Ponad 100 funkcjonariuszy CBA uczestniczyło w rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Polsce. Zatrzymano 9 osób. Grupa naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT na kwotę ponad 700 mln zł.
Funkcjonariusze z Delegatur Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Łodzi, Poznania i Wrocławia, w ramach skoordynowanych działań na terenie całego kraju zatrzymali 9 osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.
Grupa ta w latach 2013-2016 naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT na kwotę ponad 700 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że wprowadzano do obrotu, a następnie fikcyjne fakturowano towary w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego, a także wystawiano poświadczające nieprawdę faktury VAT, deklaracje VAT i dokumentację księgową.
Ustalenia poczynione w ramach prowadzonego śledztwa wskazują, iż działalność przestępcza prowadzona była z wykorzystaniem tzw. znikających podatników oraz "buforów". Grupa utworzyła sieć firm, które wprowadzały do obrotu prawnego faktury VAT nie odpowiadające rzeczywistym transakcjom, gdyż ich celem było jedynie sztuczne generowanie kwot podatku VAT. Taki „znikający podatnik” po wystawieniu faktury sprzedażowej nie uiszczał należnego podatku a potem znikał. Natomiast tzw. bufory preparowały dokumentację świadczącą o dalszej odsprzedaży towaru.
Zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która nadzoruje toczące się postępowanie, gdzie zostaną im przedstawione m.in. zarzuty kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty o dokonanie przestępstw skarbowych.
Funkcjonariusze CBA przeszukali także miejsca zamieszkania zatrzymanych osób, siedziby powiązanych z nimi podmiotów gospodarczych, a także inne wytypowane uprzednio miejsca na terenie całego kraju.
Wskazane postępowanie to efekt wielomiesięcznej intensywnej pracy zarówno prokuratorów jak i funkcjonariuszy CBA, którzy działając w specjalnie powołanym przez Prokuraturę Krajową zespole, zgromadzili i przeanalizowali obszerny materiał dowodowy, który dał podstawy do przeprowadzonych czynności procesowych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
542Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
533JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
480Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
467Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
456Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
010 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0Konferencja w sprawie pakietu deregulacyjnego odwołana. Projekt Brzoski wciąż na stole
0