Profesor Piotr Kleczkowski dla Karnego Kopiucha: analiza danych potwierdza, że ryzyko zachorowania i zgonu z powodu wirusa COVID-19 wzrasta w regionach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wyższa. Co gorsza, istnieje podejrzenie, że cząsteczki pyłów sprzyjają transmisji koronawirusa.
Jak tłumaczy profesor Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pierwsze informacje o tym, że smog może sprzyjać zachorowalności na koronawirusa i zwiększać ryzyko zgonu pojawiły się w 2003 roku. Wówczas, kraje Dalekiego Wschodu walczyły z epidemią wirusa SARS.
- W pięciu chińskich miastach zaobserwowano liniową, czyli proporcjonalną zależność między zachorowaniami a jakością powietrza. Ryzyko zgonu wśród chorych mieszkających w miastach z wysokim zanieczyszczeniem powietrza wzrastało o 80% - opowiada Piotr Kleczkowski.
Gdy wiosną 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa w Europie i w Polsce, profesor Kleczkowski postanowił przeanalizować dane o zachorowalności i zgonach w poszczególnych województwach i zestawić je z informacjami o zanieczyszczeniu powietrza. W swojej analizie, naukowiec wykluczył zmienne zakłócające, takie jak czynniki demograficzne czy społeczne (zagęszczenie ludności, średnia liczba mieszkańców na 1 gospodarstwo domowe, zamożność).
Jakie wnioski płyną z przeprowadzonej przez profesora Kleczkowskiego analizy?
- Nie mam dobrych wiadomości. Z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że istnieje korelacja między ilością zachorowań i zgonów na koronawirusa, a jakością powietrza w poszczególnych województwach. Współczynnik korelacji wynosi 0,63. Innymi słowy, im wyższe w powietrzu stężenie pyłu PM 2,5, tym wyższa zachorowalność na COVID-19 i ryzyko zgonu – tłumaczy Piotr Kleczkowski.
Na czele niechlubnej klasyfikacji województw sporządzonej przez profesora Kleczkowskiego jest Śląsk i Małopolska. Na przeciwnym biegunie znajduje się województwo warmińsko-mazurskie i pomorskie. Pełna lista województw według zanieczyszczenia powietrza wygląda tak:
1. Woj. śląskie
2. Woj. małopolskie
3. Woj. łódzkie
4. Woj. wielkopolskie
5. Woj. mazowieckie
6. Woj. podkarpackie
7. Woj. opolskie
8. Woj. lubelskie
9. Woj. świętorzyskie
10. Woj. dolnośląskie
11. Woj. kujawsko-pomorskie
12. Woj. podlaskie
13. Woj. lubuskie
14. Woj. zachodniopomorskie
15. Woj. warmińsko-mazurskie
16. Woj. pomorskie
Profesor Piotr Kleczkowski swoje badanie wykonał po wiosennej fali pandemii koronawirusa. Pierwsze analizy liczby zachorowań na COVID-19 w czasie jesiennej fali pandemii potwierdzają korelację i fakt, że w najgorszej sytuacji są mieszkańcy Małopolski i Śląska.
Zdaniem Piotra Kleczkowskiego z wyników jego analizy rząd powinien wyciągnąć dalej idące wnioski.
- Jeśli ryzyko zachorowań i zgonu na koronawirusa w większym stopniu dotyka mieszkańców wybranych regionów, to właśnie tam powinny być skierowane działania dotyczące zabezpieczenia odpowiedniego zaplecza medycznego dla chorych czy obostrzeń sanitarnych – mówi profesor.
Piotra Kleczkowskiego niepokoją jeszcze inne, na razie niepotwierdzone informacje dochodzące ze świata nauki.
- Coraz częściej mówi się o tym, że struktura pyłów sprzyja przenoszeniu się w powietrzu koronawirusów. Sama transmisja nie musi jeszcze oznaczać zwiększonego ryzyka zachorowalności. Jednak gdyby jednak te informacje się potwierdziły, nasza ocena skali zagrożenia koronawirusem, uległaby zmianie – ocenia Piotr Kleczkowski.
Profesor Piotr Kleczkowski dziś (piątek 30.10.) będzie gościem Wacława Wrany w programie „Dziękuję, nie słodzę”:
Prof. dr hab. inż. Piotr Kleczkowski jest zastępcą kierownika Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktualnie jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień ochrony środowiska. Koordynator Sieci Eksperckiej Lepsza Polska w zakresie ochrony środowiska. Wspierał proces przygotowania i uchwalania uchwał antysmogowych Sejmiku Małopolskiego. Autor wydanej w 2020 przez PWN książki „Smog w Polsce – przyczyny, skutki, przeciwdziałanie”.
Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
501Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
443Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
396Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
375Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
337Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0Ewakuacja w powiecie raciborskim to fake news! Miasto dementuje dezinformacje
0Powódź 2024. PLK: we wtorek ruch pociągów wciąż wstrzymany na 12 odcinkach linii lokalnych
0