Zaledwie w minionym tygodniu, przy okazji wizyty na Śląsku, premier Mateusz Morawiecki poprosił górników o "pracę ponadnormatywną". Związkowcy podnosili wówczas, że strona rządowa wciąż nie wyszła do nich z żadną propozycją dotyczącą przyszłości polskiego górnictwa, a w szczególności renegocjacji zawartej ponad rok temu umowy społecznej. Teraz się doczekali. Szef rządu pojawił się dziś w Katowicach, żeby w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim porozmawiać z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Zaraz po spotkaniu pojawiły się pierwsze komentarze górników.
AKTUALIZACJA (22:10)
Po zakończonym spotkaniu pojawiło się już pierwsze, dość zwięzłe, podsumowanie ze strony górników ze Związku Zawodowego "Przeróbka".
W dniu 25 lipca br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, odbyło się spotkanie związków zawodowych z Premierem RP - Mateuszem Morawieckim, którego efektem jest prosty, choć trudny do zrozumienia komunikat - piszą na Facebooku.
Likwidacyjna górnictwo tzw. "Umowa społeczna...", która zakłada redukcję produkcji węgla i stopniową likwidację kopalń jest aktualnie realizowana z jednoczesnym wzrostem wydobycia, większą przeróbką i sprzedażą węgla - czytamy.
Wcześniej pisaliśmy:
Górnicy zostali poproszeni o pracę ponadnormatywną - powiedział premier Mateusz Morawiecki dokładnie tydzień temu, podczas konferencji prasowej w Gliwicach. Wszystko po to, żeby krajowego węgla, również energetycznego, nie zabrakło.
Wizyta premiera na Śląsku w minionym tygodniu dotyczyła trudnej sytuacji na polskim rynku energetycznym.
Zobaczcie państwo co się dzieje w Niemczech, we Francji, we Włoszech, o czym tam się mówi: o blackoutach, o wielkich ograniczeniach w dostępie dla przemysłu (...) Oby te problemy nas nie dotknęły, ale plany awaryjne także musimy szykować - mówił wówczas premier Morawiecki.
Poproszony o komentarz do tej sytuacji Bogusław Hutek, szef górniczej "Solidarności", mówił w rozmowie ze Śląskim Biznesem:
O jakiej pracy ponadnormatywnej mówi pan premier? Politycy mówią o inwestycjach i zwiększaniu wydobycia, ale nikt jak dotąd się w tej sprawie z nami nie spotkał - jako sygnatariuszami umowy społecznej.
Związkowcy niejednokrotnie podkreślali już zresztą, że chcą wiedzieć, w jakim kierunku zmierza polskie górnictwo.
Podstawowe pytanie dla nas: czy na tej osi czasu do 2049 roku wydłużamy wydobycie, jeśli tak, to do kiedy, na których kopalniach? Ktoś musi podjąć wreszcie męską decyzję, przyjść z tą decyzją i z nami rozmawiać - dodał szef "Solidarności" w rozmowie z redakcją.
Wreszcie górnicy doczekali się długo wyczekiwanego spotkania ze stroną rządową. W poniedziałek 25 lipca premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny zawitał na Śląsk. Podczas rozmów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbywa się dziś narada dotycząca umowy społecznej.
Przypomnijmy: związkowcy od dawna domagają się rozmów w sprawie podpisanego ponad rok temu dokumentu, ponieważ zapisy zawarte w porozumieniu wciąż nie są realizowane. Dodatkowo, umowa społeczna nadal nie została notyfikowana przez Komisję Europejską.
Kryzys energetyczny pokazuje, że umowa społeczna powinna być renegocjowana, ale powiem wprost - kolejny raz nie będziemy wyręczać strony rządowej w pisaniu projektów i szukaniu rozwiązań. Rozmowa będzie męską i twarda. Nie może być inaczej - mówił przed spotkaniem Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności", cytowany przez serwis Ślązag.pl.
W Katowicach trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami związków zawodowych związanych z górnictwem. Tematem spotkania jest bezpieczeństwo energetyczne Polski - czytamy w komunikacie.
W #Katowice trwa spotkanie premiera @MorawieckiM z przedstawicielami związków zawodowych związanych z górnictwem.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 25, 2022
Tematem spotkania jest bezpieczeństwo energetyczne Polski. pic.twitter.com/7IsDY5TCWB
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Od 1 listopada więcej dróg płatnych w Polsce. Na liście m.in. odcinek autostrady A1 i drogi S1
969"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
910"Nikt nie straci pracy". PGG przedstawiła plan dla KWK Ruda
478"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
426Ponad 59,6 mln zł świadczenia wspierającego wypłacił ZUS w woj. śląskim
348"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
+3 / -0Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
+2 / -0Ponad 58 mln zł przychodów. Digitree Group szacuje wyniki za trzy kwartały 2024 roku
+1 / -0Wypłata zysku ze spółki – jak to zrobić korzystnie?
+1 / -0PAS sprawdził, jak najtaniej ogrzać dom w sezonie 2024. Lider wciąż ten sam
0Koniec z bezwzględnym zakazem pracy na L4. Od 1 stycznia rewolucja w zwolnieniach lekarskich
0Ptasia grypa w Śląskiem. Wojewoda wprowadził obostrzenia (mapa)
0Długie weekendy 2025. Jak najkorzystniej rozplanować urlop?
0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
0