Gwarancja pracy do emerytury dla pracowników dołowych lub system osłon przy braku miejsca w kopalni – to najważniejsze ustalenia czwartkowych rozmów związkowców ze stroną rządową. Wciąż jednak nie ma uzgodnień dotyczących harmonogramu czasowego transformacji sektora górniczego w Polsce.
Czwartkowe, zakończone już po północy rozmowy Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z delegacją rządową przybliżyły strony do porozumienia.
– Elementy systemowe są praktycznie ustalone. Jest też wiele elementów gwarancyjnych dla pracowników. Najważniejszy dotyczy gwarancji pracy do emerytury dla wszystkich pracowników dołowych. Ustaliliśmy też gwarancje dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Mamy ustaloną bazę dotycząca ewentualnego systemu osłon, gdyby nie było możliwości bezpośredniej alokacji z kopalni na kopalnie – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” po kolejnej rundzie rozmów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, która zakończyła się tuż przed godz. 1.00 w nocy z czwartku na piątek.
Przewodniczący wskazał jednak, że między MKPS, a stroną rządową wciąż istnieją spore rozbieżności związane z harmonogramem transformacji sektora górniczego.
– Wczoraj ustaliliśmy, że mechanizm, który przyjmujemy do transformacji tego sektora opiera się na modelu niemieckim. Tam cały okres wygaszania wydobycia węgla kamiennego trwał bardzo długo i ten okres w naszym kraju też będzie trwał długo. Natomiast problemem jest to, żeby ustalić takie daty tego wygaszania, żeby one nie spowodowały strukturalnego bezrobocia w niektórych miastach – podkreślił Dominik Kolorz.
W podobnym tonie wypowiedział się po zakończeniu czwratkowych negocjacji Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych. Podkreślił, że w kwestiach systemowych strony „praktycznie się porozumiały”. Różnice zdań dotyczą umiejscowienia konkretnych zapisów porozumienia na osi czasu.
– Będziemy o tym jutro spokojnie rozmawiać. Zakładam, że zmierzamy w stronę kompleksowego porozumienia – powiedział Artur Soboń.
Dziś w południe miały zostać wznosione negocjacje, a na godz. 16.00 zaplanowana była wielka manifestacja górników, hutników i energetyków na ulicach Rudy Śląskiej. Jednak WZZ Sierpień'80 KWK Ruda Ruch Halemba informuje, że manifestacja została odwołana. Powodem jest podpisanie porozumienia komitetu protestacyjnego z delegacją rządową. Póki co jednak strony oficjalnie o zawarciu jakiegokolwiek porozumienia nie informują.
Oddanych głosów: 6135
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Protest w obronie pracowników kolei na węźle katowickim. Ruch pociągów przywrócony!
475Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
435Wkrótce pożegnamy wakacje. Nie daj się holiday blues, sprytnie zaplanuj urlop 2025!
351Prokuratura postawiła zarzut Michałowi Wosiowi. Poseł mówi o "bełkocie"
29814 emerytura 2024. Pierwsze przelewy z ZUS dla 9 mln osób popłyną już pod koniec sierpnia
289Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+2 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0"Aktywnie w żłobku" - nawet 1900 zł miesięcznie z ZUS na konto placówki, do której uczęszcza dziecko
0Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
0Miszmasz śmieci na A4. KAS zatrzymała nielegalny transport odpadów z Niemiec
0Sierpień znakomitym szczytem letniego sezonu 2024 w Katowice Airport
0Masz zaległy urlop? To ostatni dzwonek, żeby go wykorzystać!
0