Część środków, które Unia Europejska przeznacza na określone regiony (w przypadku Polski – województwa), wykorzystywana jest bezpośrednio przez organy rządowe i samorządowe, część jednak trafia bezpośrednio do obywateli i przedsiębiorców. Wykorzystywane są do tego różnorodne programy i projekty dofinansowań, dotacji oraz pożyczek.
W tym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej tematowi niskooprocentowanych pożyczek z Unii Europejskiej dla polskich przedsiębiorców. Kto konkretnie może na nie liczyć i na jakie cele można wykorzystać pozyskane w ten sposób środki? Czy pożyczki te są lepsze od ofert dostępnych w bankach komercyjnych? Sprawdź!
Pożyczki z Unii Europejskiej to instrumenty finansowe skierowane do bardzo szerokiej grupy przedsiębiorców. Ogółem mówiąc, korzystać z nich mogą zarówno duże firmy, jak i te z segmentu MŚP. Również branża czy rodzaj oferowanych produktów zazwyczaj nie będą miały dużego znaczenia.
W Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na różne sposoby, począwszy od jednoosobowej działalności gospodarczej, po różne typy spółek (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, cywilne i nie tylko). Wielu przedsiębiorców z pewnością ucieszy fakt, że pożyczki unijne dostępne są niezależnie od tego, jaką formę wybrała dana firma.
Jeśli zaś chodzi o cele pożyczki, to tutaj również możliwości są spore. Przede wszystkim trzeba wskazać, że pożyczki z UE można podzielić na trzy główne kategorie: pożyczki inwestycyjne, obrotowe i płynnościowe. Pożyczkę inwestycyjną można wykorzystać na przykład na budowę nowego biura lub zakup pojazdów firmowych, zaś obrotową bądź płynnościową na wypłacenie wynagrodzeń i inne bieżące wydatki.
Czym zatem różni się pożyczka obrotowa od płynnościowej? Ta pierwsza przewidziana jest dla pożyczkobiorców bez opóźnień w BIK-u i rejestrach biur informacji gospodarczej, druga zaś dedykowana jest firmom, których sytuacja finansowa pogorszyła się z powodu pandemii koronawirusa. W przypadku pożyczki płynnościowej dopuszczalne są opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań, ale tylko w przypadku, gdy wystąpiły po wybuchu pandemii i z jej powodu.
Często można spotkać się z pytaniem, co lepiej wziąć – zwykłą pożyczkę obrotową lub inwestycyjną z banku komercyjnego, czy też jej ekwiwalent z Unii Europejskiej. W większości przypadków to pożyczka unijna będzie korzystniejsza, przede wszystkim z uwagi na znacznie niższe oprocentowanie, które z kolei wpływa znacząco na ostateczny koszt zobowiązania.
Żeby jednak mieć pewność, że wybierze się najlepszy typ, a w dalszej kolejności najkorzystniejszą ofertę pożyczki, najlepiej najpierw skorzystać z porady eksperta z https://habza.com.pl/pozyczki-unijne/. Przy wyborze optymalnej pożyczki trzeba bowiem wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, takich jak chociażby możliwości finansowe firmy, jej historia kredytowa, potrzeby i oczekiwania. Jeśli zajmie się tym ekspert, szanse na pozytywną decyzję i korzystne warunki zobowiązania będą znacznie wyższe.
Senat: dodatek jednak dla wszystkich. Ustawa węglowa poprawiona
4786Elektrownia Jaworzno na skraju katastrofy? Rafako: Tauron spala syf!
3722Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
3324UTK hamuje zapał Czechów. RegioJet wyjedzie na polskie tory, ale rozkład okrojony
3310Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
3154Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
+24 / -5Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
+19 / -2Kozłowski o nagrodach w JSW: na górników wylało się wiadro hejtu, ktoś nakręca tę spiralę
+21 / -10Duński urbanista bez ceregieli: Katowice to amerykańsko-sowiecka dystopia. Komentują architekci
+12 / -4Górnicy weszli do siedziby PGG. Chcą rozmawiać z Jackiem Sasinem
+7 / -0Awaria w elektrowni Jaworzno? Tauron: Onet straszy tytułami!
0Dopłaty do ogrzewania. Eksperci: rząd bez pomyślunku wyrzuci miliardy złotych
0Uwaga! Utrudnienia w Katowice Airport. Sprawdź, jak dojechać do lotniska
0UTK hamuje zapał Czechów. RegioJet wyjedzie na polskie tory, ale rozkład okrojony
0Inflacja uderza nie tylko w kieszenie. Niepokojące wyniki sondażu
0