Przed sfinalizowaniem transakcji kupna lub sprzedaży przedsiębiorstwa najczęściej dokonuje się jego wyceny. Aktualnie istnieje wiele metod wyceny spółek, z których mogą skorzystać rzeczoznawcy. Omawiamy te najpopularniejsze.
Spółki mają różne składniki majątkowe, które składają się na ich wartość. Do tego dochodzą zobowiązania obniżające wartość majątku przedsiębiorstwa. Majątkowe metody wyceny przedsiębiorstwa sprowadzają się do oszacowania wartości składników aktywów - rzeczoznawca przyjmuje, że spółka jest warta tyle, ile jest wart jej majątek pomniejszony o zobowiązania.
Majątkowe metody wyceny przedsiębiorstwa są prostym i relatywnie szybkim sposobem, który pozwala poznać wartość spółki. Jednocześnie rzeczoznawca może skorzystać z jednej z kilku majątkowych metod wyceny spółki. Do najpopularniejszych należą:
Metoda księgowa. W jej przypadku znaczenie mają sprawozdania finansowe, w oparciu o które dokonuje się oszacowania wartości spółki. To jeden z najszybszych sposobów, który pozwala poznać, ile warta jest firma.
Metoda skorygowanych aktywów netto. Oszacowania wartości przedsiębiorstw można dokonać również w oparciu o tę metodę, która jest podobna do pierwszej z opisanych metod, przy czym rzeczoznawca dokonuje skorygowania aktywów.
Metoda wartości likwidacyjnej. Wycena spółki w oparciu o tę metodę jest niższa niż w przypadku metody księgowej, a to dlatego, że rzeczoznawca wycenia jej majątek po cenie likwidacyjnej.
Rzeczoznawcy z rzeczoznawcy.net.pl przed przystąpieniem do wyceny firm zawsze biorą pod uwagę cel jej sporządzenia. W ten sposób mogą dobrać najbardziej adekwatną metodę wyceny przedsiębiorstwa.
Wycena spółki może przebiegać również w oparciu o metodę dochodową. Jej zaletą jest to, że dobrze odzwierciedla rzeczywistą wartość spółki. Rzeczoznawca wyceniający przedsiębiorstwo zakłada, że wartość firmy wynika z jej zdolności do generowania nadwyżek przepływów pieniężnych w przyszłości. W praktyce zatem konieczne jest przyjęcie pewnych założeń finansowych, zgodnie z którymi dokonana zostanie wycena.
W procesie wyceny rzeczoznawca przyjmuje za podstawę wyceny m. in.: zysk netto, dywidendę, wolne przepływy finansowe (Discounted Cash Flows - DCF) lub nadwyżkę finansową. Najpopularniejszą podstawą jest jednak metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF), chociaż rzeczoznawcy często sięgają również po metodę zdyskontowanych zysków lub dywidend.
Jak już wspomniano, wycena spółek w oparciu o ten sposób wymaga poczynienia pewnych założeń. Łatwo zatem o pomyłkę - wystarczy, że rzeczoznawca przyjmie zbyt optymistyczne wskaźniki.
Transfer udziałów na rzecz dzieci, przygotowanie spółki do sprzedaży czy chęć poznania aktualnej wartości spółki - to tylko kilka powodów, dla których rzeczoznawcy przystępują do oszacowania wartości spółki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: "W jakim celu przeprowadzana jest wycena spółki?".
Na rynku w obszarze jednej branży działa najczęściej co najmniej kilka podobnych firm. Mogą one:
być na podobnym etapie rozwoju,
mieć sprzedaż na zbliżonym poziomie,
mieć zbliżoną rentowność.
Wycena firmy może zatem odbyć się na zasadzie porównania. To właśnie analogia leży u podstaw porównawczych metod wyceny przedsiębiorstw.
Rzeczoznawca, który dokonuje wyceny składników majątku przedsiębiorstwa przy użyciu tego sposobu, musi w pierwszej kolejności znaleźć firmę do analizy - np. znajdującą się w podobnym stadium rozwoju, co spółka, której oszacowania wartości się podjął. Następnie specjalista przystępuje do przemnożenia wartości spółki przez wartość wskaźników wzorcowych.
Czy w odniesieniu do każdej działalności ten sposób wyceny może mieć zastosowanie? Kłopotliwe może być znalezienie informacji o podobnym podmiocie działającym na rynku. Brak danych będzie uniemożliwiał wykorzystanie tego sposobu wyceny. Z tego względu najczęściej szacowanie wartości firmy poprzez porównanie jej z innymi przedsiębiorstwami działającymi na rynku odbywa się głównie w odniesieniu do dużych podmiotów gospodarczych, gdyż uzyskanie informacji o ich wynikach finansowych (w tym uzyskanym zysku) zazwyczaj nie stanowi problemu.
"Podobasz mi się lub nie". Związkowcy: Program odejść z Poczty Polskiej dobrowolny tylko z nazwy
2887Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
907636 mln zł zysku. Tauron pokazał wyniki za trzeci kwartał
472JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowe giganty będą współpracować
459Jedyne takie w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności zaczęło działać na Śląsku
210Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
+2 / -0"Podobasz mi się lub nie". Związkowcy: Program odejść z Poczty Polskiej dobrowolny tylko z nazwy
+2 / -0Przedsiębiorca i członek RIG w Katowicach Konsulem Honorowym Mongolii
+1 / -0Prezes Zarządu Euvic 2030 na czele Digitree Group. Tobiasz Wybraniec zastąpi Konrada Żaczka
+1 / -0Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
0Jedyne takie w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności zaczęło działać na Śląsku
0JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowe giganty będą współpracować
0636 mln zł zysku. Tauron pokazał wyniki za trzeci kwartał
0Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
0