To pierwszy raz w powojennej Polsce, kiedy premier naszego kraju ogłasza stan klęski żywiołowej. Rozporządzenie zostało podpisane przez Donalda Tuska i opublikowane. Obejmuje tereny znajdujące się w powiecie raciborskim.
Stan klęski żywiołowej to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych. Mamy jeszcze stan wojenny i stan wyjątkowy. Nie ogłoszono jej podczas powodzi w 1997 roku, ani podczas pandemii koronawirusa. Zrobił to dopiero premier Donald Tusk, w czasie powodzi w województwie śląskim, dolnośląskim i opolskim.
Jak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, w związku z trudną sytuacją powodziową rząd planuje wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w wybranych powiatach, miastach i gminach:
1) w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
2) w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
3) w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie następujących ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela:
1) obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
2) nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
3) nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
4) nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.
Stan klęski żywiołowej ma trwać maksymalnie 30 dni od momentu ogłoszenia, a okres ten ma zapewnić niezbędny czas na zapobieżenie skutkom klęski i ich usunięcie.
Wcześniej pisaliśmy:
Jak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, w związku z trudną sytuacją powodziową rząd planuje wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w wybranych powiatach, miastach i gminach województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.
Decyzje dotyczące dokładnych lokalizacji podjęte mają być na podstawie rekomendacji wojewodów po analizach wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.
Stan klęski żywiołowej ma trwać maksymalnie 30 dni od momentu ogłoszenia, a okres ten ma zapewnić niezbędny czas na zapobieżenie skutkom klęski i ich usunięcie.
Jak wynika z opisu projektu, kluczowe jest szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia i usunięcie już zaistniałych skutków katastrofy.
W czasie obowiązywania stanu klęski wprowadzone zostaną "niezbędne ograniczenia praw i wolności". Wśród nich znajdą się takie środki jak nakaz ewakuacji, zakaz przebywania w wybranych miejscach oraz obowiązek zabezpieczenia lub opróżnienia lokali mieszkalnych.
Przypomnijmy, że stan klęski żywiołowej to jedna z form stanu nadzwyczajnego, który może zostać wprowadzony przez rząd w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej lub innej katastrofy naturalnej. Jego celem jest ochrona ludności oraz usuwanie skutków takich zdarzeń.
Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony na okres do 30 dni, choć w szczególnych przypadkach można go przedłużyć.
Stan klęski żywiołowej ogłasza się głównie w odpowiedzi na sytuacje takie jak powodzie, huragany, trzęsienia ziemi czy inne katastrofy naturalne, które zagrażają życiu, zdrowiu lub mieniu obywateli.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0