filmie - że redukowana jest emisja spalin? Stałam w korku pod centrum COP 24, bo policja zablokowała pół miasta. Tzn to nie ich wina, ale ci się nawdychali spalin, to ich