Po ostatnich zmianach w Polskim Ładzie, zapowiedzianych zaledwie tydzień temu, wydawałoby się, że to – przynajmniej póki co - koniec rewolucji. Tymczasem okazuje się, że wciąż nie brakuje pomysłów na usprawnienie chaotycznej reformy. Dziś rano Artur Soboń, odpowiedzialny za "naprawę" Polskiego Ładu, poinformował o dodatkowej poprawce. Co zakłada Polski Ład 2.1?
Idą poważne zmiany w systemie podatkowym w Polsce. Obniżona ma być stawka podatku PIT z 17 do 12 procent, składka zdrowotna odprowadzana przez przedsiębiorców będzie mogła być częściowo wliczona w koszty – takie zmiany zapowiedzieli na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i wiceminister Artur Soboń zaledwie tydzień temu, 24 marca.
Zmiany mają dotyczyć m.in. rozliczania składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będa mogli wliczyć w koszty składkę do kwoty 8700 zł. Tzw. ryczałtowcy będą mogli rozliczyć połowę składki zdrowotnej w kosztach – takie zmiany zapowiedzieli wówczas politycy.
Dziś rano od firm, biorących udział w trwających wciąż konsultacjach, dotarły sygnały, że wprowadzona została jeszcze jedna korekta. Wiceminister finansów, który pod koniec stycznia został powołany, aby załatać dziury w Polskim Ładzie, zapowiedział kolejną, niespodziewaną zmianę w feralnej reformie. Nowy projekt dotyczy właśnie składki zdrowotnej.
Czego dotyczy zapowiedziana znienacka poprawka?
Trzeba docenić pracodawców, którzy w szczególny sposób troszczą się o zdrowie swoich pracowników – powiedział dziś Artur Soboń.
Sytuacja epidemiologiczna, która od kilku tygodni uległa znacznej poprawie, ale przysporzyła wielu utrudnień w ciągu ostatnich dwóch lat pokazuje, że są to kwestie kluczowe, na które musimy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności - dodał.
Co to dokładnie oznacza? Wiceminister podkreślił, że chodzi tu o pracodawców, którzy udostępniają swoim pracownikom dostęp do prywatnej opieki medycznej. Benefitem dla takich firm ma być obniżenie składki zdrowotnej do zera.
COVID-19 to oczywiście jeden z aspektów, które unaoczniły, że pracodawcy w szczególny sposób powinni dbać o zdrowie swoich pracowników, ale nie jedyny – podkreślił Artur Soboń. - Trzeba pamiętać, że zdrowy pracownik to dobry pracownik, a świadomi tego faktu pracodawcy powinni zostać docenieni.
Z zapowiedzi wiceministra wynika, że chodzi tu zarówno o przedsiębiorców na liniowym PIT, ryczałtowców, jak i tych z kartą podatkową, czyli tych samych, którzy korzystniejsze warunki rozliczania składki zdrowotnej mieli zyskać w ramach Polskiego Ładu 2.0. Termin wprowadzenia zmiany również pokrywa się z pozostałymi poprawkami, ulga dla troskliwych przedsiębiorców wejdzie w życie 1 lipca.
Co sądziecie o zmianie? Czy firmy, które finansują pracownikom opiekę medyczną, zasługują na benefity?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Protest w obronie pracowników kolei na węźle katowickim. Ruch pociągów przywrócony!
494Wkrótce pożegnamy wakacje. Nie daj się holiday blues, sprytnie zaplanuj urlop 2025!
367Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
323Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
31614 emerytura 2024. Pierwsze przelewy z ZUS dla 9 mln osób popłyną już pod koniec sierpnia
294Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Studencie, pobierasz rentę rodzinną? Nie zapomnij złożyć zaświadczenia
0Liczba fikcyjnych faktur rok do roku się podwoiła. Eksperci zaskoczeni skalą zmian
0GIS ostrzega przed tym produktem. Jego spożycie grozi zatruciem!
0Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
0"Aktywnie w żłobku" - nawet 1900 zł miesięcznie z ZUS na konto placówki, do której uczęszcza dziecko
0