Obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa są uciążliwe w codziennym życiu, ale stanowią również impuls do innowacji. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego na zlecenie Stowarzyszenia Biznes-Nauka-Samorząd „PRO SILESIA” we współpracy z EUROPE DIRECT Śląskie zbadali, jak przedsiębiorcy z województwa śląskiego radzą sobie w tym czasie z procesem rekrutowania pracowników. Okazuje się, że większość z nich jest otwarta na technologiczny rozwój.
- Celem zaplanowanych i przeprowadzonych badań była diagnoza trendów panujących na rynku pracy w obszarze rekrutacji i selekcji, które mogą stanowić istotne przesłanki do redefinicji strategii przedsiębiorstw. Badania miały w szczególności dostarczyć wiedzy, która pozwoli zidentyfikować szanse, zagrożenia, ale również znaleźć pole dla innowacyjnych rozwiązań wpływających na skuteczność i efektywność firm - tłumaczy dr Angelika Pabian z Wydziału Nauk Społecznych UŚ.
Najbardziej zaskakujący dla badaczy okazał się wynik wskazujący na innowacyjną wrażliwość śląskich pracodawców. Bardzo duża i duża wrażliwość, czyli dostrzeżenie konieczności wdrożenia nowych rozwiązań przyczyniających się do rozwoju w funkcjonowaniu organizacji, w szczególności w zakresie wykorzystania nowych mediów i sztucznej inteligencji, cechowała 35% respondentów (oceny 4 i 5 na pięciostopniowej skali ocen), a średnią wrażliwość wykazywało 29% (ocena 3). Uzyskany wynik daje podstawę do budowania optymistycznych prognoz rozwoju organizacji, które chcą wpisać się w trend cyfryzacji gospodarki. Oczywiście, nowe wyzwania wiążą się też z obawami.
– Co ciekawe, badani uznali, iż bariery finansowe procesów wdrożeniowych nie są najistotniejsze. Przedsiębiorcy bardziej obawiają się braku możliwości weryfikacji predyspozycji społecznych kandydatów czy ograniczeniem segmentu potencjalnych pracowników do przedstawicieli pokolenia Y – zauważa dr Pabian.
Czas pandemii stał się swoistym eksperymentem, który wymusił wykorzystanie wielu niestandardowych narzędzi rekrutacji i selekcji, które zdaniem badanych mogą przybliżyć organizacje do idei przemysłu 4.0.
– Okres ten pokazał, że jedynie firmy, które potrafią adaptować się do funkcjonowania w warunkach wirtualnej rzeczywistości, mogą zachować ciągłość funkcjonowania, nie przerywając żadnego z działań składających się na proces zarządzania jednostką – mówi dr Michał Ochwat, współautor raportu „Rekrutacja i selekcja pracowników w dobie pandemii”, który dostępny jest bezpłatnie online.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Robota szuka chopa". Oferta pracy po śląsku podbija Internet!
1763Sierpień 80: JSW faworyzuje "swoje" związki zawodowe! Śląski Biznes prześwietla sprawę
1031Kobieta biznesu. - Warto wyjść ze strefy komfortu i dać sobie szansę – Izabela Mrowiec, prezes zarządu Isoplus Polska
631Problemy w elektrowni Jaworzno. W Tauronie poleciała głowa prezesa
602Ukraiński biznes inwestuje na Śląsku. Projekt wspiera KSSE
591"Robota szuka chopa". Oferta pracy po śląsku podbija Internet!
+12 / -3Kobieta biznesu. - Warto wyjść ze strefy komfortu i dać sobie szansę – Izabela Mrowiec, prezes zarządu Isoplus Polska
+7 / -2Śruby z Żywca docenione w Chinach. Firma ze Śląska zaopatruje azjatycką szybką kolej
+7 / -2Sierpień 80: JSW faworyzuje "swoje" związki zawodowe! Śląski Biznes prześwietla sprawę
+5 / -1Tomasz Rożek z prestiżowym tytułem jedynego speca od kosmosu z tej części Europy!
+4 / -1Piekarze spotkali się z władzami PGG. Liczą na szybką dostawę węgla
0Cudzoziemcy chętnie prowadzą biznes na Śląsku. W tym roku już 1,5 tysiąca nowych firm
0Kobieta biznesu. - Warto wyjść ze strefy komfortu i dać sobie szansę – Izabela Mrowiec, prezes zarządu Isoplus Polska
0Ukraiński biznes inwestuje na Śląsku. Projekt wspiera KSSE
0Problemy w elektrowni Jaworzno. W Tauronie poleciała głowa prezesa
0